Spoločnosť Zahraničné

Turecko a Rusko budú od nedele spoločne hliadkovať pozdĺž diaľnice M4 v Sýrii

Zdroj: SITA/AP Photo/Ghaith Alsayed

ANKARA – Turecké a ruské jednotky začnú od nedele spoločné hliadkovanie pozdĺž strategicky významnej diaľnice M4 na severozápade Sýrie. Ide o súčasť krehkej dohody o prímerí, ktorú obe krajiny uzavreli minulý týždeň.

Informoval o tom v piatok turecký minister obrany Hulusi Akar po tom, ako delegácie Turecka a Rusko ukončili štyri dni rokovaní o detailoch dohody o zastavení paľby v provincii Idlib dosiahnutej minulý týždeň. Akar vyslovil predpoklad, že spoločné hliadkovanie diaľnice bude zohrávať pozitívnu úlohu pri udržiavaní prímeria v Idlibe.

Minister dodal, že podľa dostupných správ zo severozápadu Sýrie “miestni obyvatelia prestali utekať zo svojich domovov”, ktoré opúšťali pre zlú bezpečnostnú situáciu. Vyskytli sa aj prípady, keď sa takíto vnútorní presídlenci vrátili domov. Ako napísala agentúra TASS, tohtotýždňové rokovania v Ankare mali za cieľ stabilizovať situáciu v Idlibe po tom, ako tam od polnoci 6. marca začalo platiť prímerie, na ktorom sa v Moskve dohodli prezidenti Turecka a Ruska Recep Tayyip Erdogan a Vladimir Putin.

Prímerie zastavilo tri mesiace bojov a náletov sýrskej armády a jej spojencov na pozície protivládnych povstalcov. Táto ofenzíva si vyžiadala životy stoviek civilistov a v jej dôsledku sa takmer milión ľudí vydal k tureckej hranici. Podľa agentúry AP dohoda o prímerí zrejme povedie aj k dosiahnutiu kľúčového cieľa Moskvy, ktorým je pomôcť sýrskej armáde získať kontrolu nad strategicky významnou diaľnicou M5 spájajúcou juh Sýrie so severom. Sýrske sily jej časti obsadili v ofenzíve, ktorú rozpútali začiatkom decembra roku 2019.