Politika Zahraničné

Turecké a kurdské sily zvádzajú boje o pohraničné mesto Ras al-Ajn

Na snímke z tureckej strany hranice medzi Tureckom a Sýriou v Ceylanpinare 13. októbra 2019 turecký vojak pozoruje počas ostreľovania sýrskeho mesta Ras al-Ajn tureckými jednotkami. Zdroj: TASR/AP

ANKARA – Turecké delostrelectvo ostreľovalo v utorok pozície Kurdov neďaleko mesta Ras al-Ajn na severovýchode Sýrie. Informovala o tom agentúra AP, ktorá pripomína, že invázia Turecka pokračuje už siedmym dňom.

 

Ťažké ostreľovanie zaznamenali v okolí tohto pohraničného mesta, ktoré podľa oznámenia Ankary spred niekoľkých dní Turecko dobylo. Turecké stíhacie lietadlá taktiež podnikli v tejto oblasti aspoň jeden útok.

Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) so sídlom v Británii informovalo, že kurdskí bojovníci toto mesto opätovne ovládli a kladú tureckým silám a ich sýrskym spojencom tuhý odpor.

Predstaviteľ tureckej armády bez ďalších podrobností poprel správy, že Turecko začalo útočiť na Kurdmi kontrolované mesto Manbidž.

Turecká invázia si podľa SOHR doteraz vyžiadala životy 70 civilistov a 135 bojovníkov kurdských Sýrskych demokratických síl (SDF). O život tiež prišlo 120 protureckých sýrskych bojovníkov. Organizácia Spojených národov (OSN) uviedla, že svoje domovy opustilo približne 160.000 ľudí.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan medzitým v príspevku pre americký denník Wall Street Journal obhajoval tureckú ofenzívu a vyzval medzinárodné spoločenstvo, aby ju podporilo, alebo “začalo prijímať utečencov” zo Sýrie. Prisľúbil tiež, že nenechá zo severnej Sýrie ujsť žiadneho bojovníka z Islamského štátu (IS), dodáva agentúra AFP.

Do mesta Manbidž vstúpili jednotky sýrskych vládnych síl

Jednotky sýrskych vládnych síl vstúpili v utorok do mesta Manbidž. Informovala o tom sýrska štátna televízia al-Ichbáríja.

Ich príchod podľa televíznych záberov oslavovali miestni obyvatelia. Videozábery, ktoré zverejnila sýrska vládna agentúra SANA, ukazujú, ako sa na hlavnom námestí zhromaždili ľudia mávajúci sýrskymi vlajkami.

Jednotky sýrskeho prezidenta Bašára Asada z tejto oblasti odišli uprostred občianskej vojny a mesto sa následne dostalo pod nadvládu kurdských síl. Ako uviedol spravodajský server sýrskych Kurdov ANHA (Hawar), v utorok opustili mesto americké vojská a vydali sa smerom na západ k strategicky významnej priehrade Tišrín. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pondelok naznačil, že jeho armáda je pripravená začať útok na Manbidž.

Erdogan v utorok vyhlásil, že turecká vojenská operácia proti kurdským milíciám v severnej Sýrii bude trvať dovtedy, kým budú “dosiahnuté ciele Turecka”, informovala agentúra AFP.

“S božou vôľou rýchlo zabezpečíme región rozprestierajúci sa od (sýrskeho mesta) Manbidž až k našim hraniciam s Irakom a zaistíme, aby sa v prvom rade najprv milión, a neskôr dva milióny sýrskych utečencov vrátilo na základe slobodnej vôle do svojich domovov,” povedal Erdogan v hlavnom meste Azerbajdžanu Baku, kde sa zúčastnil na regionálnej konferencii. Jeho prejav bol odvysielaný v tureckej televízii.

Británia pozastavila vývoz zbraní do Turecka

Británia pozastavila z dôvodu operácie tureckej armády na severovýchode Sýrie vývoz zbraní do Turecka. Podľa agentúry AFP to v utorok povedal britský minister zahraničných vecí Dominic Raab.

“Pozastavili sme vývoz vojenských zbraní do Turecka, ktoré by mohli byť použité pri tejto operácii,” povedal v Dolnej snemovni britského parlamentu Raab s tým, že rozhodnutie pozastaviť predaj zbraní Turecku bude neskôr predmetom revízie.

Čína vyzvala Turecko na zastavenie vojenskej operácie

Čína vyzvala v utorok Turecko, aby zastavilo svoju vojenskú operáciu v severnej Sýrii a “vrátilo sa ku korektnému spôsobu politického riešenia”. Informovala o tom agentúra AFP.
“Suverenita, nezávislosť, zjednotenie a územná integrita Sýrie by mali byť rešpektované a dodržiavané,” uviedol hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Keng Šuang.

Varoval, že turecká operácia môže viesť k tomu, že uniknú teroristi a skupina Islamský štát (IS) môže využiť túto príležitosť na comeback. “Naliehame na tureckú stranu, aby prevzala zodpovednosť a bojovala spoločne s medzinárodným spoločenstvom proti terorizmu,” dodal Keng Šuang.

Ofenzíva spôsobila zastavenie prísunu humanitárnej pomoci

Kurdské úrady v utorok oznámili, že turecká ofenzíva v severnej časti Sýrie donútila všetky medzinárodné mimovládne organizácie opustiť túto oblasť. Informovala o tom agentúra AFP.

Ukončenie pôsobenia mimovládnych organizácií a prerušenie prísunu humanitárnej pomoci – podľa vyhlásenia kurdských úradov – zhoršujú už aj tak ťažkú situáciu obyvateľov vysídlených v dôsledku bojov.