Domáce Politika Top

Únos na pôde parlamentu: Chystá sa diskusia o Mečiarových amnestiách

BRATISLAVA – Poslanci NR SR zorganizovali na štvrtok 23. marca diskusiu na tému „Zrušme Mečiarove amnestie a osloboďme spravodlivosť“. Informovala o tom podpredsedníčka parlamentu Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS) spolu s poslancom NR SR Jánom Budajom (OĽaNO-NOVA) na tlačovej besede.

Koaličný poslanec Peter Kresák (Most-Híd), ktorý sa na organizovaní podieľal, sa z tlačovej besedy ospravedlnil. Ako povedala Nicholsonová, v kinosále parlamentu sa zídu preto, aby diskutovali o návrhoch na zrušenie Mečiarových amnestií, ktoré predkladá vláda aj opozičný poslanec Ján Budaj.

Vedú sa rôzne rokovania

„Vplyv verejnej mienky nie je tak silný náhodou, je umocnený filmom Únos, vo štvrtok na diskusii v kinosále NR SR sa bude premietať. Poslanci si ho budú môcť pozrieť. Budú tam signatári výzvy na zrušenie Mečiarových amnestií, odborníci, právnici aj zástupcovia kultúrneho života,“ povedala Nicholsonová a dodala, že príde napríklad Richard Stanke, Kristína Farkašová či Nikita Slovák.

Ako uviedla, vedú sa rôzne rokovania, či poslanci podporia koaličný návrh. „Poslanci si vyžiadali zelenú kartu a budú sa riadiť podľa svojho vedomia a svedomia,“ poznamenala. Podpredsedníčka verí, že diskusia prispeje k ozrejmeniu otázky zrušenia Mečiarových amnestií návrhom koalície.

Únos na pôde parlamentu

Budaj dodal, že v prvom čítaní jeho návrhu nikto nebol proti, niektorí sa však zdržali, a to svedčí o tom, že si nevedia urobiť názor. „Vidieť film Únos na pôde NR SR je vynikajúci nápad,“ uviedol s tým, že mnohým poslancom to môže pomôcť, aby si urobili názor.

„Diskusia hovorí o tom, že chceme pri otázkach budovania štátu hľadať spoločnú reč,“ poznamenal. Kým Kresák svoju účasť prisľúbil, predseda parlamentu sa podľa Nicholsonovej už ospravedlnil a na diskusii sa nezúčastní. Konferencia sa bude konať vo štvrtok od 11:30 do 15:00.

Zaoberať sa tým budú v utorok

Poslanci sa budú vládnym návrhom zaoberať v utorok 28. marca v prvom čítaní a vo štvrtok 30. marca v druhom čítaní. Dohodli sa na tom na poslaneckom grémiu v utorok. Koalícia navrhuje Mečiarove amnestie zrušiť novelizáciou ústavy a rozšírením kompetencie parlamentu o právo zrušiť trojpätinovou väčšinou amnestie, návrh na zrušenie bude musieť podať 30 poslancov.

Zároveň dávajú kompetenciu Ústavnému súdu SR posúdiť do dvoch mesiacov návrh poslancov o zrušení amnestií, ak takéto rozhodnutie parlament prijme. Ústavný súd bude môcť povedať, či je takéto rozhodnutie parlamentu platné alebo nie je.

Aj Budajov návrh v druhom čítaní

Po tom, ako táto novela nadobudne účinnosť, bude môcť parlament rokovať o samotnom ústavnom návrhu zákona, ktorým sa rušia tak amnestie Vladimíra Mečiara, ako aj milosti prezidenta Michala Kováča.

Poslanci v decembri posunuli do druhého čítania aj návrh poslanca Jána Budaja na zrušenie Mečiarových amnestií. Návrh podporili okrem opozičných aj všetci prítomní poslanci za koaličnú stranu Most-Híd.

Budajovi ide o amnestie udelené bývalým predsedom vlády Slovenskej republiky Vladimírom Mečiarom, ktorý vykonával niektoré oprávnenia prezidenta Slovenskej republiky v roku 1998.

Foto: SITA