Spoločnosť Politika Zahraničné

Trump obhajoval svoje zľahčovanie hrozby koronavírusu k Winstonovi Churchillovi

merický prezident Donald Trump reční pred svojimi sympatizantmi počas predvolebného zhromaždenia na medzinárodnom letisku MBS vo Freelande. Zdroj: TASR / AP

WASHINGTON – Americký prezident Donald Trump počas štvrtkového zjazdu v Michigane prirovnal svoje zľahčovanie hrozby nového druhu koronavírusu k upokojovaniu verejnosti britským premiérom Winstonom Churchillom v čase druhej svetovej vojny. Informovala o tom v piatok agentúra DPA.

 

Podľa nej sa Trump odvolal na nepresnosť, keď tvrdil, že Churchill “často vyšiel na strechu v Londýne a rečnil” počas toho, ako nacisti mesto bombardovali.  Churchill síce nacistické nálety zo strechy pozoroval, nie je o ňom však známe, že by sa počas toho prihováral verejnosti. “Vždy hovoril s pokojom v hlase,” uviedol Trump. “Urobili sme správnu vec a vykonávame takú prácu, ako nikto iný,” dodal.

Voči Trumpovi sa v stredu spustila vlna kritiky. Vyšlo totiž najavo, že pred polrokom priznal investigatívnemu novinárovi Bobovi Woodwardovi, že vedome zľahčuje hrozbu nového druhu koronavírusu v USA. Počas štvrtkovej tlačovej konferencie dostal Trump otázku, prečo “klamal” americkému národu. “Neklamal som. Povedal som, že musíme byť pokojní. Nesmieme byť v panike,” obhajoval sa Trump. Podľa denníka The Washington Post Trump o hrozbe vírusu vedel už vo februári. Woodwardovi vtedy údajne povedal, že koronavírus “je oveľa smrteľnejší než ťažká chrípka”. V Spojených štátoch – pandémiou najviac zasiahnutej krajine sveta – doposiaľ zomrelo na ochorenie COVID-19 približne 190,000 ľudí.