Politika Zahraničné

Trump trvá na prímerí ako podmienke afganským mierových rozhovorov

Trump trvá na prímerí ako podmienke afganským mierových rozhovorov. Zdroj: TASR / AP

KÁBUL – Americký prezident Donald Trump žiada podľa afganských predstaviteľov prímerie v krajine pred tým, ako sa budú môcť začať rozhovory o mieri medzi radikálnym hnutím Taliban a vládou v Kábule.

 

Trump svojmu afganskému kolegovi Ašrafovi Ghanímu v telefonáte povedal, že afganská vláda musí už od začiatku prevziať vedenie takýchto rokovaní, aby sa zaručil ich úspech, oznámil v piatok hovorca prezidentského paláca Sádik Sádikí.

Hovorca Talibanu v reakcii pre agentúru DPA povedal, že len čo sa z Afganistanu stiahnu USA, jeho hnutie bude viesť rozhovory so všetkými afganskými stranami, nie však s vládou v Kábule. Taliban ju totiž považuje za “bábku” Západu.

Šéf Bieleho domu Trump v septembri krátko pred naznačovanou možnou dohodou s Talibanom vyhlásil rozhovory, ktoré USA s týmto islamistickým hnutím viedli viac než rok, za “mŕtve”. Bezprostredným dôvodom bol útok v Kábule, pri ktorom zahynul americký vojak. Taliban po prerušení rozhovorov so Spojenými štátmi viackrát vyjadril pripravenosť rokovania obnoviť.