Politika Domáce

Tretie miesto pre Sme rodina bude fantastický úspech, vyhlásil Pčolinský

Na snímke členovia hnutia Sme rodina zľava Peter Pčolinský, Jozef Lukáč, Petra Krištúfková, predseda Sme rodina Boris Kollár a Ľudovít Goga počas tlačovej konferencie vo volebnej centrále 29. februára 2020 v Bratislave. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

BRATISLAVA – Ak hnutie Sme rodina skončí v parlamentných voľbách na treťom mieste, bude to fantastický úspech. Povedal to Peter Pčolinský na margo doterajších predbežných neoficiálnych výsledkov. S výsledkom, ktorý sa ukazuje po sčítaní viac ako 90 percent hlasov, je veľmi spokojný.

 

“Ak to dopadne tak, ako to teraz je, že skončíme tretí, myslím si, že je to fantastický úspech Sme rodina. Pretože mnohí nás podceňovali, zatracovali, odsudzovali, ale ľudia im vystavili vysvedčenie,” povedal pre TASR Pčolinský.

Na otázku, čím si získali hlasy voličov, odpovedal, že dôvodov je viacero. Poukázal napríklad na to, že štyri roky chodia medzi ľudí a vidí, aké sú reakcie na lídra hnutia. “Boris je autentický. Hovorí, čo si myslí, často si nedáva servítku pred ústa a to je ľuďom blízke,” poznamenal. Ľudí tiež podľa neho oslovili aj niektoré body programu a hnutie sa taktiež snažilo v predvolebnom cirkuse zachovať si zdravý rozum a trocha normálnosti. V neposlednom rade stavalo hnutie aj na dôvere.

Na margo hlasov pre ďalšie kandidujúce strany a hnutia zhodnotil, že je v niektorých prípadoch prekvapený. “Ako by povedala Gizka Oňová, šokantné,” povedal. Prekvapil ho napríklad výsledok ĽSNS, očakával preň vyššie čísla. Predpokladal, že koalícia PS-Spolu bude mať po výraznom nástupe Igora Matoviča problém, čísla pre stranu Za ľudí Andreja Kisku ho tiež neprekvapili, rovnako ho neprekvapil ani Smer-SD, ani výsledok OĽaNO. Naopak, čakal viac hlasov pre SaS.

Kollár: Akýkoľvek partner sa môže spoľahnúť na naše slovo

Akýkoľvek partner sa môže spoľahnúť na slovo hnutia Sme rodina alebo jeho lídra Borisa Kollára. Vyhlásil to šéf hnutia po spočítaní viac ako 70 percent hlasov v sobotných parlamentných voľbách. Zdôraznil však, že slovo dali najmä ľuďom, a toto slovo nezradia.

“Akýkoľvek partner sa môže spoľahnúť, že keď Kollár dá slovo alebo hnutie Sme rodina, tak to do bodky dodržíme. Ale my sme hlavne dali slovo ľuďom, a to mi nikdy, nikdy nezradíme,” ubezpečil Kollár. Pripomenul, že i doteraz dodržali vždy to, čo sľúbili a neplánujú robiť inak ani naďalej.

Zdôraznil tiež, že nech budú v akejkoľvek vláde, bude hnutie pozerať na ľudí srdcom a sociálne istoty budú stopercentne garantované. Na otázku, v akej koalícii sa vidí, odpovedať zatiaľ nechcel, počkať si ich na 99 percent spočítaných hlasov. “Potom poviem, že je vymaľované,” podotkol s tým, že sa vidí len v jednej koalícii.

Kollár opätovne pogratuloval Igorovi Matovičovi, ktorého hnutie je podľa predbežných neoficiálnych výsledkov víťazom volieb. “Keď budeme dobrou nevestou, Igor si nás nájde,” skonštatoval. Zároveň vysvetlil, prečo neodcestoval za ním do Trnavy. Urobil tak kvôli ľuďom, ktorí mu pomáhali v kampani a prišli ho podporiť do volebnej centrály v bratislavskej Petržalke. Uraziť Matoviča týmto rozhodnutím však nechce.

Líder Sme rodina zároveň poďakoval všetkým podporovateľom a voličom, ktorí mu dali v parlamentných voľbách hlas.