Zahraničné Politika

USA predĺžili výnimky zo sankcií pre iránsky civilný jadrový program

Administratíva prezidenta USA Donalda Trumpa predĺžila v stredu výnimky zo sankcií umožňujúce zahraničným firmám pracovať v iránskych jadrových zariadeniach. Zdroj: SITA/AP

WASHINGTON – Administratíva prezidenta USA Donalda Trumpa predĺžila v stredu výnimky zo sankcií umožňujúce zahraničným firmám pracovať v iránskych jadrových zariadeniach bez toho, aby ich Washington za to postihoval. Informovala o tom agentúra AP.

 

Ministerstvo zahraničných vecí USA oznámilo Kongresu, že predĺžilo o 90 dní výnimky, ktoré povoľujú európskym, ruským a čínskym spoločnostiam rozvíjať jadrovú spoluprácu v civilnej oblasti v niekoľkých jadrových zariadeniach. Výnimky mali prestať platiť vo štvrtok.

Podľa denníka Washington Post sa proti predĺženiu výnimiek vyslovili minister zahraničných vecí Mike Pompeo a poradca prezidenta pre národnú bezpečnosť John Bolton. Šéf Bieleho domu Trump sa však postavil na stranu ministra financií Stevena Mnuchina, podľa ktorého by neobnovenie výnimiek prinútilo USA, aby sankcionovali ruské, čínske a európske firmy pôsobiace v Iráne s cieľom garantovať civilné využitie jadrových zariadení.

Americká vláda uvalila tiež v stredu finančné sankcie voči iránskemu ministrovi zahraničných vecí Mohammadovi Džavádovi Zarífovi.

Nezvyčajný krok sankcionovania najvyššieho diplomata inej krajiny prišiel mesiac po tom, ako prezident Trump podpísal výnos o uvalení sankcií na iránskeho najvyššieho duchovného vodcu ajatolláha Alího Chameneího.

“Džavád Zaríf realizuje bezohľadnú agendu iránskeho najvyššieho vodcu a na celom svete je hlavným hovorcom tohto režimu,” uviedlo americké ministerstvo financií podľa agentúry Reuters.

Sankciami sa zmrazí všetok Zarífov majetok v Spojených štátoch alebo majetok kontrolovaný americkými právnickými osobami. Zaríf v reakcii na sankcie na Twitteri uviedol, že nemajú žiadny účinok na neho či jeho rodinu, keďže nemá “žiadny majetok alebo záujmy mimo Iránu”.

Nové sankcie majú za cieľ aj obmedziť Zarífovo cestovanie po svete, ale nebudú podľa amerických predstaviteľov postihovať jeho cesty do New Yorku v súvislosti so záležitosťami OSN.

K oznámeniu o sankciách voči Zarífovi došlo v období stupňujúceho sa napätia vo vzťahoch medzi Spojenými štátmi a Iránom, ktoré začalo opätovne rásť po odstúpení Washingtonu od medzinárodnej dohody o iránskom jadrovom programe a zostrelení amerického dronu Iránom.

Iránsky prezident: USA sa boja Zarífa

Iránsky prezident Hasan Rúhání vo štvrtok vyhlásil, že rozhodnutie Spojených štátov uvaliť sankcie na iránskeho ministra zahraničných vecí Mohammada Džaváda Zarífa poukazujú na strach Washingtonu zo šéfa diplomacie islamskej republiky. Informovala o tom agentúra AFP.

“Obávajú sa rozhovorov nášho ministra zahraničných vecí,” povedal Rúhání v televíznom vystúpení v súvislosti s nedávnou sériou interview, ktoré Zaríf poskytol zahraničným médiám v New Yorku. “Je úplne jasné, že základmi Bieleho domu otriasli slová a logika fundovaného, oddaného a diplomatického človeka,” vyhlásil.

“Teraz robia detinské veci. Možno sa to (sankcie) nedá charakterizovať lepšie ako detinské,” dodal Rúhání s tým, že “naši nepriatelia sú natoľko bezradní, že stratili schopnosť konať a myslieť rozumne”.

EÚ bude aj naďalej spolupracovať so šéfom iránskej diplomacie

Európska únia vyjadrila vo štvrtok poľutovanie nad rozhodnutím Spojených štátov uvaliť sankcie na iránskeho ministra zahraničných vecí Mohammada Džaváda Zarífa a prisľúbila, že v spolupráci s ním bude pokračovať, píše agentúra AFP.

“Tohto rozhodnutia je nám ľúto,” povedal Carlos Martin Ruiz De Gordejuela, ktorý je hovorcom šéfky európskej diplomacie Federicy Mogheriniovej.

“Z našej strany budeme pokračovať v spolupráci s pánom Zarífom ako najvyšším iránskym diplomatom vzhľadom na dôležitosť udržiavania diplomatických kanálov,” dodal.