Politika Zahraničné

Ukrajina zadržala ruský ropný tanker, Moskva pohrozila následkami

Rusko sa v novembri 2018 pokúsilo zabrániť trom plavidlám ukrajinského vojenského námorníctva vo vstupe do Azovského mora cez Kerčský prieliv po tom, ako pod ruskom kontrolovaný most umiestnilo obrovskú nákladnú loď. Zdroj: TASR/AP

KYJEV/MOSKVA – Moskva pohrozila vo štvrtok Kyjevu bližšie nešpecifikovanými “následkami” po tom, ako Ukrajinci oznámili, že zadržali v stredu ruský ropný tanker.

Ruské ministerstvo zahraničných vecí pre agentúru AFP uviedlo, že zisťuje podrobnosti o incidente, “aby prijalo náležité opatrenia”.

“Ak by sa Rusi stali rukojemníkmi, interpretovalo by sa to ako najhrubšie porušenie medzinárodného práva, ktorého následky by nenechali na seba dlho čakať,” pohrozil ruský rezort diplomacie.

Správu o stredajšom zadržaní tankera v ukrajinskom prístave Izmajil, ktorý tam vplával pod názvom Nika Spirit, oznámila vo štvrtok Ukrajinská bezpečnostná služba (SBU). Ako uviedla, tanker zadržala v spolupráci s vojenskou prokuratúrou.

Podľa SBU však pohraničníci na základe medzinárodného informačného systému Equasis zistili, že ide o známy tanker NEYMA; použitý vlani na zablokovanie ukrajinských lodí v Kerčskom prielive, uviedla agentúra Ukrinform.

Incident, pri ktorom ruské námorníctvo zadržalo tri ukrajinské vojnové lode a ich posádky, sa odohral 25. novembra 2018 v Kerčskom prielive a prispel k ďalšiemu zvýšeniu napätia medzi Kyjevom a Moskvou vyvolanému zmenou kurzu ukrajinskej vlády na prozápadný a konfliktom v Donbase.

Rusko tvrdí, že ukrajinské lode vlani v novembri narušili jeho hranice. Ukrajina túto interpretáciu odmieta a tvrdí, že jej lode chceli len preplávať cez Kerčský prieliv z Čierneho do Azovského mora.