Politika Zahraničné

Trump našiel vinníkov. Za neúspech summitu v Hanoji sú zodpovední demokrati a Cohenov výsluch

Za neúspech summitu v Hanoji sú podľa Trumpa zodpovední demokrati a Cohenov výsluch. (SITA/AP)

WASHINGTON – Americký prezident Donald Trump tvrdí, že k neúspechu jeho schôdzky so severokórejským vodcom Kim Čong-unom prispelo aj rozhodnutie demokratov o vypočúvaní jeho dlhoročného právnika Michaela Cohena, ktoré sa konalo v rovnaký deň ako summit lídrov USA a KĽDR v Hanoji. Táto schôdzka sa minulý štvrtok skončila bez vydania spoločného vyhlásenia, ktoré pritom bolo vopred avizované. Informovala o tom v pondelok agentúra Reuters.

Vo svojej nedeľnej sérii tvítov Trump označil Cohena za klamára a podvodníka a odsúdil rozhodnutie vyšetrovacej komisie Snemovne reprezentantov, kde majú demokrati väčšinu, stanoviť Cohenovo vypočúvanie na deň konania summitu v Hanoji.

Upozornil, že doteraz “sa nikdy nič také nestalo, keď bol prezident mimo (územia) USA. Hanba!”

Trump predtým v rozhovore pre televíziu Fox News uviedol, že je šokovaný “nenávisťou Demokratickej strany” voči nemu.

Cohen v stredu predstúpil pred vyšetrovaciu komisiu Snemovne reprezentantov, pred ktorou vyhlásil, že klamal Melanii Trumpovej o  nevere jej manžela. Tvrdil tiež, že v roku 2016 mu Trump osobne nariadil zaplatiť 130-tisíc dolárov bývalej pornohorečke Stormy Danielsovej za jej mlčanie o ich intímnom vzťahu. Cohen tiež potvrdil, že nemá žiadne informácie, ktoré by potvrdzovali dôveryhodnosť podozrení, že Trump alebo jeho tím pred prezidentskými voľbami v USA uzavreli nejaké tajné dohody s predstaviteľmi Ruska.