Regióny Domáce

Turisti pozor. Vo vysokohorskom teréne trvá mierne lavínové nebezpečenstvo

Zdroj: TASR / AP

TATRY – Po prechode výrazného studeného frontu bolo dnes ráno na horách všade jasno. Teplota vzduchu sa pohybovala v rozpätí od -20 do -10°C. Fúkal silný severný až severovýchodný vietor do 12 m/s, v nárazoch na hrebeňoch Tatier miestami viac ako 20 m/s. Informuje o tom Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.

 

Počas piatkového rána pripadlo ešte do 4 cm nového snehu, čiže za posledné sneženie celkovo 5 až 15 cm, na severe Tatier 10 – 20 cm. Nový sneh bol vplyvom extrémne silného vetra previevaný na záveterné, najmä južné, juhovýchodné a východné svahy a je uložený vo forme snehových dosiek a vankúšov, kde jeho hrúbka dosahuje aj 50 cm. Na exponovaných, vypuklých miestach a na náveterných svahoch, v sedlách a podobne je povrch snehu, naopak, vetrom vyfúkaný na tvrdý až zľadovatený základ.

Vo vysokohorskom teréne trvá mierne lavínové nebezpečenstvo, teda 2. stupeň. Na tvrdú až zľadovatelú snehovú pokrývku pripadlo počas posledného sneženia 5 až 20 cm nového snehu, ktorý bol veľmi silným vetrom previaty na záveterné, najmä južné, juhovýchodné a východné svahy a žľaby. Tu je uložený vo forme snehových dosiek a vankúšov a jeho hrúbka môže dosahovať aj 50 cm.

Uvoľnenie lavín je v týchto miestach možné najmä pri väčšom dodatočnom zaťažení, ojedinele je na veľmi strmých svahoch možný zosuv aj menších spontánnych lavín. Lavínové nebezpečenstvo je v teréne veľmi rozdielne, v kontraste s naviatymi snehovými doskami sú mnohé svahy vyfúkané až na tvrdú až zľadovatenú starú snehovú pokrývku. Prechod medzi takýmito povrchmi snehu je veľmi ľahko viditeľný.

Nízke teploty bránia stabilizácii nového snehu, preto je stav lavínového nebezpečenstva zotrvalý.