Kauzy Domáce Top

Unikla časť údajnej komunikácie medzi Kočnerom a Bödörom. Môže zamiešať karty v ostro sledovaných kauzách

Marian Kočner. Zdroj: TASR / Dušan Hein

BRATISLAVA – (TASR, Redakcia) Podnikateľ Marian Kočner, ktorý je obvinený z objednávky vraždy Jána Kuciaka, mal v októbri 2017 poslať bývalému novinárovi a príslušníkovi SIS Petrovi Tóthovi správy s osobnými údajmi zavraždeného novinára. “Ján Kuciak, Veľká Mača 558, Galanta,“ napísal mu 3. októbra 2017.” Tvrdí to Denník N. Odvoláva sa na ich komunikáciu, ktorú zaistila polícia. Hovorí aj o komunikácii Mariana Kočnera s nitrianskym podnikateľom Norbertom Bödörom a odvoláva sa na úradné záznamy polície.

 

Denník tiež informoval, že lustrácie novinárov mal pre Mariana Kočnera zabezpečovať práve Bödör. V policajnom zázname sa podľa portálu píše, že sa mali rozprávať o situácii v SIS, v polícii, o zabezpečení informácií z trestných konaní a manipulácii trestných vecí. Rovnaký vzťah mal mať Marian Kočner aj k prokuratúre, kde mali rozhodovať o pridelení konkrétnych prípadov konkrétnym prokurátorom.

Marian Kočner mal žiadať aj o bližšie informácie o vyšetrovateľoch a takzvaného pavúka, teda výpis z registra obyvateľov. Chcel tak získať informácie o ich príbuzných, deťoch a podobne.

Denník N tiež tvrdí, že veľkú časť komunikácie tvoria správy o politike. Ľudia okolo podnikateľa mali konať v prospech Smeru-SD. “Z komunikácie je zrejmé, že sa výraznou mierou snažil o trestné stíhanie a diskreditáciu najmä Daniela Lipšica (Lipstein, Gambino), Igora Matoviča, Borisa Kollára (vlekár) a Andreja Kisku,” píše sa podľa denníka v policajnom zázname. Bödörovi mal Marian Kočner 6. januára 2018 napísať: “Toho Lipsteina musíme tento rok dotiahnuť.” Bödör mu mal odpísať, že “to na 100 percent.”

Marian Kočner mal tiež napísať, že “vlekár nemôže ísť do ďalších volieb”. Po vražde novinára mal mať obavy o budúcnosť Smeru-SD. Mal mať aj vlastné politické ambície so stranou Cieľ, ktorú pripravoval a pomáhal mu Bödör. Úspech predpokladal už vo voľbách v roku 2020. Podpisy mu mala pomáhať zbierať aj Alena Zsuzsová.

Marian Kočner mal komunikovať aj so Štefanom Ághom, ktorý je spolu s ním obvinený v kauze televíznych zmeniek. Hovoriť mali aj o nevzatím Pavla Ruska do väzby v roku 2017 pre prípravu vraždy Sylvie Volzovej. Spomínali aj “slinoviny” a “slintoša” v súvislosti s Pavlom Ruskom. “Papier, na ktorý sme robili slinoviny u teba, neostal žiaden?” pýtal sa podľa Denníka N Kočner. Štefan Ágh odpísal, že ho pohľadá. “Lebo ja mám taký fascikel, ale v ňom tento druh neostal,“ pokračuje Kočner. “Pozri, čo máš a napíš, či ti nejaký ostal. Ak áno, stretneme sa a porovnáme,” dodal v správach.

Nitriansky podnikateľ Norbert Bödör. Zdroj: TASR

Lučanský sa od komunikácie dištancuje

Komunikáciu medzi podnikateľom Marianom Kočnerom a nitrianskym podnikateľom Norbertom Bödörom predložil na pojednávaní v kauze televíznych zmeniek prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Ján Šanta. Pochádza z trestnej veci vraždy Jána Kuciaka, z mobilného telefónu, ktorým mal Marian Kočner komunikovať prostredníctvom šifrovanej aplikácie Threema. Doteraz sa však komunikácia na pojednávaní nečítala.

Podľa Denníka N mali v správach, ktoré si vymenili, hovoriť aj o “Milanovi”. Malo to byť v súvislosti s výpoveďou Pavla Ruska na policajnej inšpekcii v apríli minulého roka, teda dva mesiace pred tým, ako Kočnera zatkli. Riaditeľom inšpekcie Ministerstva vnútra (MV) SR bol vtedy práve súčasný policajný prezident Milan Lučanský.

Prezident Policajného zboru Milan Lučanský však vylúčil stretnutia s obvineným Marianom Kočnerom a Norbertom Bödörom. „Môžem s čistým svedomím povedať, že nikdy som sa na ničom so spomínanými osobami nedohadoval, nestretával som sa s nimi a nebol som s nimi v žiadnom kontakte,“ uviedol na sociálnej sieti.

Reagoval tak na správy o „Milanovi“, ktorý sa mal objaviť v komunikácii prostredníctvom šifrovanej aplikácie Threema medzi Marianom Kočnerom, obvinenom v kauze televíznych zmeniek aj v prípade objednávky vraždy Jána Kuciaka, a nitrianskym podnikateľom Norbertom Bödör.
Lučanský podľa vlastných slov dostal od Úradu inšpekčnej služby k nahliadnutiu správy, v ktorých sa spomína jeho meno. Písalo sa v nich údajne o tom, že chcú zneužiť obdobie, keď sa v médiách prepierali jeho majetkové pomery a tiež, aby naňho vtedajší minister vnútra „zatlačil“. „Jak tak pozerám na kauzu šéfa inšpekcie, tak je vhodná doba, aby s ním Kali pohovoril o tom Ruskovom TO,“ doložil Lučanský úryvok komunikácie. Podľa Lučanského s ním o Ruskovom trestnom oznámení nikto nehovoril. Rovnako poprel aj spoločný obed s Bödörom, o ktorom sa píše v správach.

Na sociálnej sieti zverejnil Lučanský tiež správu zo 17. apríla 2018, ktorá podľa neho vystihuje realitu. „Som zvedavý, kto na Teba teraz prvý zaútočí…Myslím, že to bude Lučanský…,“ mala znieť správa. O pár týždňov potom sa stal šéfom Policajného zboru a Marian Kočner išiel do väzby.

Kočnerov obhajca: Som vyslovene znechutený

Obhajca Mariana Kočnera Marek Para tvrdí, že komunikácia podnikateľa Mariana Kočnera, ktorý je obvinený z objednávky vraždy Jána Kuciaka, a ktorý mal v októbri 2017 poslať bývalému novinárovi a príslušníkovi SIS Petrovi Tóthovi správy s osobnými údajmi zavraždeného novinára, ako aj komunikácia s nitrianskym podnikateľom Norbertom Bödörom o politike nie je úplne preukázaná. “Nie je úplne preukázaná úplnosť komunikácie ani okolnosť, kto s kým komunikuje, a ani zákonnosť získania dôkazu. Obhajoba má prostriedky vysporiadať sa s týmto dôkazným prostriedkom,” povedal Para, ktorý tak zareagoval na štvrtkovú správu Denníka N.

“Som vyslovene znechutený trvajúcimi únikmi z vyšetrovacieho spisu poškodených Jána K. a Martiny K. Nielen z dôvodu, že mne ako obhajcovi orgány činné v trestnom konaní existenciu a obsah tejto komunikácie zamlčali, pričom až budúci týždeň, po zásahu prokuratúry, budem mať možnosť sa s týmito dôkazmi oboznamovať,” zdôraznil obhajca. Dodal, že 13. augusta má ku komunikácii vypovedať obvinený Marian Kočner.

Právneho zástupcu Markízy v kauze zmenky Daniela Lipšica komunikácia medzi Marianom Kočnerom a Norbertom Bödörom neprekvapila. “Zločinecké skupiny a biele goliere sa už od času môjho pôsobenia vo funkcii ministra spravodlivosti snažia o moju diskreditáciu, kriminalizáciu a likvidáciu,” uviedol pre TASR.

Prokurátor Šanta:  Je potrebné vykonať dôkazy

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Ján Šanta vyslovil vo štvrtok opätovne svoje stanovisko, že najskôr je potrebné vykonať dôkazy na hlavnom pojednávaní v prípade komunikácie obžalovaného Mariana Kočnera, a až potom je možné túto komunikáciu medializovať. “Zotrvávam na stanovisku, že najskôr je potrebné vykonať dôkazy na hlavnom pojednávaní, a len ak sú takto dôkazy zverejnené v súlade s Trestným poriadkom, je možné ich následne medializovať. V intenciách uvedeného sa nemožno vyjadriť, či zverejnená komunikácia je tá, ktorú som ako prokurátor predložil súdu,” zdôraznil Šanta, ktorý dozoruje kauzu televíznych zmeniek.

Ján Šanta. Zdroj: Globsk/Peter Korček

Politici reagujú

Exprezident Andrej Kiska v súvislosti s uniknutou komunikáciu hovorí o mafiánskom štáte počas vlády Smeru-SD. Marian Kočner a nitriansky podnikateľ Norbert Bödör mali podľa Kisku mať “pod palcom” políciu a zneužívať ju v prospech Smeru-SD. “Marian K. a Bodör mali pod palcom políciu na čele s Gašparom, ktorú hrubo vo svoj prospech a v prospech Smeru zneužívali proti novinárom, advokátom, prezidentovi a mnohým iným,” skonštatoval s tým, že od vraždy novinára Jána Kuciaka vychádza na povrch veľa skutočností o prepojení mafie s vládnou mocou.

Podľa šéfa Sme rodina Borisa Kollára organizovaná zločinecká skupina cieľavedome zneužívala policajnú moc, niektorých okresných prokurátorov, sudcov a podsvetie na to, aby diskreditovala nepohodlných politikov.

Líder hnutia OĽaNO Igor Matovič zasa tvrdí, že na stole sú dôkazy, že mafia ovládla štát. “Matovič tvrdí, že Bödör zabezpečoval za úplatok svedka, ktorý mal na súde svedčiť proti opozičnej strane a “zabezpečoval kompromitujúce informácie a diskreditáciu opozičných politikov.”

Martin Klus z SaS hovorí, že je “nemysliteľné, aby ľudia, ktorí sú priamo prepojení s organizovaným zločinom a takí, ktorí sa neštítia dokonca vraždy, mali riadiť túto krajinu.” O záujme na diskreditácii opozičných politikov podľa Klusa tušili. “Je skutočne prekvapujúce pre Slovensko, že je to až takto ďaleko. Myslím si, že občania musia vyvodiť dôsledky vo voľbách voči takejto moci,” povedal poslanec za SaS.

Podľa Bélu Bugára (Most-Híd) ide pri zverejnenej komunikácii o vážne čítanie. Orgány činné v trestnom konaní ho musia podľa neho čím skôr rozmotať. “Padni, komu padni,” poznamenal.

Bývalý minister vnútra Robert Kaliňák zasa odmieta prepojenia medzi Smerom-SD a podnikateľom Marianom Kočnerom, ktorý je obvinený z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka. Ak by ovládal políciu, nemohol byť podľa jeho slov obviňovaný z viacerých káuz ešte pred vraždou novinára a za bývalého vedenia polície. “Ani nevieme, s kým si vlastne esemeskoval. To nie je štátom monitorované odpočúvanie, ktoré bolo zákonom schválené, v ktorom viete identifikovať, kto je kto,” skonštatoval Kaliňák.

 

 

Galéria
Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Pavol Rusko. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Na fotografii Pavol Rusko a Marek Para. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Zdroj: Globsk/Peter Korček
Prokurátor a právnik Markízy navrhli alternatívne spôsoby, ako vypočuť Tótha. Zdroj: Globsk/Peter Korček
Zdroj: Globsk/Peter Korček
Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
, Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Obhajoba na súd priniesla množstvo spisov. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Pavol Rusko na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku, Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Na súde sú prítomní aj právni zástupcovia Markízy. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
navigate_before
navigate_next