Domáce Koronavírus Spoločnosť Top

Začína vianočný lockdown. Prinášame sumár toho, čo sa od soboty mení

Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Epidemiologická situácia na Slovensku nie je dobrá. Práve naopak, je kritická. Denne prekonávame rekord z predchádzajúceho dňa v počte nových pozitívne testovaných. Stúpajú aj potvrdené úmrtia. Odborníci spolu s vládou sa rozhodli, že počas vianočných sviatkov treba prijať opatrenia, aby sa znížila mobilita a ľudia sa stretávali v čo najmenších skupinkách. Od soboty 19. decembra tak môžu byť otvorené len vybrané obchody, oneskorenci, ktorí zháňajú darčeky na poslednú chvíľu, ich kúpia už iba online. Čo všetko sa mení a aké pravidlá budú platiť? Glob.sk prináša otázky a odpovede na to, čo sa od zajtra mení. 

 

Čo znamená zákaz vychádzania?

– Zákaz vychádza začne platiť od soboty 19. decembra od 5. hodiny ráno a trvať bude až do 10. januára. V tomto prípade sa nebude môcť vychádzať z domu, okrem platných výnimiek. Medzi ne patrí napríklad cesta do práce, cesta na test, k lekárovi, či na nákup nevyhnutných potrieb. Výnimiek je viac.

Budem sa môcť stretávať len s rodinou, s ktorou bývam?

– Podľa súčasne platných nariadení sa ľudia z jednej domácnosti budú môcť stretávať s ešte jednou rodinou. V praxi to znamená, že tieto dve domácnosti vytvoria bublinu ľudí, ktorí sa budú navzájom stretávať počas celej doby lockdownu. Ak sa teda jedna domácnosť skladá z matky, otca a dvoch detí, a chcú navštíviť ešte domácnosť, kde bývajú ich starkí, tak tým pádom vytvorili bublinu a s inou domácnosťou sa nebudú môcť stretnúť.

Sme dvaja mladí ľudia, obaja máme rodičov. Budeme sa môcť stretnúť s oboma rodinami, alebo si z nich budeme musieť vybrať?

– Druhá možnosť je správna – budete si musieť vybrať. Tvoríte totiž jednu bublinu a stretnúť sa tak budete môcť už len s jednými rodičmi. Buď pôjdete k jednej, alebo druhej rodine. Iná možnosť nie je.

Mám starkú, o ktorú sa musím starať. Čo teraz?

– V tomto prípade vytvoríte so starkou bublinu a splníte podmienku stretávania sa maximálne dvoch rozdielnych domácností. S nikým iným sa tak už nebudete môcť stretnúť.

Mám otca v domove sociálnych služieb. Budem ho môcť navštíviť?

– Áno. Počas vianočných sviatkov je od Úradu verejného zdravotníctva povolené navštevovanie rodinných príslušníkov v domovoch sociálnych služieb. „Návštevy v zariadeniach sociálnych služieb sme počas sviatkov povolili, pretože mnohí klienti ZSS, pre ktorých sú tieto priestory domovom, sa so svojimi blízkymi nevideli pre vážnu epidemiologickú situáciu dlhý čas. Niektorí to znášajú veľmi ťažko a má to na nich nepriaznivý dopad. Rozumieme ľudskému rozmeru celej situácie, preto sme spolu s ministerstvom práce našli spôsob, ako návštevy umožniť, samozrejme, za dodržiavania prísnych protiepidemických opatrení vrátane testovania,” vysvetlil hlavný hygienik Ján Mikas. Inými slovami – rodinného príslušníka budete môcť v DSS-ke navštíviť iba vtedy, ak sa preukážete negatívnym výsledkom PCR testu nie starším ako 72 hodín a antigénového testu nie starším ako 24 hodín. Zariadenie však nesmie byť v karanténe. Regionálne úrady verejného zdravotníctva môžu v rámci svojho územného obvodu nariadiť miernejšie alebo prísnejšie opatrenia podľa aktuálnej epidemiologickej situácie.

Ministerstvo práce na svojej stránke zverejnilo, že rodina si bude môcť svojho príbuzného zobrať na Vianoce domov, ak klient zariadenia počas posledných troch mesiacov prekonal koronavírus, alebo mal za posledných 10 dní negatívny test. “Ministerstvo práce však pri ich návrate odporúča zariadeniam v záujme bezpečnosti vrátenia sa do kolektívu otestovať klientov antigénovým testom, resp. sa klienti môžu preukázať negatívnym PCR testom, ktorý nebude starší ako 24 hodín,” uvádza minister práce Milan Krajniak (Sme rodina).

Režim v zdravotníckych zariadeniach ostáva nezmenený. To znamená, že rodina, ktorá má v nemocnici pacienti v poslednom štádiu ochorenia, ho môžu navštíviť. “Situácia v nemocniciach je skutočne veľmi vážna a je nevyhnutné znížiť riziko prenosu na čo najmenšiu mieru. V zdravotníckych zariadeniach chorľavejú nielen pacienti, ale aj zdravotnícky personál, ktorý potom chýba pri ošetrovaní hospitalizovaných ľudí,” upozornil Mikas.

 

Zdroj: pixabay.com

Môj partner / partnerka býva v inom okrese, ako ja. Budem môcť ísť za ním, či budú zatvorené okresy?

– Cestovanie medzi okresmi nie je zakázané, čiže áno, budete môcť vycestovať. Avšak tým, že ide o dve rozdielne domácnosti, sa už nebudete môcť stretnúť s nikým iným.

Mám zaplatenú lyžovačku, budem ju musieť stornovať?

– Nie. Lyžovanie sa berie ako individuálny šport v exteriéri a ten je dovolený aj počas zákazu vychádzania. Naďalej však platí, že pri kupovaní skipasu je potrebné preukázať sa negatívnym výsledkom testu nie starším ako 72 hodín. V prípade, ak na lyžovačke budete dlhšie ako tri dni, budete si musieť spraviť opakovaný test. To platí aj pre deti nad 10 rokov.

Čo sa týka ubytovania, tak naďalej platí, že na lyžovačku môžu ísť spolu len tí ľudia, ktorí spolu vytvorili bublinu. Nik iný. Hoteli, chaty a podobné ubytovacie zariadenia môžu byť naďalej otvorené, nesmú však ponúkať wellness a stravovanie v spoločných priestoroch. Aj pri ubytovaní sa treba preukázať najviac 72 hodín starým výsledkom testu.

S partiou sme si zaplatili silvestrovskú chatu. Čo teraz?

– Jediná možnosť je ubytovanie stornovať. V ubytovacom zariadení sa totiž nesmú stretnúť ľudia, ktorí netvoria bublinu. V prípade, ak nariadenie porušíte a niekto na vás zavolá políciu, hrozí v blokovom konaní pokuta až do výšky tisíc eur na osobu.

Som silno veriaci človek. Budem môcť ísť na polnočnú omšu?

– Áno. Bohoslužby sa budú konať aj naďalej. Stále však platia obmedzenia. Sedieť sa bude môcť len v každom druhom rade a zároveň medzi obsadenými miestami musí ostať jedno miesto neobsadené. “Pred rozdávaním svätého prijímania, posvätených chlebov, agapé si musí rozdávajúci dezinfikovať ruky, v prípade kontaktu rozdávajúceho s ústami veriaceho, si musí rozdávajúci zakaždým vydezinfikovať ruky; pri prijímaní „pod obojím“ striktne dodržiavať iba podávanie chleba na ruku,” vysvetľujú hygienici.

 

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Budem môcť ísť do divadla?

– Nie. Všetky hromadné podujatia, teda aj divadelné, filmové, hudobné a iné umelecké predstavenia, budú počas zákazu vychádzania zakázané. Zakazujú sa všetky hromadné podujatia, teda aj s menej ako šiestimi účastníkmi. “Podujatia konané na základe zákona, podujatia s účastníkmi s 12-hodinovým testom a ostatné ostávajú v platnosti,” tvrdí Úrad verejného zdravotníctva. Čiže, divadlá budú môcť mať predstavenia jedine online.

Na pondelok 21. decembra mám objednanú kaderníčku. Budem k nej môcť ísť?

– Nie. Služby ako pedikúra, manikúra či kaderníctva musia byť zatvorené. Nepatria medzi výnimky.

Prevádzkujem obchod s oblečením. Spadám do výnimky?

– Nie. Otvorené budú môcť byť len obchody, ktoré ponúkajú základné ľudské potreby. Oblečenie medzi základné ľudské potreby nepatrí. Výnimkami sa myslia:

  • predajne potravín v rozsahu uspokojenia nevyhnutných životných potrieb,
  • predajne drogérie,
  • lekárne, predajne a výdajne zdravotníckych pomôcok a očné optiky, vrátane vyšetrenia a merania zraku, ak sú tieto súčasťou predajne,
  • predajne novín a tlačovín,
  • predajne s krmivom pre zvieratá a veterinárne ambulancie,
  • prevádzky telekomunikačných operátorov,
  • prevádzky poštových, bankových, poisťovacích a leasingových služieb,
  • práčovne a čistiarne odevov,
  • čerpacie stanice pohonných hmôt a palív,
  • pohrebné služby, služby pohrebiska a krematória,
  • servis výpočtovej a telekomunikačnej techniky,
  • taxislužby,
  • advokáti, notári, súdni exekútori, správcovia konkurzných podstát, mediátori, dražobníci, rozhodcovia, znalci, tlmočníci a prekladatelia,
  • prevádzky kľúčových služieb,
  • zberné dvory,
  • prevádzky lanových dráh a vlekov.

 

Zdroj: TASR / Jaroslav Krolák

Nemám ešte kúpený stromček ani kapra. Zoženiem ich?

– Áno. Tí, ktorí predávajú vianočné stromčeky a kapre, môžu fungovať aj počas zákazu vychádzania, pretože spadajú do výnimky. Podmienka je, že musia predávať jedine v exteriéri a za súčasne platných opatrení.

A čo vyhradené hodiny pre seniorov?

– Tie naďalej platia počas pracovných dní od 9. do 11. hodiny dopoludnia v predajniach potravín a drogériách. Avšak, na Štedrý deň a na Silvestra sa vyhradené hodiny skracujú na hodinu, a to od 9. do 10. hodiny dopoludnia. Netreba však zabudnúť, že počas sviatkov – teda 25., 26. decembra a 1. januára sú obchody zo zákona zatvorené.

“Naďalej sa uplatňujú podmienky dodržania protiepidemických opatrení pre otvorené prevádzky, pričom platí maximum 1 osoba na 15 metrov štvorcových, kam sa nezapočítavajú deti do 10 rokov v sprievode dospelej osoby (doteraz bola veková hranica 14 rokov),” dodal ÚVZ SR.

Budem si môcť vyzdvihnúť balík na pobočke obchodu alebo v špeciálnom boxe?

– Áno, vyzdvihnutie si objednávky z online predajní, či prostredníctvom telefónu a mailu patrí medzi výnimky. Dostupné budú aj balíkomaty či zásielkový predaj. Treba však naďalej myslieť na protiepidemické opatrenia. “Pri čakaní na výdaj tovaru musí prevádzkovateľ zabezpečiť, aby ľudia dodržali odstup aspoň 2 metre, mali prekryté horné dýchacie cesty. V priestore, kde sa tovar vydáva, môže byť naraz iba jeden zákazník,” upozorňuje ÚVZ SR.

Čo v prípade, ak sa mi pokazí auto?

– Rovnako, ako zásielkovne, tak aj prevádzky servisnej, technickej kontroly, autoservisy a pneuservisy majú výnimky zo zákazu vychádzania. To znamená, že ak sa niekomu pokazí auto, alebo prestane platiť STK/EK, môže do týchto prevádzok ísť. Otázkou je, ako budú medzi sviatkami a po Novom roku otvorené.

 

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Cez rok študujem v zahraničí, teraz som na Vianoce doma. Budem môcť odcestovať naspäť?

– Počas vyhlásenia lockdownu sa pre návraty na Slovensko a odchody do sveta nič nemení. Potvrdil to štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Martin Klus. Je tam však jedno veľké ale. “Nová vyhláška v Rakúsku zavádza povinnosť 10-dňovej karantény pre cestujúcich, vstupujúcich na územie Rakúska zo Slovenska. Túto povinnú karanténu však možno predčasne ukončiť, a to najskôr piaty deň po vstupe do Rakúska a len na základe preukázania sa negatívnym RT-PCR-testom alebo aj antigénnym testom. Nová rakúska vyhláška zahŕňa aj niekoľko dôležitých výnimiek (vrátane možnosti tranzitu na letisko vo Schwechate),” vysvetlil Klus. Nové opatrenia však prinášajú aj dobré správy – po novom sa budú akceptovať aj antigénové testy zo susedných štátov s výnimkou Ukrajiny.

Rovnako budú možné aj krátkodobé výjazdy do susedných štátov s cieľom odvozu príbuzných z či na medzinárodné letisko. “Najneskôr pri odchode zo Slovenska sa musia zaregistrovať na https://naletisko.mzv.sk/. Pri kontrole sa musia preukázať vytlačeným potvrdením tejto registrácie a letenkou prepravovanej osoby alebo jej elektronickou kópiou. Cestu sú povinné vykonať výhradne cez územie členských štátov EÚ, bez zastavenia (s výnimkou zastavenia na nevyhnutné tankovanie pohonných látok a nástup či výstup prepravovanej osoby),” dodávajú hygienici.

 

Budú fungovať taxislužby?

– Áno. Aj pre nich sa však sprísňujú opatrenia a naraz budú môcť svoje služby poskytnúť maximálne dvom osobám, ktoré budú sedieť vzadu.

Budem môcť navštíviť fitness centrum?

– Nie. Tak, ako divadlá a kiná, aj fitness centrá musia byť po novom zatvorené. Zatvorené musia byť aj autoškoly a vyučovať môžu iba dištančne.