Domáce Politika Top

Učitelia odmietli Fica a „historické zvýšenie”, liberáli ich podporili

BRATISLAVA – Predstavitelia školských odborov odmietli historické zvýšenie platov a neprijali ponuku sociálneho zmieru. Povedal to po neformálnom rokovaní lídrov vládnej koalície predseda vlády Robert Fico.

Dodal, že vláda po odmietnutí svojho návrhu nemôže prijať potrebné legislatívne kroky na prijatie celého balíka zvyšovania platov. Platy preto budú zvyšovať postupnými krokmi. Od 1. septembra to bude o šesť percent. Ficova vláda navrhovala zvýšiť platy učiteľom v jednom balíku o 26,6 percenta do januára 2020.

Fico uviedol, že vláda berie rozhodnutie odborov na vedomie. „Ponuka od nás išla nad rámec zvyšovania platov. Učitelia sú jediná kategória, ktorá má v programovom vyhlásení garantované zvyšovanie platov,” povedal premiér s tým, že vládna koalícia “prirodzene očakávala, že prijatie ponuky bude sociálnym zmierom” v tejto oblasti.

Liberáli podporujú učiteľov

Ešte predtým sa opozičná strana SaS vyjadrila, že rozhodnutie učiteľov nevzdať sa práva na kolektívne vyjednávanie, ktorého súčasťou je aj právo na štrajk, považuje za správne. Liberáli zároveň žiadajú predsedu vlády Roberta Fica, aby učiteľov prestal vydierať a zvýšil im platy už od začiatku školského roku. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa SaS Katarína Svrčeková.

Tímlíder SaS pre školstvo Branislav Gröhling tvrdí, že učitelia majú v rukách osud vzdelávania na Slovensku. „Naši učitelia nie sú diverzný výsadok, ktorý má cieľ položiť súčasnú vládu a destabilizovať spoločnosť. Robert Fico sa voči nim však tak správa. Aj preto učitelia urobili správne, že sa práva na štrajk, ktoré je ústavným právom, nevzdali,“ povedal Branislav Gröhling.

Bez tlaku učiteľov sa zmeny nestanú

Gröhling považuje nízke platy zamestnancov školstva za zásadnú otázku, podľa neho je to však len časť problému. SaS tvrdí, že slovenské školstvo potrebuje okrem zvýšenia platov aj rozumné zmeny, ktoré zastavia úpadok vo vzdelávaní a posunú ho na vyššiu kvalitatívnu úroveň.

Podľa liberálov je po skúsenostiach s ministrom Petrom Plavčanom jasné, že bez aktívneho tlaku učiteľov sa žiadne zmeny neuskutočnia, lebo vláde chýba vôľa pustiť sa do systémových zmien, ktoré „aj zabolia“.

„Očakávam, že učitelia rovnakú energiu, akú venujú zvýšeniu svojich platov, začnú venovať aj zmenám v systéme vzdelávania vrátane kvality učebníc, učebných pomôcok a definovaniu merateľných kritérií kvality svojej práce. V tom majú podporu strany SaS. Aj preto by nebolo od nich prezieravé, aby sa vzdali práva na štrajk a nechali túto korupčnú koalíciu na pokoji,“ uviedol tímlíder SaS pre školstvo Gröhling.

Foto: SITA/Diana Černáková