Spoločnosť Politika Zahraničné

V Brazílii nie je situácia s koronavírusom naďalej pod kontrolou. Počet úmrtí v dôsledku COVID-19 prekročil 130-tisíc

Zdroj: TASR / AP

RIO DE JANEIRO – Počet obetí koronavírusovej pandémie v Brazílii v piatok prekročil 130.000, informovala agentúra AFP s odvolaním sa na štatistiky tamojšieho ministerstva zdravotníctva. Brazília je pandémiou najťažšie zasiahnutým juhoamerickým štátom. Celkovo si choroba COVID-19, ktorú spôsobuje koronavírus SARS-COV-2, v tejto krajine vyžiadala už 130.396 životov.

 

Brazília zaznamenala dosiaľ takmer 4,3 milióna prípadov nákazy, čo je najviac na svete po Spojených štátoch a Indii. Šírenie koronavírusu aj počet úmrtí sa v Brazílii začali v uplynulom čase spomaľovať. Od júna do augusta miestne úrady pravidelne zaznamenávali viac ako 1000 úmrtí v dôsledku COVID-19 denne. V priebehu uplynulého týždňa úrady v priemere potvrdili 696 obetí za deň.

“Modely naznačujú, že sme prekonali vrchol a začíname klesať, hoci úroveň (smrtnosti) je naďalej neakceptovateľne vysoká,” uviedol imunológ Guilherme Werneck na tohtotýždňovom seminári, ktorý organizovala Nadácia Oswalda Cruza – popredná zdravotnícka inštitúcia v krajine. Brazílsky prezident Jair Bolsonaro je pre reakciu svojej vlády na pandémiu častým terčom kritiky. Bolsonaro dlhodobo odmieta epidemiologické opatrenia a COVID-19 označil za “chrípočku”. V júli sa novým koronavírusom napokon sám nakazil. “Poviem vám pravdu, v Brazílii sa ešte neskončila prvá vlna (nákazy),” povedal epidemiológ Thomas Mellan. Experti sa obávajú, že po zrušení opatrení začne počet prípadov aj úmrtí opäť rásť.