Politika Zahraničné

Turecký prezident Erdogan obvinil Rusko, že nedodržiava dohody o Sýrii

Turecký prezident Erdogan obvinil Rusko, že nedodržiava dohody o Sýrii. Zdroj: SITA / AP

ANKARA – Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan obvinil v stredu Moskvu, že si “nectí” dohody, ktoré v oblasti severozápadnej Sýrie uzavrela s Ankarou. Sýrske a ruské bojové lietadlá zvýšili v tejto oblasti, ktorá je poslednou baštou opozičných povstalcov, svoje útoky a bombardovanie. Erdoganove slová citoval turecký denník Hürriyet.

“S Ruskom sa uzavreli dohody. Ak Rusko tieto dohody dodržiava, robíme to isté. Teraz však, bohužiaľ, Rusko tieto dohody nedodržiava,” povedal Erdogan pre noviny, píše agentúra AFP.

Turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu ešte minulý týždeň na Svetovom ekonomickom fóre v Davose vyhlásil, že Rusko by malo prevziať zodpovednosť a zastaviť ofenzívu sýrskej armády v provincii Idlib, pri ktorej v utorok minulý týždeň zahynulo najmenej 17 ľudí.

Čavušoglu ďalej uviedol, že Turecko bude napriek rozdielnym pohľadom pokračovať v spolupráci s Ruskom v Sýrii.

K útokom došlo v čase prímeria, na ktorom sa začiatkom januára dohodli prezidenti Ruska a Turecka Vladimir Putin a Recep Tayyip Erdogan.

Provincia Idlib poslednou baštou povstaleckých bojovníkov a džihádistov bojujúcich proti vláde sýrskeho prezidenta Bašára Asada.