Regióny Bratislava Trenčín Šport Dunajská Streda Top

Tvrdý trest za vymyslenú jedenástku. Hlavného rozhodcu Ivana Kružliaka preradili do druhej ligy

Slovenský rozhodca Ivan Kružliak (uprostred) ukazuje červenú kartu Johnovi Brooksovi z Wolfsburgu v zápase Európskej ligy v Kyjeve. Zdroj: TASR / AP

BRATISLAVA – (Redakcia / TASR) Futbalová liga má za sebou iba jedno kompletné jarné kolo a už je na svete poriadny škandál, pod ktorým je podpísaný najlepší slovenský hlavný rozhodca. Ivan Kružliak totiž v zápase 19. kola AS Trenčín – DAC Dunajská Streda odpískal v nadstavenom čase vymyslenú jedenástku.

 

V 92. minúte sa v šestnástke domácich dostali do súboja obranca Adrián Slávik s útočník DAC Abdulrahmanm Taiwo. Došlo ku kontaktu medzi oboma hráčmi, no faulujúcim futbalistom bol Taiwo. Rozhodca Kružliak však na prekvapenie všetkých ukázal na biely bod a odpískal proti Trenčínu pokutový kop. Nezmysel, škandál, až môžete mať dojem, že to bol z Kružliakovej strany úmysel. Situáciu, o ktorej sa momentálne vo veľkom diskutuje na slovenskej futbalovej scéne, si môžete pozrieť aj na videu, od času 6:35 min.

 

„Keď som videl situáciu, hneď som rozhodcovi avizoval faul. Počul som píšťalku a bol som v tom, že zapískal útočný faul. Lenže ukázal na biely bod. Z môjho pohľadu to určite penalta nebola. Slávik bol pred Taiwom, ktorý ho zozadu postrčil a náš hráč spadol. Ani potom tam nebol kontakt, pretože Slávik spadol a kopol do trávnika a nezobral súperove nohy,“ vyjadril sa brankár Trenčína Igor Šemrinec pre takurcitee.sk.

Popol na hlavu si sypal aj hlavný rozhodca Ivan Kružliak. „Na rovinu poviem, že som spravil chybu. Veľmi ma to mrzí. S trénerom Trenčína sme sa ihneď po zápase v útrobách štadióna rozprávali. Povedal som mu svoj pohľad na ihrisku, a že si moment musím pozrieť v televízii. A ak som urobil chybu, že sa ospravedlňujem. Podal mi ruku a povedal, že to akceptuje. Nechcem to veľmi rozoberať, nakoľko najskôr zasadne komisia rozhodcov,“ povedal rozhodca Ivan Kružliak.

 

Slovenský rozhodca Ivan Kružliak (vpravo) ukazuje žltú kartu Johnovi Brooksovi z Wolfsburgu v zápase Európskej ligy v Kyjeve. Zdroj: TASR / AP

A Kružliak mal pravdu. Komisia rozhodcov Slovenského futbalového zväzu (KR SFZ) zasadla a jej verdikt nášho medzinárodného rozhodcu vôbec nepotešil. Ivan Kružliak si už do konca sezóny vo Fortuna lige nezapíska. “Šesťkrát nebude nominovaný na žiadny zápas našej najvyššej súťaže a bude preradený do II. ligy, v ktorej bude pôsobiť do konca jarnej časti aktuálneho súťažného ročníka. Do najvyššej súťaže sa bude môcť vrátiť v budúcej sezóne, ak potvrdí svoju výkonnosť. Podobné tresty za svoje chyby dostali už v minulosti aj rozhodcovia Smolák a Očenáš,” uviedol predseda KR SFZ Marián Ružbarský.

Kružliaka nominovala Európska futbalová únia (UEFA) za hlavného rozhodcu štvrtkového úvodného zápasu 16-finále Európskej ligy medzi OSC Lille a Ajaxom Amsterdam. Jeho trest na Slovensku nemá vplyv na to, či bude môcť v aktuálnom ročníku rozhodovať zápasy na medzinárodnej scéne. “To už záleží na UEFA. V týchto záležitostiach je UEFA autonómna,“ vysvetlil Ružbarský.