Zahraničné Politika

Trump v prejave ocenil stav ekonomiky USA. “Je predmetom závisti celého sveta”

Trump v prejave o stave Únie vyzval Washington na jednotu. (SITA/AP)

 WASHINGTON – Americký prezident Donald Trump v utorok v prejave o stave Únie v Kongrese pochválil úroveň ekonomiky, pripísal si zásluhy predovšetkým za nízku nezamestnanosť a ocenil svoj sporný program znižovania daní aj snahy o dereguláciu.

“Amerika vyhráva každý jeden deň,” povedal Trump a vyvolal tým nadšené hlasné reakcie členov svojej Republikánskej strany. “Stav našej únie je silný,” dodal a kongresmani začali skandovať “U-S-A, U-S-A”.

Mnohí demokrati, Trumpovi rivali, však nejasali – ani desiatky zákonodarkýň, ktoré prišli v bielom oblečení na počesť sufražetiek, bojovníčok za hlasovacie a politické práva žien.

“Naša krajina pulzuje životom a naša ekonomika prekvitá ako nikdy predtým. Naša ekonomika je predmetom závisti celého sveta, naša armáda je najmocnejšia na zemi, a to zďaleka,” povedal americký prezident, ktorého citovala tlačová agentúra DPA.

Dodal, že “jediné, čo môže ekonomiku zastaviť, sú šialené vojny, politika alebo absurdné stranícke vyšetrovania”. Očividne tým podľa agentúry AP narážal na špeciálne vyšetrovanie vzťahov medzi Ruskom a Trumpovým volebným štábom v roku 2016. Vyšetrovanie má zistiť, či Rusko zasahovalo do prezidentských volieb v USA v prospech Trumpa.

Veľkú časť svojho prejavu venoval Trump kritike ilegálneho prisťahovalectva a vyhlásil, že škodí pracujúcej triede.

Trump doplnil, že na hranici s Mexikom je stav “bezvládia”, kde sa nerešpektujú zákony, a tamojšiu situáciu označil za “krízu”. Ilegálnej migrácii pripísal vinu za zločinnosť, vrátane vrážd a pašovania drog.

Trump varoval Kongres

Šéf Bieleho domu varoval Kongres, že na schválenie rozpočtu, teda aj financií na fungovanie federálnej vlády, zostáva už len desať dní. Nedávne čiastočné pozastavenie financovania federálnej vlády, takzvaný shutdown, trval vyše mesiaca a bol tak najdlhším v histórii USA.

Shutdown nastal preto, že Trump žiadal peniaze na výstavbu múru popri hranici USA s Mexikom, ale demokrati mu ich odmietli schváliť.

Trump v prejave žiadal republikánov aj demokratov, aby “spojili sily” a riešili “naliehavú národnú krízu”. “Kongres má desať dní na to, aby schválil návrh zákona, ktorý zaručí peniaze našej vláde, ochráni našu domovinu a zaistí našu veľmi nebezpečnú južnú hranicu,” vysvetľoval Trump ešte pred vypršaním lehoty 15. februára. Kritici však spochybňujú nebezpečenstvo na spomínanej hranici.

Americký líder sa nezmienil o vyhlásení stavu núdze na hranici, ktorým sa vyhrážal, ak demokrati v Kongrese nevyhovejú jeho žiadosti o miliardy dolárov na výstavbu múru popri južnej hranici.

Trump v prejave povedal, že “zákonodarcovia majú morálnu povinnosť vytvoriť taký prisťahovalecký systém, ktorý ochráni životy a pracovné miesta našich občanov”.

Demokrati sú proti výstavbe Trumpovho múru, lebo ho pokladajú za nemorálny a nepotrebný.

Donald Trump a Kim Čong-un počas minuloročného stretnutia v Singapure. (SITA/AP)

Trump sa s Kim Čong-unom stretne tento mesiac

Americký prezident Donald Trump v utorok vo výročnom prejave o stave Únie oznámil, že s vodcom Severnej Kórey Kim Čong-unom sa na druhom samite stretne vo Vietname 27.-28. februára.

“Robíme odvážnu novú diplomaciu, a v rámci nej pokračujeme v historickom presadzovaní mieru na Kórejskom polostrove,” povedal podľa tlačovej agentúry DPA zákonodarcom Kongresu.

“Naši rukojemníci musia prísť domov, jadrové skúšky musia prestať – vystrelenie rakety sa neudialo už 15 mesiacov,” zdôraznil Trump v prejave pred oboma komorami Kongresu.

“Keby som nebol zvolený za prezidenta Spojených štátov, práve teraz by sme podľa môjho názoru boli vo veľkej vojne so Severnou Kóreou,” pokračoval.

“Ešte zostáva urobiť veľa práce, ale môj vzťah s Kim Čong-unom je dobrý,” dodal prezident USA.

Južná Kórea privítala oznámenie o druhom summite

Úrad juhokórejského prezidenta privítal v stredu oznámenie amerického prezidenta Donalda Trumpa, že sa v dňoch 27. a 28. februára stretne vo Vietname na svojom druhom summite so severokórejským vodcom Kim Čong-unom.

Južná Kórea dúfa, že USA a Severná Kórea môžu dospieť na summite k podstatným a konkrétnym krokom. “Vietnam sa kedysi oháňal zbraňami voči USA, ale teraz sú priatelia,” uviedol hovorca úradu juhokórejského prezidenta. Vyjadril presvedčenie, že Vietnam bude “skvelým miestom, na ktorom USA a Severná Kórea môžu písať nové dejiny”.

Agentúra Jonhap pripomína, že Trump neoznámil konkrétne miesto konania summitu. Podľa mediálnych správ USA uprednostňujú pobrežné mesto Danang, zatiaľ čo Severná Kórea Hanoj, kde má veľvyslanectvo.

Trump sa s Kimom stretol vlani v júni v Singapure – išlo o prvé priame rozhovory úradujúceho amerického prezidenta s vodcom Severnej Kórey. Obaja politici sa zaviazali, že budú pracovať na úplnej denuklearizácii Kórejského polostrova výmenou za bezpečnostné záruky, ktoré žiada Pchjongjang.

Rozhovory medzi Spojenými štátmi a Severnou Kóreou uviazli na neochote Pchjongjangu poskytnúť podrobný zoznam svojich jadrových zariadení a raketových základní, ktorý by mohli použiť inšpektori na overenie v prípade uzavretia dohody o ich likvidácii.