Zahraničné Politika

Trump mení rétoriku. Americký prezident vychválil Theresu Mayovú

Theresa Mayová a Donald Trump - Zdroj: SITA/AP/Pablo Martinez Monsivais

LONDÝN – Americký prezident Donald Trump povedal, že jeho vzťah s britskou premiérkou Theresou Mayovou je „veľmi, veľmi silný”. Na spoločnej tlačovej konferencii v piatok skonštatoval, že Mayová je „úžasná žena”, ktorá robí ako britská premiérka „fantastickú prácu”.

Podľa jeho slov majú Spojené štáty a Británia „mimoriadny vzťah na najvyššej úrovni”. Mayová poznamenala, že USA sú „najdlhodobejším a najužším bezpečnostným a obranným partnerom” Británie a ocenila Trumpa za to, že zatlačil na partnerov z NATO, aby zvýšili svoje výdavky na obranu.

Trump sa snažil o zmierlivejší tón po tom, čo skritizoval Mayovú v rozhovore pre denník The Sun za jej prístup k brexitu. Na tlačovej konferencii preto zdôraznil, že má „voči premiérke veľký rešpekt”. Prezident tvrdí, že noviny nezahrnuli do rozhovoru „úžasné veci”, ktoré o nej povedal. Podľa jeho slov je na Mayovej, ako sa postaví k brexitu, avšak on chce zabezpečiť, že USA nebudú mať žiadne obchodné obmedzenia so Spojeným kráľovstvom.

Trumpo v rozhovore pre The Sun na adresu Mayovej povedal, že podľa neho zničila to, čo mohla krajina brexitom získať a jej „slabý” návrh dohody s Európskou úniou zrejme znemožní uzavretie potenciálnej obchodnej dohody s USA. Poznamenal tiež, že dohoda, na ktorej pracuje Mayová, sa líši od toho, za čo hlasovali ľudia. Tvrdí, že sa jej pokúšal radiť, no ona to ignorovala.