Domáce Šport Top

Úžasný súboj Sagana a Bennetta v šialenej etape. O zelenom drese je už zrejme definitívne rozhodnuté

Slovenský cyklista Peter Sagan na trati 19. etapy Tour de France. Zdroj: Facebook / letour.com

BRATISLAVA – Teraz alebo nikdy. Ak chcel Peter Sagan zelený dres pre lídra bodovacej súťaže, musel v 19. etape bezpodmienečne a maximálne bodovať na rýchlostnej prémii a k tomu sa pokúsiť celú etapu vyhrať. V sobotu je totiž na programe už iba horská časovka a nedeľná etapa do Paríža je vždy veľká lotéria .

 

Profil trate, aj umiestnenie špurtérskej prémie za jediným kategorizovaným stúpaním, bolo pre slovenského šampióna ideálne. Bola to presne taká etapa, aká Saganovi vyhovuje. Zvlnený terén, množstvo krátkych stúpaní a mimoriadne technický dojazd do cieľa. Navyše tri alpské etapy dali Samovi Bennettovi poriadne zabrať a bol vôbec rád, že prišiel vždy v časovom limite. V etape si tak Bora musela dať pozor na dve veci. Aby sa do úniku nedostala žiadna skupina a aby od začiatku napálili také tempo, ktoré by Bennetta unavilo a odpáralo z hlavného balíka.

Profil 19. etapy cyklistických pretekov Tour de France s cieľom v Champagnole. Zdroj: Facebook / letour.com

Najväčší favoriti a ich tímy totiž v 19. etape šetrili sily pred extrémne ťažkou víkendovou časovkou a ich priority boli iné. Okrem Bennetta bol v hre o zelený dres aj Matteo Trentin a tím CCC, takže tlak na Íra a Deceuninck bol enormný. Dvaja proti jednému a pritom každý sám za seba. Preto bolo mimoriadne dôležité, aby Bora kontrolovala etapu od začiatku do konca. Jazdcov na to mala. Max Schachmann, Emanuel Buchmann, Lennar Kämna ale aj Lukas Poestlberger či Daniel Oss mali za úlohu zničiť tempom Bennetta a spol.

Priebeh etapy bol presne taký ako sa dalo predpokladať. Vpredu sa sformovala letka Bory, ktorá nasadila expresné tempo tak, aby nikto nemohol ísť do úniku. Napriek pohotovosti prvého stupňa okolo Sagana sa však predsa len prešmykol Rémi Cavagna a riskol sólovú jazdu. Úvodná polovica etapy bola totiž po rovine a až od horskej prémie to bol zvlnený terén s množstvom malých či väčších stúpaní.

Tu chcela Bora odpárať Bennetta a pripraviť pozície pre Sagana na špurtérskej prémii a aj v cieli. Výhodou bolo, že sa vpredu kolegovia Petra Sagana striedali s tímom Jumbo, takže rýchlosť pelotónu opäť atakovala 50 kilometrov za hodinu.

Peter Sagan bol pred etapou ako vždy optimistom a veril si nielen v 19. etape, ale aj v poslednej v nedeľu v Paríži. Napokon on to má v povahe a nikdy sa nevzdáva. A predčasne odpisovať slovenského šampióna by bolo pre všetkých jeho konkurentov veľkým hazardom. Aj preto Bora ešte viac pritlačila do pedálov a pred špurtérskou prémiou sa snažila roztrhať pelotón.

O body napokon bojovali všetci adepti na zelený dres pekne bok po boku. Prémiu vyhral Cavagna, za ním sa potom zoradili ďalší muži v úniku Benoit Cosnefroy, Pierre Rolland, Luke Rowe. Potom už bol Bennett, Sagan, Trentin. Vznikla tak nič neriešiaca situácia, keďže Bennett získal na Sagana iba bod.

Všetko sa pripravovalo na veľké finále, keďže 30 kilometrov pred cieľom išla do úniku silná a početná 12-členná skupina, kde boli okrem iných Bennett, Trentin a Sagan. Tí, čo mali mať zelený dres, tam boli a Sagan ťahal tempo, išiel skvele takticky, snažil sa unaviť Bennetta. Ír však vyzeral takisto výborne. Špurt v Champagnole tak sľuboval poriadnu drámu a skvelé vyvrcholenie bodovacej súťaže.

Neskutočná dramaturgia po troch týždňoch driny, únavy a utrpenia. Veď vpredu boli ešte aj jazdci ako Greg van Avermaet, Luka Mezgec, Oliver Naesen, Dries Devenyns, Jasper Stuyven, Jack Bauer, Nikias Arndt a Soren Kragh Andersen. Všetko elitní špurtéri, čo nehralo do kariet Sagana. Ale čo a kedy bolo pre Sagana jednoduché?

Dojazd do Champagnole bol technicky náročný, na posledných dvoch kilometroch boli kruhové objazdy aj nepríjemná 90-stupňová zákruta. Výhodou pre Sagana mohlo byť, že to nebola čistá rovina, ale kombinácia stúpania s klesaniami. No 16 kilometrov pred cieľom všetci zaspali pri nástupe Andersena a víťaz 14. etapy išiel do trháku. To bolo rozhodujúce zaváhanie Sagana aj Bennetta. Akoby Sagan pochopil, že tento rok na zelený dres nemal najlepšie rozdané karty. Andersen išiel famózne a vyhral svoju druhú etapu na Tour. Dokonale knokautoval najlepších špurtérov planéty.

Za ním sa priveľmi taktizovalo a špekulovalo. Sagan si strážil Bennetta, ich oboch zasa Trentin, takže až záverečný špurt určil poradie za Andersenom. Druhý napokon vo finiši skončil Mezgec, tretí bol Stuyven. Sagan bol až deviaty a hneď pred ním Bennett. V bodovacej súťaži tak má pred poslednou klasickou etapou v Paríži Bennett 55 bodový náskok pred Saganom. Tam bude v hre ešte 70 bodov. O zelenom drese je už však prakticky s istotou rozhodnuté a bude patriť zaslúžene Bennettovi. Sagan po prvkrát, čo dokončí Tour de France, nevyhrá bodovaciu súťaž. V žltom zostal Primož Roglič.

“Urobil som dnes pre víťazstvo všetko, čo sa dalo. Keď sme sa 30 km pred cieľom odtrhli, bolo nás dvanásť jazdcov a myslím si, že až štyri tímy tam mali dvojnásobné zastúpenie. Výsledkom bolo, že som nedokázal sám odpovedať na všetky útoky. Opäť sme zo seba vydali maximum a určite teraz urobím všetko, aby som triumfoval v Paríži,” povedal Sagan pre oficiálnu stránku Bory.

Bennett priznal, že jeho jasnou prioritou bolo v piatok strážiť Sagana. “Bol to veľmi ťažký deň. Pravdepodobne som svojou jazdou znechutil niektorých ďalších pretekárov, ale sú takí silní, že som to musel urobiť. Musel som obetovať etapu a sústrediť sa na Sagana a boj o bodovaciu súťaž.”

Výsledky 19. etapy (Bourg en Bresse – Champagnole, 166,5 km)

1. Sören Kragh Andersen (Dán./Sunweb) 3:36:33 h, 2. Luka Mezgec (Slovin./Mitchelton-Scott), 3. Jasper Stuyven (Bel./Trek-Segafredo), 4. Greg Van Avermaet (Bel./CCC Team), 5. Oliver Naesen (Bel./AG2R la Mondiale), 6. Niklas Arndt (Nem./Sunweb) všetci +53, 7. Luke Rowe (V.Brit./Ineos Grenadiers) +59, 8. Sam Bennett (Ír./Deceuninck-Quickstep), 9. Peter SAGAN (SR/Bora-hansgrohe), 10. Matteo Trentin (Tal./CCC Team) všetci +1:02

Celkové poradie: 1. Primož Roglič (Slovin./Jumbo-Visma) 83:29:41 h, 2. Tadej Pogačar (Slovin./Tím SAE Emirates) +57, 3. Miguel Angel Lopez (Kol./Astana) +1:27, 4. Richie Porte (Austr./Trek-Segafredo) +3:06, 5. Mikel Landa (Šp./Bahrain McLaren) +3:28, 6. Enric Mas (Šp./Movistar) +4:19, 7. Adam Yates (V.Brit./Mitchelton-Scott) +5:55, 8. Rigoberto Uran (Kol./Education First) +6:05, 9. Tom Dumoulin (Hol./Jumbo-Visma) +7:24, 10. Alejandro Valverde (Šp./Movistar) +12:12,… 84. P. SAGAN +3:56:16    

Bodovacia súťaž: 1. Bennett 319 bodov, 2. P. SAGAN 264, 3. Trentin 250