Zahraničné Politika Top

Trump oznámil odstúpenie od jadrovej dohody s Iránom: Aké sú reakcie?

WASHINGTON — Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené štáty odstupujú od jadrovej dohody s Iránom, ktorú označil za „hroznú a jednostrannú”, založenú na klamstve. Trump v utorok podpísal prezidentský dekrét, ktorým odstupuje od medzinárodnej dohody z roku 2015.

Zároveň plánuje opätovne zaviesť sankcie proti iránskemu režimu. Iné štáty tiež varoval, aby vláde v Teheráne nepomáhali. Trump povedal, že Amerika „nebude rukojemníkom jadrového vydierania” a nedovolí, aby „režim, ktorý hlása ‘Smrť Amerike’, získal prístup k jadrovým zbraniam”.

Nová dohoda

Prezident dodal, že k rozhodnutiu dospel po konzultáciách s americkými spojencami. Zároveň podotkol, že nová dohoda by mohla viesť k „mieru a stabilite, ktoré na Blízkom východe všetci chceme”. Jeho prejav k národu z Bieleho domu vysielali naživo televízie.

Dohoda z roku 2015 je zameraná na obmedzenie jadrových ambícií Iránu, Trump ju však opakovane označil za „najhoršiu dohodu všetkých čias”. Teherán v rámci nej súhlasil s výrazným obmedzením svojho jadrového programu a prísnou medzinárodnou kontrolou výmenou za stiahnutie tvrdých medzinárodných sankcií.

Európske mocnosti rozhodnutie ľutujú

Francúzsko, Nemecko a Veľká Británia “ľutujú” Trumpovo rozhodnutie, informovala o tom kancelária francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, ktorá Trumpov krok označila za ohrozenie medzinárodných snáh na obmedzenie jadrových zbraní.

Kancelária uviedla, že Macron hovoril v utorok večer s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou a britkou premiérkou Theresou Mayovou o dohode i ďalších krokoch po Trumpovom rozhodnutí.  Tri európske krajiny dohodu v roku 2015 vyrokovali spolu s USA, Ruskom a Čínou. Európske mocnosti ju stále podporujú a považujú ju za najlepší spôsob obmedzenia jadrových ambícií Teheránu.

Iránci hrozia, Izraelčania sa tešia

Iránsky prezident Hasan Rúhání pohrozil, že Irán je pripravený obnoviť svoje jadrové aktivity, pričom stať by sa tak mohlo už “v nadchádzajúcich týždňoch”. Vyjadril sa tak v živom vysielaní v štátnej televízii krátko po Trumpovom rozhodnutí. Zároveň uviedol, že posiela na rokovania do zvyšných krajín zapojených do dohody ministra zahraničia Mohammada Džaváda Zarífa.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu naopak krok USA privítal a označil ho za “historický”. Ponechanie dohody v jej súčasnej podobe by podľa neho totiž znamenalo „katastrofu pre náš región i svetový mier”.

Foto: SITA