Malacky Regióny Bratislava Top

UTEČENCI na Slovensku! Ľudia sa boja ZNÁSILNENÍ a krádeží: Protesty proti MIGRANTOM naberajú na SILE

Utečenecký tábor vyrástol mestu pod nosom bez informovania. Zdroj: Faceboook, TASR/Henrich Mišovič

GAJARY – V obci neďaleko rakúskych hraníc v stredu 13. septembra o 16:00 prebehol protest proti prítomnosti migrantov v dedine. Stovky obyvateľov Gajarov a okolia majú strach z registračného centra pre migrantov, ktoré chce ministerstvo v tejto oblasti vybudovať.

Na proteste sa objavili aj politické strany známe svojim odmietavým postojom voči migrantom. Organizátori však upozornili, že si neželajú propagáciu. Na pódiu zneli kontroverzné výroky, kedy boli migranti prirovnaní k prírodnej katastrofe či exkrementom.

Obyvatelia neveria Ministerstvu vnútra, že ich dokáže ochrániť. Medzi ľuďmi panuje strach o ženy, deti a majetky. Obec chcú brániť aj vlastným telom, píše SME. „Keď príde 20 migrantov, nebudú si pýtať povolenie, iba preskočia bránu. Máme deti, dcéry. Bojíme sa ísť von cez deň, nie to ešte večer. Majú inú mentalitu a iné náboženstvo,“ povedala jedna z obyvateliek. Zaznel aj návrh o zorganizovaní občianskych hliadok, ktoré by boli vytvárané miestnymi dobrovoľníkmi.

Protest sa udial takmer o tri dni skôr, kedy sa začali obyvatelia už schádzať, nakoniec však starosta Rybanský zvolal oficiálny protest na 13. septembra. Podľa neho je najpálčivejším problémom to, že sa ani vedenia ani obyvateľov nikto z ministerstva nepýtal, či s takýmto centrom súhlasia. Aj on vyjadril obavy. „Mám ženu aj dieťa, budú s tým starosti. Budú sa pohybovať po obci a v parku. Môže to skončiť tak, že vznikne vzbura a doplatia na to ľudia.“ Dodal, že obec má len jedno oddelenie polície, ktoré funguje iba počas dňa.

Polícia a ministerstvo vysvetľuje

Polícia tvrdí, že Slovensko je naďalej prechodnou stanicou. Doteraz neeviduje trestný čin spáchaný nelegálnymi migrantmi. Dodáva, že má situáciu pod kontrolou v takej miere, aby bol čo najmenej obmedzený každodenný život domácich obyvateľov. Polícia upozornila, že sa na sociálnych sieťach šíria manipulatívne príspevky, ktoré majú šíriť strach. Apeluje, že si treba overovať informácie. Zároveň však vyzvala občanov, aby v prípade narušenia verejného poriadku alebo páchania trestnej činnosti, kontaktovali políciu na čísle 158.

Medzi 4. až 10. septembrom zadržali na našom území 3 517 migrantov. Ani ministerstvo doteraz nezavevidovalo narušenie bezpečnosti. Ministerstvo uviedlo, že zriadenie registračného centra v Gajaroch neplánuje. Má ísť len o jednu zo záložných možností v prípade, že by sa situácia rapídne zhoršila.