Domáce Kauzy Politika Top

Čižnár zbavil Trnku mlčanlivosti. Odvolať ho však nemôže

Jaromír Čižnár. Zdroj: TASR / Pavol Zachar

BRATISLAVA (Petra Hollá/TASR) – Kauza Gorila sa na Slovensku preberá už niekoľko rokov, a stále rezonuje s rovnakou silou, ako na začiatku. Kým doteraz vo veci figuroval údajný prepis nahrávky, ktorému nikto nevedel dokázať pravosť, pri domovej prehliadke Mariana Kočnera našli aj USB kľúč, na ktorom majú byť nahrávky z danej kauzy. Ten v súčasnosti sedí vo väzbe pre inú kauzu – zmenky televízie Markíza. Denníku N sa údajne podarilo získať 70-minútovú nahrávku rozhovoru medzi bývalým generálnym prokurátorom Dobroslavom Trnkom a Kočnerom. Ten má ukazovať, ako sa správal Kočner k vtedajšiemu štvrtému najvyššiemu ústavnému činiteľovi a ako ho vydieral. 

 

Aktualizované 10:15 o stanovisko Penty

Aktualizované 12:00 o vyjadrenie polície 

Aktualizované 13:25 o stanovisko Generálnej prokuratúry SR

Podľa nahrávky má ísť o rok 2014. Trnka sa mal priznať, že má nahrávku Gorily, dvom kamarátom, s ktorými bol na rybách – starostovi obce Dolný Bar Oskárovi Bereczkovi a právnikovi Lorántovi Kósovi. Spoločne mali dostať nápad, ktorým nahnevali Kočnera.

Milión pre Kočnera za nahrávku

Udalosti z kauzy Gorila sa mali diať v konšpiračnom byte na Vazozovej ulici, kde sa šéf finančnej skupiny Penta Jaroslav Haščák stretával s viacerými poprednými ľuďmi – politikmi, ministrami a štátnymi úradníkmi. Nezvyčajné návštevy si všimol vtedajší príslušník Slovenskej informačnej služby (SIS) Peter Holúbek, ktorý býval vo vedľajšom byte. Návštevy nahlásil a tajní do bytu, ktorý patril Zoltánovi Vargovi, nainštalovali odpočúvacie zariadenie a zapisovali, o čom sa Haščák s kým rozpráva. Varga bol Haščákov podriadený a pripomínal vyhadzovača, ľudovo povedané – gorilu. Odtiaľ vznikol názov kauzy. Avšak, kauza sa vyzradila, odpočúvanie sa zastavilo, Holúbeka vyhodili a Haščák chcel existujúce nahrávky zničiť. Kočner mu jednu doniesol, zaplatil za ňu milión eur, za ostatné platil okolo 300-tisíc eur. Myslel si, že dôkazy o jeho rozhovore sú zničené.

Avšak, Kočner si zo získanej nahrávky mal spraviť kópiu, ktorú uložil v trezore Trnku a veril, že je na bezpečnom mieste. Trnka sa však spolu so svojimi rybárskymi kamarátmi rozhodli Haščáka vydierať. “Oskár dostal nápad, že by sa to dalo speňažiť. Že by sme to nahrali. Povedal som, že si to necháme premyslieť hlavou,” povedal Trnka v Kočnerovej nahrávke. Po tom, ako sa Haščák dozvedel, že mu Kočner zabudol povedať o ďalšej nahrávke, mu totiž chcel zobrať peniaze, ktoré mu za nahrávku dal, na čo začal Kočner zúriť a zavolal si Trnku k sebe. Sprvu mal Trnka Kočnera klamať, nakoniec sa však údajne ku všetkému priznal.

Dobroslav Trnka nahneval Mariana Kočnera nápadom vydierať Jaroslava Haščáka kópiou nahrávky z kauzy Gorila. Zdroj: Archív

Zabijú ťa

„Prečo ste išli vydierať toho Haščáka? Čo si od toho očakával? Do p..e, vieš, že je to môj kamarát. Vieš, k…a, že je to človek, ktorý okrem iného pomáhal, do p..e, a kupoval poslancov, keď si sa mal stať generálnym prokurátorom. Bohužiaľ nám jeden chýbal, ale aj on bol ten, ktorý zložil peniaze a dal tam za teba milión eur. Presne takisto, ako som dal milión eur za to ja. Že tam chýbal jeden hlas, do p..e, za to ja nemôžem, lebo to ty si si vybavoval SDKÚ a v SDKÚ nedali ani jeden hlas,“ údajne rozpráva Kočner v nahrávke. Trnku sa nepodarilo na druhýkrát zvoliť do pozície štvrtého ústavného činiteľa, voľbu vyhral Čižnár a polícia doteraz vyšetruje kupovanie poslancov pri voľbe. Kočner nechápal ani to, prečo Trnka za ním neprišiel, keď sa zrodil nápad vydierať Haščáka.

“Ten Slavo je môj kamarát, do p..i. Mám s ním rozbehnuté nejaké veci. Ten človek ma odpísal, vieš, ako ma to serie? Za čo? Za to, že ja som nič neurobil? Ja som mu materiál vrátil. A zaručil som sa mu za to, do p..e, že je všetko v poriadku,” rozčuľuje sa Kočner. Ten sa následne všetkým trom aktérom vydierania vyhráža násilím. “Ešte raz, prestaň klamať. Zabijú ťa,” zúril Kočner. „Ja viem, že ma zabijú. Ja som mŕtvy,“ odpovedal rezignovane Trnka. Následne povedal, že je “pripravený si sám kúpiť guľku do hlavy”. Kočner mu oponuje, že si to odskáče aj jeho syn. Následne po spŕške vulgarizmov povie, že Trnkovi a jeho synovi pomôže. Údajne mal bývať v luxusnom bytovom komplexe Five Star Residence, ktorú Kočner postavil. 

Kočner zúril, pri rozhovore s Trnkom používal množstvo vulgarizmov, hovoril, že ho zabijú. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

Úplatky, ktoré riešil Kočner

Istý úsek Gorily mal Trnka pustiť aj svojmu nástupcovi. Z nahrávky sa mal ozývať hlas bývalého asistenta Roberta Fica Františka Határa a ešte jeden hlas. „Pán Trnka chodil s nejakým notebookom, a to nielen tu. Chodil po viacerých miestach s tým, že má niečo nahraté. Mne pustil osobne nejakú dvojminútovú sekvenciu, kde je nebohý pán Határ, ktorý sa rozpráva s niekým, možno viem aj s kým, že sponzorský dar pred voľbami alebo také niečo. Povedal som, že načo mi to púšťa. Povedal, že tam sú aj iné veci, zavrel to a viac som sa o to nezaujímal,“ povedal vo februári 2019 Čižnár. Aj to Kočner Trnkovi vyčítal, ten však protiargumentoval tým, že prečo mu Kočner nahrávku nezobral. Ten mu odpovedal, že si myslel, že mu to zobral už niekoľko rokov pred tým. 

V rozhovore medzi Trnkom a Kočnerom sa spomínalo aj to, že vtedajší generálny prokurátor nebral úplatky priamo, ale robil to v jeho mene Kočner. Údajne Trnka nechcel vedieť, kto a koľko mu dal peňazí, všetko mal mať na starosti Kočner. “Sú u mňa a ja ich držím. Nikdy si sa nepýtal, koľko tam máš, vždycky si prišiel a povedal si, že potrebuješ to a to, a vždy som vybral a dal som ti,” hovoril Kočner, ktorý si následne tieto informácie potvrdzoval u Trnku, ktorý mu odpovedal kladne. Následne povedal aj to, že roky čaká na otázku, koľko tých peňazí je, a že je mu pripravený spraviť vyúčtovanie. 

Haščák sa od komunikácie dištancuje

“Pán Haščák sa dištancuje od všetkých domnelých aktivít, s ktorými má byť podľa tejto komunikácie spájaný a odmieta ich. Tak, ako pán Haščák už opakovane verejne uviedol, môžeme len zopakovať, že pána Haščáka nikdy nikto žiadnymi nahrávkami nevydieral, ani na neho nebol nikdy v tejto súvislosti vyvíjaný žiadny protiprávny nátlak,” uviedol pre Glob.sk hovorca finančnej skupiny Penta Gabriel Tóth. Ako ďalej dodal, Haščák, ani žiadna jemu blízka osoba sa údajne nikdy nepodieľala na kupovaní utajovaných skutočností, teda nahrávok z kauzy Gorila. Haščák zároveň písomne kontaktoval vyšetrovateľa a dozorujúceho prokurátora a ponúkol v prípade potreby aj osobnú svedeckú výpoveď.

Haščák zásadne odmieta, že by sa niekedy podieľal aj na iných aktivitách, ktoré sú mu pripisované v uvedenom rozhovore medzi Trnkom a Marianom K. V stanovisku sa ďalej uvádza, že nikto nemôže niesť zodpovednosť za to, ako sa iní ľudia rozprávajú o ňom v komunikácii, na ktorej sa nijako osobne nezúčastňoval a ani o nej nemal vedomosť.

Haščák  tvrdí, že nikto nemôže niesť zodpovednosť za to, ak sa niekto iný o dotyčnej osobe rozpráva – tvrdí tak, že o tom, že sa Kočner s Trnkom o ňom rozprávali, nevedel. Zdroj: TASR / Martin Baumann

“Ak je táto komunikácia pravdivá, je taktiež svedectvom o tom, že Marian K. podobne ako aj iné osoby (napríklad bývalý príslušník SIS Forisch alebo poslanec za stranu Smer-SD Blaha), rozširoval konšpiračné teórie a v tomto prípade ich mal používať ako formu nátlaku,” píše sa ďalej v stanovisku. Tóth v ňom ďalej hovorí, že vierohodnosť tvrdení Mariana K. v uvedenej nahrávke by mala byť skúmaná obdobne, ako keď mal napríklad podľa inej komunikácie korumpovať prokurátora Šantu a mal mu kupovať biely mercedes.

  “To, že Denník N si dovoľuje bez akýchkoľvek dôkazov interpretovať tvrdenia Mariana K. v nahrávke ako fakty a skutky a zároveň ich prepájať s trestným činom vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, považujeme taktiež za šírenie konšpiračných teórií a za absolútne neprimeranú interpretáciu skutočností, ktoré z tejto nahrávky vyplývajú,” uvádza sa v stanovisku. Na záver uviedol, že Haščák písomne kontaktoval vyšetrovateľa a dozorujúceho prokurátora a ponúkol v prípade potreby aj osobnú svedeckú výpoveď.

Svedok zbavený mlčanlivosti

Veci sa môžu pohnúť dopredu už v najbližších dňoch. Polícia na sociálnej sieti informuje, že “v trestnej veci zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa a zločinu prijímania úplatku sú naďalej vykonávané procesné úkony. Vyšetrovateľ NAKA nemohol do teraz vypočuť dôležitého svedka, pretože nebol zbavený mlčanlivosti. Minulý týždeň však už prijal súhlas z GP SR na zbavenie mlčanlivosti, v blízkej dobe bude zainteresovaná osoba vypočutá,” informujú. Nahrávka bola podľa nich odoslaná na expertízne skúmanie. Bližšie informácie zatiaľ poskytnúť nemôžu.

Jaromír Čižnár. Zdroj: TASR / Pavol Zachar

Čižnár: Je to na rozhodnutí Trnku

To, že bol Dobroslav Trnak zbavený mlčanlivosti potvrdila aj generálna prokuratúra. Tá vo svojom stanovisku zároveň ale uvádza, že “pre uvedené skutky (nahrávka medzi M. K. a D. T.) je v súčasnosti vedené trestné stíhanie len vo veci. Toto štádium prípravného konania neumožňuje generálnemu prokurátorovi pozastaviť výkon funkcie ktorémukoľvek prokurátorovi.” 

Pozastaviť výkon funkcie Trnkovi v súčasnosti podľa nich nie je možné, pretože doposiaľ nebolo vznesené obvinenie pre konkrétny trestný čin. Pokiaľ ide o disciplinárny postih, tento je absolútne vylúčený, pretože objektívna premlčacia lehota uplynula pred niekoľkými rokmi ( objektívna premlčacia lehota je 2 roky.  Zároveň podotýkame, že v čase kedy malo ku skutku dôjsť, bola premlčacia lehota 1 rok),” uvádza ďalej prokuratúra. Za takýchto okolností a zákonných možností je aktuálne zotrvanie Trnku vo funkcii prokurátora podľa nich len na jeho osobnom rozhodnutí.