Regióny Bratislava

TOTO ste ešte nezažili! Požičovňa ebajkov ZADARMO. Ale musíš zavolať dedka alebo susedku

Zdroj: OZ PNT

BRATISLAVA – Predstavte si, že by váš starký, sused, vnuk alebo vnučka prišli za vami s ponukou spoločného cyklovýletu na elektrobajkoch. Obyčajne je požičanie elektrobicyklov finančne náročnou záležitosťou. Občianske združenie Poďme na to prišlo s nápadom, ako túto nákladnú zábavu sprístupniť ľuďom. Zriadili Komunitnú požičovňu elektrických bicyklov. A zadarmo.  

„ Zober babku na 1-dňový cyklovýlet e-bajkom,“ píše sa v letáku, ktorým OZ Poďme na to propaguje na vchodových bránach petržalských panelákov bezplatnú požičovňu elektrických bicyklov. Uvádza sa v ňom ešte, že elektrobicykel je možné požičať si bezplatne. „Elektrické bicykle sú pre veľa ľudí nedosiahnuteľnou záležitosťou. Ak by ich rodina, starí rodičia mali kúpiť, alebo len požičať je to pre nich nedosiahnuteľné z dôvodu vysokej finančnej náročnosti. My sme im chceli ponúknuť túto možnosť cez komunitnej požičovňu elektrobajkov, ktorá by spájala a prehlbovala vzťahy rôznorodých komunít,“ vysvetľuje zámer Silvia Bottová.

Najžiadanejšie sú víkendy

Spustenie komunitnej požičovne obmedzovala pandémia Covid-19, po jej ústupe, sa požičovňu postupne podarilo spustiť do plnej prevádzky.  Najžiadanejšie sú elektrobicykle počas víkendov a sviatkov, počas týždňa je zas väčšia šanca dostať sa k bicyklom a nečakať. Dobrovoľníci z OZ Poďme na to sa obávali veľkého záujmu, ktorý nedokážu uspokojiť, preto začali ľudí oslovovať postupne, vylepovaním plagátov vo vchodoch panelákov a letákmi do schránok. „Máme 10 elektrobicyklov, keď sa niekedy stane, že nevieme uspokojiť záujem, ľudia kombinujú, zoberú si od nás dva ebajky a idú aj na vlastných bicykloch,“ hovorí Silvia Bottová. O službu žiadajú najmä rodiny s deťmi, starší ľudia so zhoršenou mobilitou si pomoc elektromotora veľmi pochvaľujú. „Nájdu sa aj susedia, alebo kamaráti, ktorí si vyrazia,“ dodáva. Dobrovoľníci s OZ Poďme na to musia zariadiť nielen administratívu pri požičaní ebajkov, ale aj ich údržbu, hygienu, nabitie batérie, aby boli v stopercentnom stave pre ďalších záujemcov. Funguje to jednoducho. Záujemca zavolá povie svoju predstavu o termíne a počte účastníkov a dobrovoľníci s OZ Poďme na to s ním doladia termín. „ Stáva sa, že požadované termíny sú už rezervované, väčšinou sme sa však vždy dohodli k spokojnosti,“ povedala Silvia

Od nápadu k realizácii

Elektrobicykle sú finančne náročnou záležitosťou a nástupom koronavírusu sa ich ceny ešte zvýšili. Na realizáciu takého projektu je potrebný poriadny balík peňazí, nehovoriac o nákladoch, ktoré súvisia s nabíjaním.  Ako teda zvládnuť takto finančne náročný projekt? „Bez finančnej podpory by projekt nebol realizovateľný, preto sme veľmi radi za finančnú podporu, ktorú sme získali z dotačného systému ministerstva financií vo výške 10 800 Eur,“ uviedla S. Bottová.

Poriadny balík peňazí, poviete si. Pri pohľade na cenovky elektrobicyklov sa vám však veľmi rýchlo minie.  S dotáciou a vlastnými zdrojmi sa v mimovládke museli rozhodnúť nad ideálnym výberom, ktorý by bol optimálnou kombináciou kvality, ceny a funkcionality. „Museli sme sa rozhodnúť, či kúpime o pár kusov elektrobicyklov viac so slabšími parametrami a nejasnou životnosťou, alebo sa zameriame na kvalitnejšie, ktoré budú vyhovovať rôznym typom užívateľov,“ vysvetľuje Silvia a dodáva, že s výberom sú po prvých skúsenostiach ľudí spokojní. „Máme elektrobicykle s nízkym nástupom čo ocenia najmä dámy a ľudia so zhoršenou mobilitou, vysokokapacitné batérie, motory Bosch a Shimano, máme výborné značky KTM, Merida, Focus, MTF, Kellys. Ľudia si u nás prídu na svoje, pretože dostanú do rúk kvalitné a atraktívne stroje. Páči sa im to, chceli by mať ebajky natrvalo,“ hovorí Silvia Bottová.

Zatiaľ sa im podarilo odbaviť 128 ľudí, ktorí elektrobicykle využili. A aké sú ďalšie plány? „Pokračujeme v ďalšej sezóne. Uvidíme ako nám dopraje počasie, ale predpokladám, že od apríla do septembra chceme potiahnuť. Chceli by sme získať ďalšie dva bicykle, verím, že sa nám to podarí“ dodala.