Spoločnosť Zahraničné

V Británii už aplikovali milión dávok vakcíny. Izrael zaočkoval milión ľudí

Zdroj: TASR / AP

LONDÝN – V Británii už aplikovali milión dávok vakcíny proti novému druhu koronavírusu. Informoval o tom v piatok britský minister zdravotníctva Matt Hancock, ktorý prisľúbil ďalšie urýchlenie očkovacej kampane.

Uviedol to v rovnaký deň, keď Izrael oznámil, že voči koronavírusu zaočkoval už milión svojich obyvateľov. Prvú dávku vakcíny už dostalo viac ako 10 percent izraelskej populácie. “Začíname nový rok s vedomím, že nás čakajú lepšie dni. Už sme aplikovali jeden milión vakcín proti koronavírusu,” napísal britský minister na Twitteri v prvý deň nového roka. Prisľúbil pritom, že tempo očkovania sa ešte zvýši od pondelka, keď sa v Spojenom kráľovstve začne používať aj druhá vakcína. Hancock v tejto súvislosti vyjadril nádej, že rok 2021 bude pre Britániu rokom obnovy a oživenia.

Veľká Británia bola prvou západnou krajinou, ktorá v rámci boja proti pandémii začala s rozsiahlym očkovaním svojej populácie. Očkovacia kampaň v Británii, v rámci ktorej sa aplikuje vakcína od konzorcia Pfizer/BioNTech, odštartovala 8. decembra. V priebehu prvých 14 dní od začiatku vakcinačnej kampane v Británii bolo zaočkovaných vyše 520.000 prevažne starších ľudí. Preočkovanie druhou dávkou spustili 29. decembra. Britský regulačný úrad tento týždeň schválil druhú očkovaciu látku proti koronavírusu, ktorú vyvinuli vedci z Oxfordskej univerzity v spolupráci s farmaceutickou spoločnosťou AstraZeneca.

Experti v utorok varovali britskú vládu, že je potrebné zaočkovať až dva milióny ľudí týždenne, aby sa zamedzilo tretej vlne rozsiahleho šírenia koronavírusu v krajine. V posledných týždňoch tam dochádza k opätovnému výraznému nárastu prípadov nákazy, čo sa do veľkej miery pripisuje novej, oveľa nákazlivejšej, mutácii koronavírusu, ktorá sa zistila v Spojenom kráľovstve. Britské úrady vo štvrtok hlásili rekordný prírastok nakazených, 55.982. V prvý deň nového roka bolo toto číslo o niečo nižšie (53.285), avšak stále mimoriadne vysoké.