BRATISLAVA – Slovensko je na chvoste krajín Európskej únie v budovaní veterných elektrárni. Už v blízkej dobe by sa to malo zmeniť. Aktuálne sa u nás pripravujú projekty 200 veterných elektrárni. A to nielen na západe, ale naprieč celým Slovenskom, za zhruba 1,5 miliardy eur. Prinášame prehľad konkrétnych lokalít a termínov výstavby.
Zatiaľ čo okolité krajiny budujú veterné elektrárne, u nás za dve desaťročia nevznikla ani jedna. Napríklad susedné Poľsko vyrobí viac ako 7 800 megawattov z veternej energie, u nás sú to iba tri megawatty. Na Slovensku totiž máme iba štyri veterné elektrárne. Výrazne popredu je aj Česko, kde z vetra produkujú vyše 300 MW. Slováci by však vrtule už nemali vidieť len cestou do Viedne.
Kým doteraz sa ako o vhodnej lokalite pre využitie vetra na výrobu zelenej energie hovorilo iba o západnom Slovensku, aktuálne zámery členov Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI) potvrdzujú potenciál aj v ďalších regiónoch. Veterné parky chystajú aj na strednom a východnom Slovensku.
Momentálne sú v rôznych fázach rozpracované projekty veterných parkov za zhruba 1,5 miliardy eur. „Ide o približne 200 elektrární, teda vrtúľ rozmiestnených v šiestich krajoch po celom Slovensku,“ priblížil Ján Lacko, člen výkonného výboru SAPI. Ak by sa všetky dokončili, tieto elektrárne by mohli vyrábať elektrinu pre 736 000 slovenských domácností. Pripomíname však, že do tohto výpočtu sú zahrnuté iba plány členov SAPI.
Až 230 metrov, niekde musia výšku turbín okresať
Veterné elektrárne sú vnímané u časti spoločnosti rozpačito – menia totiž scenériu krajiny. Príkladom sú polia pri obci Paňa, kúsok od Nitry. Firma WSB Invest tam už v najbližších rokoch plánuje postaviť šesť veterných turbín. Výška stožiarov má dosahovať až 148 metrov a celková výška turbín až 230 metrov. Investor veterný park chystá aj na Záhorí, tam však musel, ako uvádzajú Hospodárske noviny, upraviť svoj zámer a znížiť výšku elektrárni.
Obyvatelia spisujú petíciu
Výstavbu veterných elektrárni na Slovensku brzdia najmä zdĺhavé povoľovacie procesy. Nie je to však jediný problém. Proti stavbe veterných elektrárni často protestujú obyvatelia obcí. Znehodnotenia krajiny, či nadmerného hluku sa obávajú napríklad obyvatelia z okolia Drahoviec pri Piešťanoch. Vyrásť by tam malo 7 turbín. Obyvatelia preto spísali petíciu.
V prospech veterných elektrárni hrá ekologickosť i ekonomická výhodnosť. Naopak, hlavnou slabinou energie z vetra je jej nestálosť. Distribučná sústava preto musí mať v zálohe tradičné zdroje, ktoré dodajú energiu, keď nefúka.
Kde presne a kedy plánujú postaviť veterné elektrárne? Pozrite si prehľad na druhej strane.