Spoločnosť Domáce GPlus Top

Úžasný vedecký objav. Tento tichý zabijak vyrieši nepríjemné zdravotné problémy mnohých Slovákov

Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Je malá, no za to nekompromisná. O jej liečiteľských schopnostiach ale vie len málokto. Reč je o ,,múdrej” hube, ktorá dokáže odstrániť nepríjemné ľudské i zvieracie neduhy. Spočiatku definovaná ako parazit, avšak dnes pomáha mnohým. Pracuje pritom v tichosti. Vyhliadne si protivníka, zneškodní ho a keď si splní svoju úlohu, zanikne. Unikátne ,,liečivo” pritom bolo objavené úplnou náhodou.

 

Otravné svrbenie, atopické ekzémy, psoriáza, zápach nôh, afty, mykóza, preležaniny… Takýmito či podobnými nepríjemnosťami si prešlo už nespočetné množstvo ľudí. Pomoc je pritom na dosah. Pythium oligandrum (múdra huba) ako dôstojný protivník, likviduje mikroskopické baktérie, ktoré nám strpčujú život. 

Pracuje ako profík

Český výskumný tím pod vedením Radima Klimeša a Martina Sucháneka skúmal štyridsať rokov, ako huba pracuje, funguje a čoho je schopná. Na tomto prelomovom objave sa podieľali aj lekári či mikrobiológovia. ,,Múdra” huba prakticky likviduje svoju rodinu. Nájsť protivníka jej pritom trvá len chvíľu.

Možno ju prirovnať k upírovi. Z húb, ktoré paratizujú v tele, dokáže vycicať všetky živiny. Pracuje pritom tak rýchlo, že napadnuté baktérie už nie sú schopné ďalšieho rozmnožovania sa. Keď “múdra” huba dokončí svoju prácu (zneškodní všetkých parazitov) a už sa nemá čím živiť, jednoducho zanikne. „Nemá vedľajšie účinky a doteraz sa neobjavili žiadne alergické reakcie. Prípravky z nej môžu používať aj deti mladšie ako tri roky, tehotné či dojčiace ženy alebo ľudia so zníženou imunitou. Veľmi dobrá správa je, že plesne si voči tomuto predátorovi nedokážu vytvoriť odolnosť, preto múdra huba účinkuje aj pri opakovanom používaní,“ vysvetľuje mikrobiológ MUDr. Karel Mencl z Krajskej nemocnice v Pardubiciach, ktorý sa podieľal na výskume.

Múdra huba zožiera iné huby, ktoré v tele robia problémy. Zdroj: archív

Pomáha aj nemým tváram

Pri liečení ľudských kožných chorôb to ale nekončí. Českí vedci sa snažili rozšíriť využitie tejto huby. Vytvorili tak niekoľko prípravkov, ktoré eliminujú nežiaduce huby aj na kvetoch a stenách. ,,Múdra” huba si vie poradiť aj so zvieracími problémami. Potláča zápach srsti a kože, bojuje proti kvasinkovým infekciách či atopickým ekzémom domácich miláčikov.

Niektoré kožné ochorenia však nevylieči úplne. „Zázračný všeliek to určite nie je, pretože napríklad lupienka sa úplne vyliečiť nedá. Múdra huba však odstráni viditeľné prejavy ochorenia a pacient sa celkovo cíti lepšie. Dá sa používať spolu s farmakologickou liečbou, ale aj v čase, keď je táto liečba vysadená alebo prerušená, a rovnako sa dá používať preventívne,” doplnil mikrobiológ.

Huba si vie poradiť aj so zvieracími problémami. Zdroj: pixabay.com

Bola to náhoda

Kde sa príbeh ,,múdrej” huby vôbec začal? Hubu Pythium oligandrum nájdeme v obyčajnej pôde. Pred takmer 90-timi rokmi ju začal skúmať americký vedec Charles Drechsler. Charakterizoval ju však ako parazita. Zmenil to až český vedec Dáša Veselý v roku 1965. Ten zistil, že práve táto huba neparazituje na rastlinách, ale živí sa len inými hubami. A tak sa Pythium oligandrum začala využívať v poľnohospodárstve. Ale ako sa z ,,hnojiva” stal pomocník?

Úplnou náhodou na to prišla žena, ktorá sa vo svojom zamestnaní starala o rastliny. Jej úlohou bolo zbaviť ich škodlivého bieleho povlaku. Pri práci používala práve hubu Pythium oligandrum. Pracovníčke sa raz prášok určený pre rastliny vysypal z vozíka, dopadol jej na gumáky, v ktorých pracovala. Žena pritom kvôli práci trpela nepríjemným zápachom nôh. Zistila však, že potom ako sa jej prášok vysypal na nohy, prestala pociťovať tak výrazný pach nôh. Túto praktiku otestovala aj na manželových nohách. Priaznivý výsledok sa zopakoval. O zistení informovala svojho nadriadeného. A ako to dopadlo, už viete. Meno tejto ženy do dnešného dňa verejnosť nepozná.

Produkty obsahujúce hubu Pythium oligandrum sú dostupné aj v slovenských lekárňach. Zakúpite ich vo forme piluliek či mastí. Podľa druhej viceprezidentky Slovenskej lekárnickej komory PharmDr. Miroslavy Snopkovej, PhD. patria takéto prípravky k tým obľúbeným. Slováci ich odoberajú približne v takej miere, ako aj iné lieky. 

,,Múdra” huba lieči atopické ekzémy, psoriázu, zápach nôh, afty, mykózu, preležaniny. Zdroj: pixabay.com

Mohlo by vás zaujímať: