Regióny Poprad

V kežmarskej nemocnici sa po prvýkrát starajú o mamičku s novorodencom s COVID-19

dieta, matka, novorodenec
Ilustačné foto. TASR/AP Photo/Efrem Lukatsky

POPRAD – Kežmarská nemocnica má medzi hospitalizovanými po prvýkrát aj mamičku s novorodencom, ktorí sú pozitívni na koronavírus. Celkovo sa v súčasnosti starajú na troch oddeleniach o tridsiatku pacientov s COVID-19, pričom štyria z nich potrebujú podporu umelej pľúcnej ventilácie a jeden podporu high flow. Uviedla to námestíčka pre liečebno-preventívnu starostlivosť Lýdia Wikarská. Doplnila, že spomedzi všetkých hospitalizovaných sú traja zaočkovaní.

 

V nemocničnom vakcinačnom centre v minulom týždni podali 570 vakcín proti ochoreniu COVID-19. „Z toho bolo podaných 179 prvých dávok, 97 druhých, 242 tretích dávok a 52 dávok vakcín bolo podaných deťom vo veku od 12 do 18 rokov,“ konkretizovala Anna Rybková, námestníčka riaditeľa pre ošetrovateľskú starostlivosť. Pripomenula, že vo vakcinačnom centre v budove polikliniky na Hviezdoslavovej ulici už očkujú treťou dávkou vakcíny Comirnati od konzorcia Pfizer/BioNTech. „V december sprístupňujeme viac dní, počas ktorých sa budú môcť prísť zaočkovať neregistrovaní záujemcovia,“ dodala.

Vstup do priestorov Nemocnice Dr. Vojtech Alexandra je možný len v režime OTP. Záujemcovia, ktorí sú prihlásení na odber protilátok, by sa mali dostaviť v presne stanovený čas a preukázať sa potvrdením o očkovaní, prekonaní ochorenia alebo testovaní.

V mobilnom odberovom mieste počas minulého týždňa vykonali 1 315 antigénových testov, ktorých pozitivita bola 9,6 percenta. Zrealizovali tiež 619 PCR testov, ich pozitivita bola na úrovni 24,6 percenta.