Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

Tvrdý ZÁKAZ! Ovplyvní TISÍCE budov a domov na Slovensku: ZMENA nebude lacná. O čo ide? Poznáme DETAILY

Ilustračná foto. ZDROJ: archív zoznam.sk

SLOVENSKO – Od 25. augusta vstúpil do platnosti zákaz, ktorý bude mať vplyv na tisícky verejných budov aj domov po celom Slovensku. Od tohto dátumu sa totiž nemôžu dovážať lineárne žiarivky, ktoré sú známe aj pod označením “neónky”. To môže spôsobiť nemalé problémy, ktoré navyše nebudú lacné.

Európska únia postupne zakazovala import rôznych typov svetelných zdrojov. Posledný zákaz, ktorý vstúpil do platnosti 25. augusta, sa týkal všetkých zostávajúcich žiariviek, konkrétne typov T5 a T8. Od tohto dátumu sa už na naše územie nedajú legálne doviezť a dopredávajú sa len staré skladové zásoby.

Ako informuje portál Euractiv, dôvodom na tieto zákazy je obsah nebezpečnej a zdraviu škodlivej ortuti v spomínaných žiarivkách. Tento typ svietidiel sa využíva hlavne vo verejných budovách, napríklad v úradoch, školách, kanceláriách, výrobných halách či nemocniciach. Nie je však vylúčené, že sa nájdu aj v niektorých domácnostiach. Zákaz dovozu by sa mal týkať viac ako 15-tisíc budov na Slovensku, ktoré teraz čaká finančne náročné rozhodovanie.

svietidlo
Ilustračná foto. ZDROJ: Pexels

Nebude to lacné

Dotknuté budovy teraz stoja pred dôležitým rozhodnutím. Prvou možnosťou je výmena nebezpečných žiariviek za bezpečnejšie modely a tou druhou je výmena celých osvetľovacích telies. Obidva varianty pritom nebudú najlacnejšie, pretože zásah do výrobku môže spôsobiť stratu a platnosť certifikátov a aj garanciu bezpečnej prevádzky. Ak sa rozhodnú prejsť napríklad na LED svietidlá, môžu tým znížiť spotrebu energie takmer o 50 %.