Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Levice Top

Toto sú prvé BÁBÄTKA roka 2024: Krátko po polnoci sa narodili DIEVČATKÁ aj CHLAPCI: Pozrite, aké krásne MENÁ dostali

Ilustračné foto. Zdroj: TASR/Milan Kapusta

SLOVENSKO – Už krátko po polnoci, 1. januára 2024, sa narodili bábätka v nemocniciach po celom Slovensku.

V žilinskej pôrodnici je prvým dieťaťom v roku 2024 Lýdia, ktorá sa narodila mamičke Jane zo Žiliny. Podľa hovorcu Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) v Žiline Karola Zahatlana sa dievčatko narodilo sekciou v 39. týždni tehotnosti s mierami 3135 gramov a 45 centimetrov. “Maminke aj Lýdii veľmi držíme palce. Do ďalších dní prajeme obom všetko len to najlepšie. Najmä veľa síl, zdravia, lásky a spoločných chvíľ,” uviedol. “Za skvelú prácu ďakujeme celému tímu oddelenia gynekológie a pôrodníctva, novorodeneckého oddelenia a anestéziologickému tímu,” dodal hovorca žilinskej nemocnice.

Necelú hodinu po polnoci sa vypýtalo na svet prvé tohtoročné bábätko v Nemocnici Agel Levice. Mathias s mierami 3470 gramov a 50 centimetrov sa narodil 1. januára 2024 o 00.52 h po spontánnom pôrode, ktorý prebehol bez komplikácií, informoval námestník a primár gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia Gabriel Mančík. V roku 2023 sa v levickej nemocnici narodilo takmer 1000 detí. Prostredie pôrodnice prešlo viacerými fázami rekonštrukcie a aktuálne sa radí medzi najmodernejšie pôrodnice na Slovensku, skonštatoval Mančík.

Prvým bábätkom narodeným v Univerzitnej nemocnici Bratislava (UNB) v roku 2024 je Erik. Narodil sa 55 minút po polnoci. Informovala o tom hovorkyňa UNB Eva Kliská. Hovorkyňa priblížila, že Erik váži 3350 gramov a meria 49 cm. Bábätko sa narodilo v Nemocnici akademika Ladislava Dérera na bratislavských Kramároch.

Prvým tohtoročným bábätkom, ktoré sa narodilo v banskobystrickej pôrodnici, je David Joe. S mierami 3190 gramov a 53 centimetrov sa narodil mamičke z Banskej Štiavnice. TASR o tom informovala hovorkyňa Fakultnej nemocnice s poliklinikou F. D. Roosevelta Banská Bystrica Ružena Maťašeje. “Nový rok 2024 sa začal v našej pôrodnici naozaj zhurta. Kým po iné roky sme si na prvé bábätká museli počkať aj niekoľko hodín, tohto roku pomohli naši pôrodníci a pôrodné asistentky na svet prvému už o 2.37 h,” informuje na sociálnej sieti nemocnica.

Ako ďalej uvádza, prvý Banskobystričan s menom Mateo sa narodil o 6.03 h, s mierami 3550 gramov a 52 centimetrov. “Do 10.00 h zaznel na pôrodnej sále detský plač novorodeniatka už päťkrát. Spolu sa narodili štyria chlapci a jedno dievčatko,” dodala nemocnica.

Prvým dieťaťom, ktoré sa narodilo v novom roku v trebišovskej nemocnici, je Oliver. Ako informovala Bibiana Ovečková, marketingová špecialistka Penta Hospitals, chlapec sa narodil mamičke Klaudii o 6.05 h. “Váži 3100 gramov a meria 51 centimetrov. Mamička aj dieťatko sú v poriadku,” dodala Ovečková.

Prvým dieťaťom nového roka, ktoré sa narodilo na Gynekologicko-pôrodníckom oddelení Fakultnej nemocnice s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove, je Eliška. Narodila sa o 4.08 h. Informovala o tom PR manažérka nemocnice Martina Pavliková. Dievčatko s mierami 3280 gramov a 51 centimetrov prišlo na svet sekciou, aj s mamičkou Michaelou sú v poriadku. “Je to nádherný pocit a najkrajšia chvíľa v živote ženy, priviesť na svet zdravé a krásne bábätko. Už teraz nám robí veľkú radosť,” povedala mamička.

Prvým dieťaťom, ktoré sa narodilo v novom roku v košickej nemocnici, je Andrejka z obce neďaleko Košíc. Informovala o tom hovorkyňa nemocnice Monika Krišková, dievčatko sa narodilo o 2.43 h. “Vypýtala sa na svet o čosi skôr, ako predčasniatko bola z nášho Neonatologického oddelenia preložená na Oddelenie neonatologickej intenzívnej medicíny Detskej fakultnej nemocnice v Košiciach,” uviedla Krišková. Ako ďalej povedala, krátko po nej sa v pôrodnici na Rastislavovej ulici narodila malá Lana, ktorej rodina žije v obci neďaleko Košíc. “Dievčatko s 3380 gramami a 49 centimetrami prišlo na svet o 3.10 h nového roka, dievčatko aj mamička sú v poriadku,” dodala Krišková.

Prvým dieťaťom, ktoré sa narodilo v novom roku v nemocnici v Spišskej Novej Vsi, je Marek. Informovala Bibiana Ovečková, marketingová špecialistka Penta Hospitals, narodil sa 24-ročnej mamičke Daniele z Markušoviec o 6.00 h. “Váži 3170 gramov a meria 47 centimetrov. Mamička aj dieťatko sú v poriadku,” povedala Ovečková.

Prvé tohtoročné bábätko privítali vo Fakultnej nemocnici v Nitre 41 minút po štvrtej hodine ráno. Matúško váži 3640 gramov a meria 53 centimetrov, doma ho čakajú dvaja súrodenci, informovala nemocnica.

Prvým bábätkom, ktoré sa v novom roku narodilo v popradskej nemocnici, je chlapček Radovan.  Informovala o tom PR manažérka nemocnice Martina Pavliková. “Malý Popradčan sa narodil o 4.04 h s hmotnosťou 3780 gramov a dĺžkou 52 centimetrov,” povedala Pavliková.