Politika Zahraničné

V blízkosti Trumpa operovala ruská agentka. Na získavanie informácii využívala svoje kontakty

Zdroj: AP Photo/Manuel Balce Ceneta

WASHINGTON – Americká prokuratúra žiada trest 18 mesiacov odňatia slobody pre ruskú agentku Mariju Butinovú, ktorá sa priznala, že na pokyn Kremľa plnila v USA spravodajské úlohy. Informovala o tom v sobotu agentúra AP.

 

Podľa americkej prokuratúry “nebola Butinová agentkou v pravom zmysle” tohto slova a oficiálne ani neabsolvovala výcvik určený pre tajných agentov. Jej úlohou bolo infiltrovať sa do viacerých konzervatívnych politických zoskupení v čase, keď sa moci ujímal súčasný americký prezident Donald Trump.

JB 20 Moskva – Na archívnej snímke z 21. apríla 2013 údajná ruská špiónka Marija Butinová počas prejavu na zhromadení na podporu legalizácie držby ručných zbraní v Moskve.  FOTO TASR/AP

Butinová sa vlani v decembri pred americkým súdom priznala k účasti na sprisahaní proti Spojeným štátom. Ešte v júli bola obžalovaná zo zločineckého sprisahania, ktorého sa údajne dopustila, keď v USA pôsobila “ako zahraničný agent bez toho, aby o tom informovala príslušný úrad generálneho prokurátora.”

Blízke vzťahy s politikom

Podľa vyšetrovateľov sa táto Ruska od roku 2015 zapájala do amerických konšpiračných aktivít v prospech Moskvy, pričom bola riadená ruským úradníkom a na to, aby prenikla do amerických politických kruhov, využívala blízke osobné vzťahy s americkým politikom.

Moskva tvrdí, že obvinenia vznesené voči Butinovej sú vymyslené a že jej zatknutie v júli minulého roku  bolo motivované záujmami americkej vnútornej a zahraničnej politiky.