BRATISLAVA – Turecko sa zmieta v hospodárskej kríze. Inflácia v krajine stále rastie. Prezident Recep Tayyip Erdogan robí, čo môže, aby hospodársky prepad spomalil. Najnovšie musí riešiť nedostatok cibule.
Turecký prezident Erdogan má nového nepriateľa. Sú to ľudia, ktorí zhromažďujú obrovské množstvá cibule. Turecký minister poľnohospodárstva Bekir Pakdemirli nedávno sľúbil, že vláda bude proti “cibuľovým oportunistom” bojovať. Pozadie na prvý pohľad bizarného cibuľového problému je vážne. Inflácia v krajine ženie ceny do závratných výšok a to aj cibuľu.
Pozrime sa na dôvod, prečo je pre Erdogana problémom práve cibuľa a akú úlohu zastáva v tureckom hospodárstve.
Ceny cibule sa od začiatku roka zoštvornásobili
Turecké hospodárstvo je v kríze. Už mesiace stúpajú ceny tovarov a k tomu sa pridal prepad tureckej líry. Jednou z príčin tohto stavu boli aj vážne spory s USA, ktoré sa medzičasom urovnali.
V novembri prvýkrát klesla inflácia v krajine, informovala v pondelok agentúra Anadolu. Momentálne sa nachádza na úrovni 21,6 percenta. Hospodárska situácia je však stále napätá, ako sa ukazuje aj v prípade cibule.
Ceny cibule v novembri narástli až o 51 percent, informovala agentúra Blooberg. Žiadny iný produkt v reprezentatívnom nákupnom koši, pomocou ktorého tureckí ekonómovia vypočítavajú rast inflácie, nezaznamenal taký nárast ceny. Od začiatku roka sa ceny cibule zoštvornásobili, informoval Handelsblatt.
Prečo sa Erdogan bojí cibuľovej krízy
Hospodárska kríza je aj politický problém pre Erdogana. V marci sa uskutočnia v krajine komunálne voľby. V júlových parlamentných voľbách sa Erdoganova strana AKP prepadla na 42,6 precent a je odvtedy odkázaná na podporu pravicových extrémistov. Expert na Turecko Halil Karaveli z Centrálneho ázijsko-kaukazského inštitútu pre Foreign Policy dokonca napísal, že Erdoganova moc je “mýtus”.
Pretrvávajúca hospodárska kríza môže autoritu tureckého prezidenta pochovať. Vláda sa preto snaží všetkými prostriedkami s infláciou bojovať a k tomu patrí aj boj s “cibuľovými oportunistami”.
Veď cibuľa je neodmysliteľnou súčasťou tureckej kuchyne.
Prečo je cibule málo?
Jednou z príčin nárastu cien cibule je to, že rastliny často napádajú choroby a to sa odráža na úrode, informoval Hurriyet. Turecká vláda si však myslí, že obchodníci špekulujú s cenami a cibuľu zámerne zadržiavajú.
Na konci novembra vykonali vojaci raziu v jednom sklade v Istanbule a zabavili 1300 ton cibule, ktoré obchodníci zhromaždili. Polícia kontroluje supermarkety, aby overila ceny cibule, informoval Bloomberg.
“Pri prehľadávaní skladov sme zistili, ako zadržiavajú cibuľu,” citovala Anadolu tureckého prezidenta. Erdogan tiež varoval, že špekulanti budú za to pykať.
Existuje však ešte jedno vysvetlenie cibuľovej krízy. Turecku chýbajú priestory na kultivačné plochy pre plodiny.
Turecký štátny orgán pre hospodársku súťaž koncom novembra vyhlásil, že medzi rokmi 2012 a 2017 sa plocha pre pestovanie cibule zmenšila o pätinu a pre zemiaky o 17 percent, informoval Hadelsblatt.
Tieto údaje naznačujú, že príčinou cibuľovej krízy je neúspešná hospodárska politika vlády AKP.