Zahraničné Top

V Británii rastie strach z tvrdého brexitu. Vláda pripravuje evakuáciu kráľovnej Alžbety 

Alžbeta II. je milovníčkou šoférovania. (TASR/AP)

LONDÝN/BRATISLAVA – Britské bezpečnostné zložky sú v pohotovosti. Pre prípad, že Veľká Británia odíde z Európskej únie  (EÚ) bez dohody, vytiahli plány na útek kráľovnej Alžbety II. z krajiny. Majú pochádzať ešte z čias studenej vojny.

Britská vláda má obavy, že neriadený brexit – odchod krajiny z EÚ bez dohody – môže vyvolať násilné nepokoje. Tie by v najhoršom prípade mohli viesť k vyhnaniu panovníčky. Ako napísal “Sunday Times”, tieto plány podľa nemenovaného vládneho zdroja pochádzajú ešte z čias konca druhej svetovej vojny.

V skutočnosti sa mali aktivovať v prípade jadrového útoku Sovietskeho zväzu. Teraz ich opäť obnovili. “Mail on Sunday” dokonca napísal, že v prípade núdzového stavu, môže byť z Londýna do bezpečia na tajné miesto evakuovaná celá kráľovská rodina. 

Podľa Mail on Sunday príslušné oddelenie tajnú operáciu prepracovalo. Podľa nej by mali byť členovia kráľovskej rodiny ubytovaní v rôznych vidieckych domoch, aby boli chránení pred prípadnými nepriateľmi. Tento plán sa nachádza medzi prioritami, medzi ktoré patrí napríklad aj dostupnosť čistej vody.

Rodičia kráľovnej odmietli počas II. svetovej vojny opustiť Londýn, a to aj napriek leteckým útokom. Samotná Alžbeta, ktorá bola v tom čase princeznou, chcela absolvovať vojenskú službu. Jej otec princ Juraj jej to dovolil, keď dosiahla vek 21 rokov. V armáde potom robila mechaničku a vodičku nákladných áut Červeného kríža. Zbožňovala totiž šoférovanie.

Alžbeta II. ako šoférka počas druhej svetovej vojny. (YouTube)

Boj o dohodu o brexite

Britská vláda zatiaľ bez úspechu bojuje o podporu parlamentu pre dohodu o odchode z Únie. Lenže konečný termín 29. marec sa nezadržateľne blíži. Ako vláda tak aj ekonomika už pripravujú núdzové riešenia pre tzv. tvrdý brexit. 

Naposledy sa objavili informácie, že Briti si už pripravujú zásoby potravín, liekov a iných potrebných vecí. Obávajú sa, že tovar už nebude tak ľahko dostupný, keď ich krajina zrazu prestane byť členom jednotného európskeho trhu. 

Okrem toho sa prihlásila k slovu aj japonská automobilka Nissan, ktorá má v Británii fabriku už od roku 1986. Oznámila, že nový model svojho dieselového SUV X-Trail nebude vyrábať v Sunderlande, ale v Japonsku. Len nedávno uzavrela EÚ s Japonskom dohodu o voľnom obchode. Nissan však nie je jediný, ktorý sťahuje výrobu z Británie. Svoje podniky presunuli do zahraničia aj ďalšie spoločnosti.

Galéria
Britská premiérka Theresa Mayová počas prejavu na rokovaní Dolnej snemovne britského parlamentu v Londýne 29. januára 2019. (TASR/AP)
Britská premiérka Theresa Mayová počas prejavu na rokovaní Dolnej snemovne britského parlamentu v Londýne 29. januára 2019. Zdroj: TASR/AP
Britský parlament hlasoval o dohode, ktorú s Bruselom dosiahla vláda premiérky Theresy Mayovej. (TASR/AP)
Ilustračná foto. Zdroj: TASR / AP
Stále nie je jasné, ako bude brexit prebiehať. (TASR/AP)
navigate_before
navigate_next