Politika Zahraničné

USA v rámci protidrogovej operácie vysielajú k pobrežiu Venezuely vojenské lode

Ilustračná foto: TASR / AP

MIAMI – Spojené štáty vysielajú k pobrežiu Venezuely vojenské lode a letectvo s cieľom posilniť boj proti drogovej kriminalite v karibskej oblasti. Informovala o tom vo štvrtok agentúra AP.

 

“Zatiaľ čo sa vlády a krajiny sústreďujú na koronavírus, existuje narastajúca hrozba, že sa kartely, kriminálnici, teroristi a ďalší záškodníci pokúsia využiť situáciu vo svoj vlastný prospech,” povedal americký prezident Donald Trump a dodal, že “nesmieme dopustiť, aby sa tak stalo”.

Cieľom americkej operácie je takmer zdvojnásobiť potenciál USA v boji proti drogovej kriminalite na západnej pologuli.

Americký minister obrany Mike Esper v tejto súvislosti povedal, že “Venezuelčania aj naďalej nesmierne trpia” z dôvodu zločineckej vlády prezidenta Nicolása Madura a z pokračujúceho bezprávia v krajine profitujú pašeráci drog. Misiu podľa Espera podporí 22 ďalších štátov.

Venezuelský minister pre komunikáciu Jorge Rodriguez nasadenie amerických ozbrojených síl označil za “zúfalý pokus odvrátiť pozornosť od tragickej humanitárnej krízy” v USA spôsobenej koronavírusom.

Spojené štáty posielajú do karibskej oblasti bojové lode, prieskumné lietadlá a príslušníkov špeciálnych jednotiek. Tento krok je podľa AP jednou z najväčších vojenských operácii USA v tejto oblasti od invázie do Panamy v roku 1989, ktorá mala za cieľ zosadiť diktátora a generála Manuela Noriegu.

Americké ministerstvo spravodlivosti obvinilo venezuelského prezidenta Madura a ďalšie osoby z pašovania drog. USA takisto ponúkli odmenu za Madurovo zatknutie.