Ústavnoprávny výbor začal vypočúvať kandidátov na sudcu ústavného súdu

BRATISLAVA – Ústavnoprávny výbor začal vo štvrtok ráno vypočúvať kandidátov na sudcu Ústavného súdu (ÚS) SR. Verejné vypočúvanie sa koná v historickej budove Národnej rady (NR) SR na Župnom námestí v Bratislave.

 

*Aktualizované 9:45 o termín voľby podpredsedu Súdnej rady SR.

 

O post ústavného sudcu sa uchádza osem kandidátov. Sú nimi Stanislav Irsák, Ladislav Juszkó, Michal Matulník, Daniel Krošlák, Robert Šorl, Štefan Kseňák, Miroslav Babják a Andrea Olšovská. Viacerí z nich kandidujú na tento post opätovne. Do voľby sa prihlásila pôvodne aj Martina Jánošíková, ktorá napokon svoju kandidatúru stiahla.

Predseda výboru Milan Vetrák (OĽANO) informoval, že kandidát Irsák sa na vypočúvaní odmietol zúčastniť, pričom dôvody uviedol v liste, ktorý zaslal členom výboru. Výbor tak bude vo štvrtok vypočúvať siedmich kandidátov. Každý kandidát bude mať približne päť minút na to, aby sa predstavil, následne bude odpovedať na otázky členov výboru. Pýtať sa môžu aj ďalší poslanci parlamentu či zástupca prezidentskej kancelárie.

Na Ústavnom súde sa uvoľnilo miesto sudcu po tom, ako sa Mojmír Mamojka vzdal funkcie. Zanikla mu na konci mája. Z postu ústavného sudcu sa rozhodol odísť po medializovaných informáciách o jeho kontakte s Marianom Kočnerom. Parlament má voliť dvoch kandidátov na tento post na schôdzi, ktorá sa začína 16. septembra. Prezidentka SR Zuzana Čaputová má z nich vymenovať jedného sudcu ÚS.

O post ústavného sudcu sa uchádza osem kandidátov. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

Termín je už známy

Voľba podpredsedu Súdnej rady SR by sa mala uskutočniť na jej zasadnutí 22. septembra. Pre TASR to v stredu (9. 9.) potvrdil predseda súdnej rady Ján Mazák, pričom podotkol, že ešte nie je žiadny kandidát. Navrhnúť kandidáta je možné aj v deň zasadnutia súdnej rady. „Nedá sa vylúčiť ani opätovná kandidatúra sudcu Miloša Koleka, ale teraz, keď súdna rada bude zasadať takmer v kompletnom zložení, môžu byť podané aj návrhy na iného člena súdnej rady,“ poznamenal Mazák.

Súdna rada si volí podpredsedu zo svojich členov. „Zákon upravuje teda len dve podmienky. Kandidát na podpredsedu musí byť člen súdnej rady a musí byť navrhnutý hociktorým členom súdnej rady,“ ozrejmil Mazák. Predošlá voľba podpredsedu súdnej rady sa uskutočnila 24. augusta. Jediný kandidát Miloš Kolek vtedy nebol zvolený. Za bolo osem členov, jeden sa zdržal a štyria boli proti. Prítomných bolo 13 členov.

Viac o téme: aktualizované, Andrea Olšovská, Daniel Krošlák, kandidáti, kontakt, korupcia, Ladislav Juszkó, Marián Kočner, Martina Jánošíková, Michal Matulník, Miroslav Babják, Mojmír Mamojka, predseda, prezidentka, Robert Šorl, Stanislav Irsák, Štefan Kseňák, sudcovia, Súdna rada SR, Ústavnoprávny výbor, Ústavný súd SR, voľby, vypočúvanie, Zuzana Čaputová

Súvisiace články