Zahraničné Spoločnosť Politika

Úrady Američanov žiadajú, aby na Deň vďakyvzdania necestovali. Pribudol rekordný počet obetí

Deň vďakyvzdania. Zdroj: TASR / AP

WASHINGTON – Americké úrady v stredu opätovne vyzvali obyvateľov USA, aby počas štvrtkového (26. novembra) Dňa vďakyvzdania obmedzili cestovanie a zostali doma. Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) Američanom oznámilo, aby počas tohto sviatku zostali doma a oslávili ho len s ľuďmi, s ktorými žijú v spoločnej domácnosti, informovala stanica BBC.

 

CDC už minulý týždeň obyvateľom krajiny odporučilo, aby počas tohto sviatku a nasledovných dní necestovali. “CDC odporúča necestovať v období (sviatku) vďakyvzdania,” povedal ešte minulý vo štvrtok Henry Walke, lekár zodpovedný v rámci CDC za priebežné riadenie reakcie na pandémiu. “Nejde o príkaz. Je to dôrazné odporúčanie,” dodal. Walke zároveň upozornil, že počet prípadov nákazy sa výrazne zvýšil po takýchto víkendových oslavách spojených so sviatkami – v máji v čase Dňa obetí vojny (Memorial Day) a v septembri v období Sviatku práce (Labor Day).

Spojené štáty za obdobie menej ako jedného týždňa zaznamenali milión nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2, uvádza agentúra Reuters. Viaceré ťažko postihnuté oblasti v USA sprísnili v uplynulých dňoch pandemické opatrenia a okres El Paso v štáte Texas zaviedol nočný zákaz vychádzania. Celkový počet prípadov nákazy v krajine od začiatku pandémie presiahol 12,5 milióna a viac ako 260 000 ľudí zomrelo v spojitosti s ochorením COVID-19. USA sú v počte nakazených i úmrtí pandémiou najviac postihnutou krajinou. Za stredu pribudlo vyše 2400 úmrtí súvisiacich s novým koronavírusom, čo je podľa údajov baltimorskej Univerzity Johnsa Hopkinsa (JHU) najvyšší denný prírastok za posledných šesť mesiacov. Informovala o tom agentúra AFP s tým, že k takémuto vysokému počtu úmrtí došlo práve na začiatku osláv spojených s Dňom vďakyvzdania, ktorý pripadá na štvrtok. JHU taktiež informovala o vyše 200.000 nových prípadoch nákazy.

Deň vďakyvzdania je spomienkou Američanov na udalosti z roku 1621, keď osadníci a miestni Indiáni v americkom Plymouthe vzdali vďaku za úrodu a prežitie. Tento sviatok sa ujal a slávil sa v rôznych termínoch, kým prezident George Washington v roku 1789 vyhlásil národný Deň vďakyvzdania. Jeho návrh vyvolal zmiešané reakcie, nie všade ho prijali. Až Abraham Lincoln v roku 1863 inicioval tradíciu sláviť Deň vďakyvzdania na celoštátnej úrovni pravidelne v novembri.