Regióny Bratislava

Učiteľov budú školiť, ako rozvíjať občianske a sociálne zručnosti u detí

Ilustračná foto. Zdroj: TASR/Roman Hanc

BRATISLAVA – Inštitút pre aktívne občianstvo spustil prihlasovanie do nového vzdelávacieho programu s názvom Školy, ktoré menia svet. Je určený učiteľom predškolákov a ‘prvostupniarov’. Priblíži im, ako rozvíjať občianske a sociálne zručnosti detí. TASR o tom informovala riaditeľka inštitútu Jana Feherpataky-Kuzmová s tým, že učitelia, rodičia či deti si môžu zážitkové aktivity vyskúšať v piatok 8. septembra na Biskupickej ulici v bratislavských Podunajských Biskupiciach.

 

Program zahŕňa tréningy a mentorskú podporu. Učiteľom tiež sprístupňuje metodiku s vyše 40 zážitkovými aktivitami. Tie boli overené v pilotnom ročníku počas končiaceho sa školského roka na piatich materských a základných školách naprieč Slovenskom a konzultované s metodikmi a vývinovou psychologičkou. Záujemcovia sa môžu prihlásiť do stredy 6. septembra. “Venujeme sa predovšetkým témam, ako empatia a emocionálna inteligencia, budovanie medziľudských vzťahov, férovosť, tolerancia, ale napríklad aj demokratické rozhodovanie, keďže už v tomto veku vieme deťom ukázať, že na ich názore môže záležať a môžu veci okolo seba zmeniť,” uviedla riaditeľka.

Výskumy podľa inštitútu potvrdzujú, že sociálne, životné a občianske zručnosti si deti začínajú formovať skôr ako na druhom stupni základných škôl. Ako uviedli, deti vo veku dvoch až siedmich rokov sú schopné porozumieť symbolickému zobrazeniu a začínajú prejavovať empatické a prosociálne správanie. Vo veku siedmich až desiatich rokov začínajú chápať logické uvažovanie a začínajú už ovládať svoje emócie.