Spoločnosť Domáce Kultúra Top

Trenčiansky kraj oslavuje leto vo veľkom. Program jednotlivých miest stojí za to

Leto v Trenčianskom kraji je opäť pestré. Zdroj: FB Kultúrne a spoločenské stredisko Prievidza

BRATISLAVA – Leto so sebou prináša niekoľko pozitív. Dobrá nálada a čas strávený s rodinou je v tomto období na nezaplatenie. Vďaka prázdninám si môžeme konečne vynahradiť to, čo sme počas roka zanedbali. Mestá opäť organizujú hudobné, divadelné, ale aj voľnočasové aktivity. Glob.sk prináša prehľad kultúrnych udalostí v Trenčianskom kraji.

 

Letná sezóna vrcholí a verejnosť sa môže stále tešiť na rôzne podujatia, koncerty, diskusie a workshopy pre deti. Nechýbajú festivaly, ktoré sú azda najväčším letným lákadlom. Za posledný mesiac v Trenčianskom kraji najviac rezonovalo multižánrové podujatie – Pohoda. Kultúrne leto ale pokračuje ďalej a okresné mestá pripravujú ďalšie atrakcie.

Bánovce nad Bebravou

Mestský park sa počas víkendov zmení na miesto plné hudby, zábavy a stretnutí. Už dnes večer mesto ožije folkom – Folkové mámenie. Tento žáner, je na Slovensku veľmi obľúbený. ,,Nie je tu však veľa kapiel, ktoré hrajú svoje originálne piesne. Skupina KaTea je však jednou z nich. Rozhodne sa oplatí, prísť si ju vypočuť,‘‘ pozýva mestské kultúrne stredisko.

Pestrý bude aj august. Začiatok mesiaca bude patriť Majstrom dychu (11.8.). Hlavným lákadlom bude dychová hudba Borovienka. Tá sa podľa organizátor postará o ideálny nedeľný večer. Podujatie Villa Ben (17.8.) zase vtiahne návštevníkov do obdobia stredoveku. ,,Nepremeškajte unikátnu príležitosť preniesť sa do čias hudby, ktorú dnes nehrajú v rádiách a poctivých remesiel, ktoré v sebe nesú čaro histórie. No a samozrejme rytierov. Dávnych symbolov odvahy a gentlemanských spôsobov,‘‘ uvádza mestské kultúrne stredisko. Pre deti bude zaujímavé predstavenie o Červenej čiapočke – Teátro Tatro a jeho šapitó (25.8.).

 

Rekonštrukcia historickej stredovekej bitky. Zdroj: TASR / Miroslav Koššírer

Ilava

Mesto pozýva návštevníkov na tradičný Bartolomejský jarmok (23.8.). Na Mierovom námestí nebudú chýbať stánky s jedlom, oblečením, výrobky remeselníkov, kultúrny program, a aj kolotoče. Akcia potrvá od piatka ráno do večera a v sobotu dopoludnia.

Program v piatok:

  • 16.00   SLÁVNOSTNÉ OTVORENIE   privítanie hostí z družobných miest
  • 16.15   VRBOVSKÍ VÍŤAZI   priemyselný folklór / Vrbové
  • 17.30   ŽIVÉ KVETY   rock / Bratislava
  • 18.45   DFS LAŠTEK, FS STRÁŽOV   folklór / Ilava
  • 20.00   SPOD BUDÍNA   etno-world music folklór / Orava
  • 21.00   NA KOLENÁ   rock-zábavová kapela, SK, CZ hity / Drietoma
  • 22.00   HRDZA   world music / Prešov

Program v sobotu:

  • 10.00   TRENČIANSKA DVANÁSTKA   dychová hudba od Trenčína

Súčasťou bude aj sprievodný program v mestskom múzeu. Budete mať možnosť si pozrieť živé exempláre exotického hmyzu a ďalšie zaujímavé tvory.

Myjava

Dnes sa v obci Košariská koná spomienkové podujatie pri príležitosti 139. výročia narodenia gen. M. R. Štefánika, ktorý pochádzal práve z tejto kopaničiarskej obce. Program sa začal slávnostnými službami Božími v miestnom evanjelickom kostole a slávnostným aktom pri Štefánikovom rodnom dome. ,,O 13.00 h je v kostole naplánované otvorenie výstavy Generál na javisku a v Múzeu M. R. Štefánika sa v rovnakom čase začnú scénické prehliadky. Súčasťou podujatia budú ďalej prednáška a koncert – obe realizované v priestoroch kostola,‘‘ napísalo mesto Myjava.

 

Ilava chystá už tradične Bartolomejský jarmok. Zdroj: FB Kultúra Ilava

Nové Mesto nad Váhom

Budúcu sobotu (27.7.) sa uskutoční stretnutie cykloturistických patriotov na Veľkej Javorine – Javorina Tour. Posledný júlový víkend sa stretnú najmä priaznivci motoriek na podujatí Tanec slnka (25.-28.7.). Akcia zaujme zmesou pop, rock či country hudby. ,,Cieľom je nájsť si čas na oddych, zabaviť sa, pochutnať si na špecialitách a hlavne dopriať si spanilú jazdu po okolí. Vytvára sa tu jedinečný priestor na medzinárodnú moto komunikáciu. Kaskadéri, vyhliadkové lety vrtuľníkom, k tomu bohatý športový program, turnaje v plážovom futbale a volejbale, petangue, večerné frisbee, šípky a veľa ďalšieho,‘‘ reagovali organizátori na svojej internetovej stránke. Tanec slnka sa koná na Dubníku pri Starej Turej. Areálom festivalu je autocamping na brehu priehrady Dubník.

Svoje miesto v tomto okrese bude mať počas leta aj folklór. Na podujatí XXVII. SLÁVNOSTI BRATSTVA ČECHOV A SLOVÁKOV (28.7.) sa predstavia rôzne folklórne skupiny, ktoré sa postarajú o zábavu návštevníkov. Podujatie sa uskutoční pri príležitosti 100. výročia úmrtia Milana Rastislava Štefánika.

Partizánske

Mesto počas letných prázdnin nezabúda na deti. V areáli Vodného hradu v Šimonovanoch sa uskutoční Piknikové čítanie (8.7. – 23.8). Okrem čítania na vás čakajú aj rôzne aktivity a hry.

 

Počas kultúrneho leta nebudú chýbať ani folklórne podujatia. Zdroj: TASR / Oliver Ondrᚹ

Považská Bystrica

Strediskom tohtoročnej letnej zábavy bude fontána v centrálnej mestskej zóne. Budúci piatok (26.7.) je pripravený bohatý program zameraný na ekologické témy Eko-deň. Súčasťou bude aj beseda s klimatológom Jozefom Pechom a Branislavom Moňokom či koncert skupiny TheBackwards.

Mesto pozýva aj na kultúrny a sprievodný program nielen pre skôr narodených – Senior fest (3.8.). Vystúpi aj legendárna Gizka Oňová. Súčasťou kultúrneho leta bude takisto popoludnie pre deti – Strýko Baltazár show (10.8.). Pre cestovateľov sa chystá rozprávanie o Novom Zélande – Cestovateľský večer s Michalom Chmeliarom (16.8.). Veľkou akciou bude aj Piknik na fontáne (24.8.). Food fest alebo mestský piknik pripravil program pre všetky vekové kategórie. Súčasťou bude beseda s Braňom Jobusom, Teátro Neline, kúzelník Talostan, kulinárska šou Vojta Artza, BonBon Trio, Duo Angelo, Katka Krajčoviechová a Robo Fapšo, Juraj Hnilica, či Zuzana Smatanová. Na konci augusta sa deti rozlúčia s letom tak, ako sa patrí – Rozlúčka s prázdninami (30.8.)

Prievidza

Deti sa toto leto môžu tešiť na Letnú čitáreň (8.7. – 8.8.), ktorá bude opäť umiestnená priamo na Námestí slobody v termíne. K dispozícii budú knihy, ktoré si návštevníci budú môcť bezplatne požičať a čítať v priestoroch Letnej čitárne. Súčasťou budú aj tvorivé dielne či divadelné rozprávky, ktoré sa tiež uskutočnia v priestoroch Letnej čitárne.

Prievidza nezaháľa ani s letným kinom a pripravila opäť bezplatné premietanie filmov. Najbližšie sa bude premietať  2.augusta film Všetko alebo nič. Začína sa vždy po zotmení o 21:30.

 

Mnohé mestá organizujú letné kiná. Zdroj: TASR / Branislav Račko

Púchov

Dnes o 19:30 na pešej zóne vystúpi skupina Country Kravy. Jej repertoár vychádza z tradičných skladieb v oblasti country a bluegrassu. O týždeň neskôr (28.7.) sa zase predstaví skupina 3 DRIVE, ktorá hrá vlastný repertoár aj coververzie známych hitov, hlavne zo 60. a 70. rokov. August v Púchove bude tiež veľmi pestrý. V nedeľu (4.8) vystúpi hudobno-tanečná kapela, hrajúca africké rytmy a world music Aneboafro. V areáli pri Váhu Horné Kočkovce budú pre deti pripravené rôzne hry a súťaže – Kockoviny v Kočkovciach (11.8.). Súčasťou bude predstavenie O slniečkovej a dažďovej víle. Záver púchovského kultúrneho leta ovládne koncert Roba Opatovského s kapelou (1.9.).

Trenčín

Deti sa môžu tešiť na Divadielko pod vežou: O lúke, motýľovi a kvetinovej víle (21.7.). Akcia sa koná v Átriu pod Metsksou vežou. Vo dvore knižnice Jaselská si môžete bezplatne prečítať knihy, noviny alebo časopisy – Letná čitáreň. Počas letných mesiacov budú dostupné bezplatne a pre všetkých. V auguste sa uskutoční Farmársky jarmok. Môžete ochutnať farmárske produkty a výrobky z blízkych regiónov (syry, mäsové výrobky, vína, pekárenské výrobky), kúpite si kvety, priesady, čerstvú zeleninu, ovocie alebo bylinky. Ratolesti nadchne Nočná prehliadka Trenčianskeho hradu. Tá bude tentokrát v orientálnom štýle. Súčasťou budú rozprávkové a strašidelné bytosti, veselé orientálne scénky, ale aj ohňová show.

 

Galéria
Toto leto je opäť o zábave. Zdroj: FB Kultúrne a spoločenské stredisko Prievidza
Mestá si pre deti pripravili aj tvorivé dielne. Zdroj: FB Kultúrne a spoločenské stredisko Prievidza
Mestá lákajú atraktívnymi podujatiami. Zdroj: FB Kultúrne a spoločenské stredisko Prievidza
Nebudú chýbať divadelné predstavenia. Zdroj: FB Kultúrne a spoločenské stredisko Prievidza
Deti si leto užijú naplno. Zdroj: FB Kultúrne a spoločenské stredisko Prievidza
Rodičia môžu stráviť leto s deťmi na rôznych podujatia. Zdroj: FB Kultúrne a spoločenské stredisko Prievidza
Počas leta sa v mestách predstavia rôzne divadlá. Zdroj: TASR / Dano Veselský
navigate_before
navigate_next