Domáce Politika Top

Turecká velvyslankyňa o obvinenej Slovenke: Čo o nej povedala?

BRATISLAVA – Turecká veľvyslankyňa Gülhan Ulutekin pozná slovenskú akademičku Sylviu Tiryaki, obvinenú v Turecku z pokusu o puč, osobne, ale nemá o jej prípade žiadne oficiálne informácie.

Ako Ulutekin povedala novinárom, o tomto prípade vie iba z médií. Myslí si, že celá situácia sa vyrieši a tvrdí, že podľa nej Tiryaki situáciu objasnila. „Čo viem, sú len veci z médií. Myslím, že poskytla dostatočné objasnenie,“ povedala turecká veľvyslankyňa na Slovensku s tým, že rozumie, prečo sa slovenská strana o prípad zaujíma.

Je to úžasná osoba, tvrdí

Ulutekin sa na adresu Slovenky žijúcej v Istanbule vyjadrila pozitívne. „Je to úžasná osoba, veľmi prominentná akademička, politická analytička, skutočná odborníčka na Cyprus,“ povedala veľvyslankyňa.

Niekoľkokrát pritom zdôraznila, že Tiryaki je „skutočnou priateľkou Turecka“. Dodala, že kedykoľvek je akademička na Slovensku, tak sa stretnú a dokonca spolupracovali na rôznych projektoch.

Stretávajú ju na rôznych konferenciách

„Nielen ja, ale aj iní moji kolegovia z ministerstva sme ju stretli na rôznych konferenciách. Je veľmi aktívna, píše správy, ktoré sú vysoko cenené,“ dodala veľvyslankyňa Ulutekin.

Slovenka Sylvia Tiryaki, ktorá žije v Turecku 15 rokov, sa ocitla na zozname údajných pučistov zo zahraničia. Zoznam šíria turecké noviny podporujúce prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Účasť na júlovom pokuse o prevrat Slovenka odmieta.

Označená za agentku CIA

Turecké noviny napísali, že krátko pred pučom sa stretlo desať ľudí zo zahraničia s americkým odborníkom na Blízky východ Henrim Barkeyom, medzi nimi bola aj akademička na Istanbul Kültür University Tiryaki.

Turecké noviny ich označili na titulnej strane za agentov CIA, ktorí plánovali pokus o prevrat. Slovenka to označila za nezmysel a dodala, že na stretnutí sa zúčastnil aj riaditeľ centra ORSAM, ktoré je napojené na turecké ministerstvo zahraničných vecí.

Puč označila za teroristický útok

Turecká veľvyslankyňa na stretnutí s novinármi hovorila aj o puči a o situácii v Turecku po ňom. Puč podľa nej možno označiť za teroristický útok a ocenila „hrdinstvo“ ľudí, ktorí ho potlačili. Reagovala ale aj na názory niektorých európskych politikov, ktorí tvrdia, že EÚ by mala zastaviť Turecku prístupový proces.

Podľa Ulutekin Ankara potrebuje priateľov a spojencov nielen v dobrých časoch, ale aj teraz, a podobné výroky označila za “nešťastné“. Zdôraznila, že pre Turecko nie je iná alternatíva a dúfa, že nedôjde k žiadnemu blokovaniu v prístupovom procese.

Chcú vrátiť vzťahy s Ruskom do normálu

Na otázku, či ovplyvní NATO opätovné urovnanie vzťahov Ankary s Moskvou, Ulutekin pripomenula, že vzťahy Ruska s Tureckom boli tradične dobré, zhoršili sa po zostrelení ruského stíhacieho bombardéra, ktorý vletel do tureckého vzdušného priestoru.

„Naším cieľom je vrátiť vzájomné vzťahy s Ruskom na takú úroveň, na akej boli pred zostrelením,“ vysvetlila veľvyslankyňa. „Rusko nie je alternatíva pre naše transatlantické partnerstvo, pre naše členstvo v NATO a pre náš vzťah s EÚ,“ dodala Ulutekin.

O vízach aj so Slovenskom

Predstaviteľka Turecka na Slovensku hovorila aj o problematike vízovej liberalizácie a migračnej dohody medzi EÚ a Ankarou. Podľa jej slov by Turecko rado videlo vízovú liberalizáciu počas slovenského predsedníctva, čiže do konca roka.

Ako ďalej vysvetlila, vízová liberalizácia je jedným z bodov celého balíka a nevie si predstaviť, ako by bolo možné implementovať migračnú dohodu, ak by sa niektoré body začali nedodržiavať.