Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

Už ZAJTRA to príde! Zasiahne nás TÁTO nepríjemná vlna: Pripravte sa

FOTO: ZDROJ: SKIRON

SLOVENSKO – Nie je tomu tak dávno, kedy sme na našich oknách, či autách mohli pozorovať čiastočky saharského prachu. Podľa informácií meteorológov z Imeteo.sk sa nad naše územie dostane opäť, no tentokrát v zvýšenej koncentrácii. Pokiaľ to nie je nutné, autá si neumývajte.

Čiastočky saharského prachu sa budú nachádzať v atmosfére nad celým našim územím už v stredu 29. marca, no iba v miernej forme. Jeho koncentrácia sa výrazne zvýši vo štvrtok 30. marca. “Vo štvrtok nás teda zasiahne dávka saharského prachu naplno. V poobedňajších hodinách bude zaťaženie prachom najvýraznejšie, a to až 463 mgr/m2, a to nad celý Slovenskom. Množstvo saharského prachu v ovzduší sa v tento deň prejaví najmä v zníženej dohľadnosti a vo sfarbení oblohy, ktorá bude nadobúdať žltastý až hnedkastý nádych,” uvádza Imeteo.sk.

S prachom treba očakávať aj zrážky

Vo štvrtok popoludní a večer treba na Slovensku rátať aj so zrážkami, kedy voda na seba naviaže čiastočky saharského prachu a tak bude s kvapkami dažďu padať aj saharský prach. Objaviť sa môže predovšetkým na juhozápade Slovenska. Počas noci zo štvrtka na piatok bude znečisťovať autá, okná a balkóny na celom našom území. “V južných okresoch bude saharského prachu o niečo viac a jeho koncentrácia sa odhaduje na 218 mgr/m2, čo znamená, že saharského prachu na autách môže byť aj pomerne veľké množstvo,” upozorňuje Imeteo.sk.

Po odznení týchto nočných zrážok sa saharský prach z atmosféry nad Slovenskom vytratí. Počas víkendu sa už nad našim územím nachádzať nebude.