Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Domáce Top

Udrú silné BÚRKY! Pripravte sa na STOVKY bleskov, silný lejak a VIETOR: TU to bude NAJHORŠIE

Ilustračné. Zdroj: TASR - Roman Hanc

SLOVENSKO – Búrky v uplynulých dňoch boli naozaj silné a zanechali po sebe množstvo materiálnych škôd. Nevydýchneme si ani počas dnešného dňa, kedy treba okrem búrok počítať aj s ochladením.

 

Ako informuje portál iMeteo.sk, počasie u nás aj naďalej bude ovplyvňovať studený front, ktorý sa priamo nad naším územím vlní. V dôsledku toho sa budú tvoriť viaceré vlny zrážok a búrok. Tie by nemali byť také intenzívne ako v predošlé dni, no ich silu teraz ešte nedokážeme predpovedať.

Najhoršie na tom bude východné Slovensko

Kým uplynulé dni potrápili búrky hlavne západné a stredné Slovensko, počas stredy sa presunú skôr na východ. Jednotlivé vlny búrok budú postupovať od juhu smerom k severu. Treba sa pripraviť na stovky bleskov a silný dážď. Pre Košický a Prešovský kraj sú dokonca vydané aj výstrahy 1. stupňa, ktoré zverejnil Slovenský hydrometeorologický ústav. Tie platia od 8. hodiny ráno až do neskorého popoludnia.

shmu výstrahy
Aktuálne výstrahy pred búrkami. ZDROJ: SHMÚ

“Intenzívny dážď môže vyvolať prechodný vzostup vodných hladín na malých tokoch  a výskyt povodňových úkazov mimo tokov. Vietor môže spôsobiť škody menšieho rozsahu na porastoch a objektoch (lámanie konárov stromov, pád slabších stromov, menšie škody na strechách budov a pod.). Poletujúce trosky a nezabezpečené predmety predstavujú riziko pre ľudské zdravie. Krúpy môžu poškodiť vegetáciu,” varuje SHMÚ.

Čo sa týka zvyšku územia, treba počítať s chladnejším a oblačnejším počasím. Aj dnes budeme evidovať významné teplotné rozdiely. Kým na východe sa budú teploty pohybovať od +20 do +26 °C, v západnej časti Slovenska to bude len okolo hranice +20 °C. Najchladnejšie by malo byť na Záhorí, kde teplota dosiahne len okolo +15 °C.