Politika Zahraničné Top

Trump sa môže radovať. Kľúčový svedok v jeho kauze čelí vážnym obvineniam

Gordon Sondland čelí obvineniam zo sexuálneho obťažovania. Zdroj: TASR / AP

WASHINGTON – Gordon Sondland je považovaný za kľúčového svedka v ukrajinskej afére proti americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi. Lenže teraz sa špičkový diplomat dostal pod paľbu kritiky. Viaceré ženy ho obviňujú zo sexuálneho obťažovania.

 

Kľúčového svedka proti americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi v ukrajinskej afére obviňujú tri ženy zo sexuálneho nátlaku. Ženy vyslovili svoje obvinenia proti vysokopostavenému diplomatovi USA Gordonovi Sondlandovi v stredu.

Keď ho ženy odmietli, bývalý hotelový magnát mal na to reagovať represáliami v zamestnaní. Sondland, ktorý pred týždňom pred kamerami poskytol výbušnú výpoveď vo veci ukrajinskej aféry, odmietol obvinenia a označil ich za politicky motivované.

Sondland je americkým veľvyslancom pri Európskej únii. Do funkcie ho paradoxne vymenoval sám Trump. Majetný muž dostal tento post ako odmenu za miliónový dar na oslavy spojené s uvedením Trumpa do funkcie prezidenta. Obvinenia žien sa však vzťahujú na obdobie predtým, keď bol Sondland bohatým hotelierom.

Donald Trump mal na Ukrajinu vyvíjať nátlak, aby dosiahol vyšetrovanie politického konkurenta Joea Bidena a jeho syna. Zdroj: SITA / AP

Toto sú obvinenia

Ženy v článku uverejnenom na internetovej stránke Propublica a v časopise Portland Monthly uviedli, že sa ich Sondland pokúsil násilím objať a pobozkať. Okrem toho sa ich mal nemravne dotýkať. Všetky tri ženy boli so Sondlandom v pracovnom kontakte. Obvinenia sa vzťahujú na obdobie rokov 2003-2008.

Sondland obvinenia odmietol ako politicky motivované. “Tieto falošné obvinenia z vynútených dotykov a bozkov sú vymyslené,” povedal. Myslí si, že ide o “koordinovanú akciu s politickými motívmi”, uviedol pre médiá.

Sondland pred týždňom vypovedal v Kongrese pred kamerami v kauze ukrajinskej aféry. Potvrdil, že Trump vyvíjal na Ukrajinu nátlak, aby dosiahol vyšetrovanie bývalého viceprezidenta Joea Bidena a jeho syna Huntera. V rámci tohto tlaku šéf Bieleho domu pozastavil krajine vojenskú pomoc. Joe Biden je považovaný za možného vyzývateľa v budúcich prezidentských voľbách. Sondlandova výpoveď narušili obhajobu Trumpa, ktorá tvrdí, že na Kyjev nevyvíjal žiadny nátlak s cieľom dosiahnuť Bidonovo vyšetrovanie.

Mohlo by vás zaujímať

Bývalý viceprezident Joe Biden je pobvažovaný za potenciálneho Trumpovho súpera v budúcxich prezidentských voľbách. Zdroj: SITA / AP