Domáce Šport

Úvodná etapa Tour de France bola plná krvavých pádov. Na chaos doplatil aj Peter Sagan

Slovenský cyklista Peter Sagan pred štartom prvej etapy Tour de France v Nice. Foto TASR / AP

BRATISLAVA – Mal to byť veľký športový rok. Olympiáda v Tokiu, ME vo futbale, MS v hokeji… No pandémia koronavírusu rozmetala všetko na prach. Najväčšou akciou roka tak napokon ostala Tour de France, aj keď v novom termíne a za úplne iných podmienok ako v minulosti.

 

Extrémne bezpečnostné a organizačné opatrenia urobili z najslávnejších cyklistických pretekov planéty bublinu, kde je každý a všetko kontrolované, monitorované, strážené, zakázané a obmedzené. Už úvodná etapa v Nice bola mimoriadna a pripomínala výnimočný stav. Mesto a celý department Alpes-Maritimes preklasifikovali na “červenú zónu” a sprísnili opatrenia. Štart si naživo pozrelo iba necelých 100 divákov z radov zamestnancov mesta, ktorí sa podieľali na organizácii.

No najväčšie zmeny čakali na všetky 30-členné tímy, ktoré budú počas troch týždňov žiť v takzvanej “pretekovej bubline”, do ktorej sa dostanú iba cyklisti a členovia tímov. Najmä keď sa organizátori pretekov a Medzinárodná cyklistická únia (UCI) dohodli na pravidle, že ntím vylúčia z pretekov nielen v prípade, ak sa v priebehu siedmich dní nakazia dvaja jazdci, ale aj v prípade, keď sa nakazia koronavírusom aj iní členovia tímu ako cyklisti.

Pretekári musia nosiť rúška v hoteloch, pri prevozoch či ceremoniáloch, každý tím musí bývať na samostatnom poschodí hotela a oddelený od ostatných hostí. Nebudú žiadne autogramiády, sprievodné akcie na trati, rozhovory s cyklistami, zakázaný je prístup k tímovým autobusom, vyhlasovanie víťazov bude minimalizované. Na trať sa v horských etapách, ako aj pri stúpaniach dostanete iba na bicykli alebo pešo. Autom tam nepustia ani francúzskeho prezidenta. Nuž a to po iné roky bolo pri trati, na štarte a v cieli takmer 10 miliónov fanúšikov. Teraz to budú iba stovky, maximálne zopár tisíc. Aj v takejto atmosfére odštartovala prvá etapa, ktorá tak bola ešte nervóznejšia a stresovejšia ako po iné roky.

Tohtoročná Tour je totiž mimoriadna aj profilom jednotlivých etáp. Kopce striedajú ešte väčšie kopce. Od začiatku do konca to bude čistokrvná cyklistika a boj o jednotlivé dresy. Aj pre Petra Sagana. Vyhrať úvodnú etapu a obliecť si aspoň na jeden deň žltý dres pre lídra Tour bolo cieľom slovenského šampióna. “Mojím želaním je snažiť sa zajtra zabojovať o víťazstvo. Uvidíme, či som schopný zvládnuť kopce. Po prvej etape to bude v tej druhej ťažšie, tá je náročnejšia. Tretia etapa by mohla byť OK. Ak sa do záverečného špurtu zapoja všetci šprintéri, bude to trochu lotéria. Ak si zvolím niektoré náročnejšie etapy a úspešne prejdem cez kopce, budem mať väčšiu šancu.” povedal Sagan.

Slovenský cyklista Peter Sagan pred štartom prvej etapy Tour de France v Nice. Zdroj: TASR / AP

Jeho pozícia v tíme už nie je tak dominantná a neotrasiteľná, ako v minulosti. Zelený dres pre víťaza bodovacej súťaže je zaujímavý aj pre Saganov tím BORA. Ale všetko ostatné je vo hviezdach. Saganovi totiž končí zmluva a čo bude ďalej neprezradil zatiaľ ani šéf tímu Ralph Denk. “Uvidíme, ako sa Saganova budúcnosť u nás vyvinie. Je jedným z najdrahších profesionálov v cyklistike. Na konci roku vyhodnotíme Saganove vystúpenia a uvidíme, ako to pôjde.” Slovenský cyklista prišiel do tímu v roku 2017 a zmluva mu skončí v roku 2021. Špekuluje sa preto, že práve výkony na Tour a následne na Gire d’Italia rozhodnú o jeho budúcnosti.

Adeptov na víťazstvo bolo v Nice poriadne veľa. Okrem klasických špurtérov ako sú Sagan, Caleb Ewan, Sam Bennet, Elia Viviani, André Greipel alebo Alexander Kristoff tu boli aj cyklisti pre všetko. Julian Alaphilippe, Wout van Aert, Michal Kwiatkowski, Greg van Avermaet a ďalších 30 pretekárov k tomu. V hre bola okrem toho aj karta s únikom viac člennej skupiny, keďže na trati boli dve prudšie stúpania 3. kategórie a prvá etapa sa išla na troch 50-kilometrových okruhoch v okolí Nice. Možné bolo úplne všetko a riziko pádov bolo viac ako reálne, veď úvodné etapy na Tour de France sú v tomto smere príznačné.

Štart v Nice bol presne taký, ako sa predpokladalo. Ani nie po 100 metroch vystrelila z pelotónu trojica jazdcov, ktorá postupne získala dvojminútový náskok a ten si konštantne udržiavala. Počasie bolo na prímorskú lokalitu netradičné. Teplota 26 stupňov, fúkal bočný vietor a najmä začalo pršať. To bola asi tá posledná vec, ktorá by cyklistov hneď v prvej a nervóznej etape potešila. Dážď bol najmä v kopcovitej časti nad Nice a tak sa normálny zjazd zmenil na rizikovú jazdu. Byť vpredu bola preto špeciálna výhoda, ako sa vyhnúť pádom. Rýchlosť pelotónu bola totiž vysoká, cez 40 kilometrov za hodinu. Peter Sagan sa pohyboval v prednej časti balíka a kontroloval si vývoj pretekov.

Prvý zaujímavejší moment nastal na 60. kilometri, kde prišlo k prvému pádu, do ktorého sa primotal adept na etapový triumf Sam Bennett. Na zemi sa ocitli aj ďalší štyria jazdci, no bez vážnejších následkov. To neplatilo o pár kilometrov ďalej, kedy sa v bolestiach zdvíhal na bicykel Pavel Sivakov, čierny kôň Tour a jeden z lídrov Ineosu. Ruský cyklista viditeľne trpel a najmä v stúpaní ledva šliapal do pedálov. Ak by musel odstúpiť už po prvej etape bola by to pre hlavného pomocníka Egana Bernala poriadna rana. A rovnako tak aj pre celý tím Ineos. Prvú horskú prémiu ovládol Francúz Fabien Grellier, no z nášho pohľadu bola zaujímavejšia nasledujúca rýchlostná prémia. V hlavnej úlohe s Petrom Saganom. Bol to test pred finišom pre všetkých špurtérov.

Pádov pribúdalo, keďže stále pršalo – intenzívne najmä nad Nice – a v zjazdoch to bolo čisté šialenstvo. Riziko bolo maximálne, boj o pozície takisto a hlavnú úlohu tak mali brzdy a schopnosť jazdiť úplne na doraz. Doplatil na to aj ďalší favorit na etapové víťazstvo Julian Alaphilippe a spolu s ním aj Andrei Amador. Obaja padli. Rovnako na tom však bol aj Tom Dumoulin a najmä obhajca celkového prvenstva Egan Bernal.  Keďže išlo lídrov tímov, pelotón spomalil a odstup vedúcej trojice narástol až na 3 minúty. Smoliarom dňa bol ale jednoznačne Sivakov, ktorý sa porúčal k zemi aj po druhýkrát. Krvavé mal obe predlaktia, oba boky a k tomu kompletne roztrhaný dres.

Nervozita bol obrovská a za neustáleho dažďa sa z prvej etapy stal deň pádov. Pred rýchlostnou prémiou bolo na zemi takmer 10 jazdcov a ďalší sa zdržali pri pomoci svojím kolegom. Rýchlostnú prémiu napokon vyhral Michael Schär, jeden z cyklistov v úniku. Peter Sagan bol štvrtý. No väčšina jeho konkurentov sa do špurtu vôbec nezapojila. Nechceli zbytočne riskovať. Pády pokračovali aj ďalej. Vo veľkom a vo veľkých skupinách. Tu už naozaj išlo o zdravie. Veď pelotón išiel priemernou rýchlosťou takmer 45 kilometrov za hodinu. V daždi a na ceste pripomínajúcej klzisko.

Saganovi postupne odpadávali súperi do záverečného špurtu. Pád mal Caleb Ewan, Giacomo Nizzolo, John Degenkolb. Pelotón bol navyše rozťahaný na viacero skupiniek a vyzeralo to na veľmi zaujímavý finiš. Stále tam boli Viviani, Coquard, Colbrelli, Kristoff, Greipel… Posledných 50 kilometrov tak sľubovalo poriadnu drámu a ešte množstvo neočakávaných momentov. Sagan bol totiž stále v hre o víťazstvo v úvodnej etape Tou de France. Do záveru sa pelotón spojil a na úzkej promenáde v Nice sa očakávala poriadna divočina. Kto to bude? Kto bude úvodným víťazom Tour de France 2020?

Do cieľa to bola už iba rovina popri mori a to ešte viac nahrávalo divokému záveru. Podmienky vyhovovali Saganovi, ktorý v závere netaktizuje a nešpekuluje, ale ide v štýle všetko alebo nič. Posledných 20 kilometrov išiel celý balík päťdesiatkou a šialené tempo sa vo finiši ešte zvýšilo. Vpredu sa naukladali tímy s elitnými špurtérmi. Ewan, Viviani, Kristoff, Bennett, Sagan, Nizzollo, Greipel. Čo meno to pojem. Sagan, ktorý ako jeden z mála v etape nepadol, si kontroloval Ewana a Bennetta, na poslednom kilometri bol na ideálnej piatej až desiatej pozícií. Nuž a špurt bol poriadne brutálny. Už na neutrálnej zóne tri kilometre pred cieľom bol veľký pád, no Sagan sa mu vyhol. Záver bol vzrušujúci, ale Sagan nevyhral. Bol až piaty. V Nice triumfoval Alexander Kristoff a je aj lídrom Tour de France. V bodovacej súťaži patrí slovenskému cyklistovi zatiaľ tretie miesto. “Bol to šialený posledný kilometer, celý čas fúkal protivietor. Svoj špurt som odštartoval 200 metrov pred koncom, no bolo to veľmi nervózne. V závere tam bol veľký zmätok. Finiš s takýmto protivetrom je vždy lotéria. Potrebujem len troch šťastia,” citoval Sagana portál cyclingnews.com.

Výsledky po prvej etape

výsledky 1. etapy (Nice – Nice, 156 km):
1. Alexander Kristoff (Nór./SAE Team Emirates) 3:46:23 h, 2. Mads Pedersen (Dán./Trek-Segafredo), 3. Cees Bol (Hol./Sunweb), 4. Sam Bennett (Ír./Deceuninck-Quickstep), 5. Peter SAGAN (SR/Bora-Hansgrohe), 6. Elia Viviani (Tal./Cofidis), 7. Giacomo Nizzolo (Tal./NTT), 8. Bryan Coquard (Fr./B&B Hotels-Vital Concept), 9. Anthony Turgis (Fr./Total Direct Energie), 10. Jasper Stuyven (Belg./Trek-Segafredo) všetci rovnaký čas

celkové poradie:
1. Kristoff 3:46:13 h, 2. Pedersen +4 s, 3. Bol +6, 4. Bennett, 5. SAGAN, 6. Viviani, 7. Nizzolo, 8. Coquard, 9. Turgis, 10. Stuyven všetci +10

bodovacia súťaž:
1. Kristoff 59, 2. Pedersen 30, 3. SAGAN 29

Mohlo by vás zaujímať