Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

SCHVÁLENÉ! Nové PRAVIDLÁ pre DIAĽNICE na Slovensku začnú platiť už o 2 mesiace. Ostrá KRITIKA: Sú nebezpečné

Ilustračné foto. ZDROJ: TASR/Marko Erd, úprava regiony.sk

SLOVENSKO – Nekončený príbeh pomalej výstavby diaľnic by sa mal konečne zrýchliť. Zákon o strategických investíciách, ktorý schválil parlament, má skrátiť prípravu projektov, ktoré určí štát ako strategické, až o polovicu. Kritici však tvrdia, že zákon je nebezpečný, protiústavný a porušuje práva ľudí.

Zákon NR SR schválila v stredu (24. apríla), účinnosť nadobudne v júli. Ministerstvo dopravy je pripravené vďaka nemu zrýchliť prípravu chýbajúcich úsekov diaľnice D1, D3 na Kysuciach, či úsekov rýchlostnej cesty R4 od Prešova po hranice s Poľskom. “Tento zákon je pre Slovensko veľmi významný a umožní skrátiť prípravné procesy z osem rokov na štyri, teda na polovicu,” priblížil minister dopravy Jozef Ráž (nominant Smeru-SD). Práve dlhé prípravné procesy boli dosiaľ na Slovensku kameňom úrazu tempa výstavby diaľnic.

Ako minister dodal, najvýznamnejšie sa nová legislatíva dotkne stavebných povoľovaní, posudzovania vplyvov na životné prostredie či majetkovo-právneho vyrovnania. „Som rád, že aj poslanci v parlamente uznali, že zákon nutne potrebujeme, ak chceme dokončiť kľúčové diaľnice a železnice. Chcem opäť ubezpečiť verejnosť, že práva vlastníkov a dotknutých subjektov zostávajú zachované. Nie je možné vyvlastniť pozemok bez adekvátnej finančnej náhrady, či postaviť diaľnicu bez kompenzačných opatrení na ochranu biotopov,“ zhrnul minister dopravy.

Ilustračné foto. Zdroj: TASR

Ministerstvo uviedlo, že nová legislatíva zásadne obmedzuje priestor pre pôsobenie neslávne známych špekulantov, ktorí svojimi obštrukciami predlžujú proces prípravy dopravných stavieb. “Nie je však namierený proti právam obyčajného občana. Štát má vždy záujem sa v prvom rade dohodnúť. Vyvlastňovanie je štandardný inštitút, ktorý spomína aj Ústava SR,” dodal rezort.

Investor získava výhody na úkor práv ľudí

Kým koalícia poukazuje na množstvo výhod, ktoré prinesie, opozícia a mimovládne organizácie varujú pred jeho následkami. Zákon podľa nich neprimerane zasahuje do vlastníckych práv, dáva imunitu kamarátom koalície, ktorí budú realizovať štátne zákazky, je nedemokratický a protiústavný. “Zákon o strategických investíciách prináša, že za zlé rozhodnutia ponesie zodpovednosť len štát. Budú predražené projekty, zle vybraní dodávatelia, zle vybrané projekty,” uviedla poslankyňa NR SR za SaS Mária Kolíková s tým, že ide o politické rozhodnutie.

Opoziční poslanci Veronika Remišová a Michal Šipoš (obaja hnutie Slovensko, Za ľudí, KÚ) vyzvali prezidentku Zuzanu Čaputovú, aby zákon nepodpísala a obrátila sa na Ústavný súd SR. Zákon podľa nich hrubým spôsobom porušuje práva občanov.

Buldozéri na cudzích pozemkoch

Zákon podľa Remišovej zavádza viaceré nebezpečné postupy pri povoľovaní stavieb alebo vyvlastňovaní pozemkov. Vláda môže na základe tohto zákona rozhodnúť o strategickej investícii bez akýchkoľvek kritérií a držiteľ takéhoto oprávnenia získava viaceré výhody na úkor práv ľudí. Držiteľ oprávnenia o strategickej investícii alebo stavebník môže vstupovať na cudzie pozemky, a to nielen na pozemky, ktoré sa majú vyvlastniť, ale aj na susediace pozemky.

Ilustračné foto. Zdroj: Peter Korček

“V praxi to znamená, že vám rozkopú pozemok, prípadne jedného dňa občania zistia, že sa im po ich vlastnom pozemku premávajú tatrovky a oni tomu nebudú môcť zabrániť. V prípade pozemkov, susediacich so stavbou, investor nemá dokonca ani oznamovaciu povinnosť. Zároveň investor môže expresne vyvlastňovať pozemky a vypratávať ľudí z ich obydlia aj bez rozhodnutia súdu,” spresnila Remišová.

Šipoš uviedol, že na závažné nedostatky a problémy zákona upozornili aj mimovládne organizácie ako napríklad Via Iuris. “Štát alebo investor nemôže zobrať buldozéry a využívať cudzí pozemok, ktorý mu nepatrí,” dodal Šipoš.