Kategórie Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Domáce Top

TOTO vás riadne zaskočí! LIEK, ktorý má DOMA každý Slovák, mení NAŠE SPRÁVANIE

Paracetamol v liekoch mení naše správanie, ukázal prieskum, Ilustračné foto. Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Pomáhame si ním pri bolesti hlavy či horúčke. Jeden z najpoužívanejších liekov na celom svete, bežne užívaný aj Slovákmi, skrýval tajomstvo, na ktoré teraz upozornili americkí vedci. Štúdia ukazuje, že lieky s paracetamolom vyvolávajú rizikové správanie. 

Jeden z najkonzumovanejších liekov a celosvetovo najčastejšie užívané analgetikum – dokáže oveľa viac, než len zbaviť nás bolesti hlavy. Acetaminofén, tiež známy ako paracetamol predávaný napríklad pod obchodnými názvami Panadol, Paralen, Coldrex, Theraflu, Paracetamol, podľa portálu Science Alert, mení naše správanie a to tak, že užívatelia sú náchylní pri svojom rozhodovaní viac riskovať. Vyplýva to zo štúdie z roku 2020, ktorá skúmala, ako sa u bežných ľudí, pod vplyvom voľnopredajných liekov, mení správanie. “Zdá sa, že paracetamol spôsobuje, že ľudia menej pociťujú negatívne emócie, keď zvažujú rizikové aktivity – jednoducho sa necítia tak vystrašení,” vysvetlil neurológ Baldwin Way z Ohio State University.

Paracetamol obsahujú desiatky liekov. Ilustračné foto. Zdroj: TASR – Pavel Neubauer

Znižuje vnímavosť

Zistenia naznačujú, že účinky acetaminofénu na zníženie bolesti sa rozširujú aj na rôzne psychologické procesy, čím sa znižuje vnímavosť ľudí, dochádza k zníženej empatii a dokonca k otupeniu kognitívnych funkcií. Výskum naznačuje, že afektívna schopnosť ľudí vnímať a vyhodnocovať riziká môže byť pri užívaní acetaminofénu narušená. Aj keď účinky môžu byť mierne, určite stoja za zmienku, keďže acetaminofén je najbežnejšou zložkou lieku, ktorá sa nachádza v množstve rôznych voľne predajných liekov a liekov na predpis.

Americký neurológ Baldwin Bay a jeho tím uskutočnil sériu experimentov s viac ako 500 študentmi. Merali, ako jedna 1 000 mg dávka acetaminofénu, náhodne podaná  účastníkom, ovplyvnila ich rizikové správanie. V každom z experimentov museli účastníci napumpovať nenafúknutý balón na obrazovke počítača, pričom každá jedna pumpa zarábala imaginárne peniaze. Ich inštrukciou bolo zarobiť čo najviac imaginárnych peňazí. Mali čo najviac napumpovať balón a dbať na to, aby nepraskol. V takom prípade by o peniaze prišli.