Domáce Politika Spoločnosť

Ústavnoprávny výbor bude riešiť Ficovu prax zrejme až v stredu

Zdroj: Glob.sk I David Duducz

BRATISLAVA (TASR/SITA) – Ústavnoprávny výbor Národnej rady SR dnes pravdepodobne nebude riešiť právnickú prax expremiéra Roberta Fica (Smer-SD), ktorý sa uchádza o post ústavného sudcu. Na svojom oficiálnom účte na sociálnej sieti to stručne uviedol opozičný poslanec a člen výboru Ondrej Dostál (SaS). “Výbor dnes vraj nebude,” informoval stručne Dostál.

Výbor pritom musí vyriešiť situáciu s praxou iba pri Robertovi Ficovi, ktorý ako jediný nedostal zatiaľ odporúčanie o splnení podmienok. Fico mal doložiť potrebnú 15-ročnú právnickú prax už 23. januára tohto roka, keď absolvoval verejné vypočutie. Expremiér medzičasom doručil výboru ďalšie dokumenty, ktoré majú jeho prax preukázať. Uchádzačov je v súčasnosti 39 po tom, ako sa vzdala nominácie šéfka policajnej akadémie Lucia Kurilovská. Poslanci Národnej rady SR začnú diskutovať o nových ústavných sudcoch v stredu o 14. hodine.

Parlament zvolí 18 kandidátov, z ktorých následne prezident vymenuje polovicu. Podľa súčasných pravidiel musí získať uchádzač o post sudcu Ústavného súdu SR nadpolovičnú väčšinu hlasov prítomných poslancov, najmenej však 39. Kým predstavitelia koaličných strán presadzujú tajnú voľbu, opozícia a mimovládne organizácie žiadajú verejnú voľbu. Deviatim sudcom Ústavného súdu SR vyprší funkčné obdobie 16. febuára.

Kurilovská stiahla kandidatúru

Lucia Kurilovská včera stiahla svoju kandidatúru na sudkyňu Ústavného súdu (ÚS) SR. Informovala o tom Televízia Markíza na svojom webe tvnoviny.sk.

Na toto rozhodnutia mala, ako povedala televízii Markíza, viacero dôvodov. Jedným z nich je, že jej prekáža, ako sa voľba kandidátov na sudcov ÚS stáva predmetom špekulácií. Na tento post ju navrhol dekan Právnickej fakulty UK Eduard Burda.

Rektorka Akadémie Policajného zboru bola jednou z 39 kandidátov, ktorých ústavnoprávny výbor odporučil na voľbu do pléna Národnej rady SR.

 

Galéria
Lucia Kurilovská stiahla svoju kandidatúru. Zdroj: Glob.sk I David Duducz
Fico opätovnú kandidatúru vylúčil. Zdroj: Glob.sk I David Duducz
navigate_before
navigate_next