Regióny Žarnovica

V Malej Lehote nemá 800 ľudí kanalizáciu. Stavba čistiarne odpadových vôd je preto prioritou

Výstavba čistiarne odpdových vôd je prioritou. ZDROJ: TASR

MALÁ LEHOTA  – Stavba tzv. zvozovej čistiarne odpadových vôd je pre starostu Malej Lehoty v okrese Žarnovica Dušana Pacalaja pre najbližšie obdobie prioritou. Investícia by mala dosiahnuť asi 600 000 eur a obec ju chce financovať z  mimorozpočtových zdrojov.
      

 

V dedine, ktorá je položená v horách nad Novou Baňou, s desiatkami roztrúsených obydlí, s rozlohou katastra 22 štvorcových kilometrov, kanalizácia dlhodobo absentuje. Viac ako 800 obyvateľov sa spolieha len na domové žumpy. „Zo septikov vyvážame splašky mimo obec fekálnym vozom, čo je nesmierne náročné a drahé,“ hovorí starosta.

Stavba zvozovej čistiarne odpadových vôd by aspoň umožnila zachytávať a spracovávať odpad priamo v dedine. Už vlani vybudovali v náklade asi 90 000 eur prístupovú cestu do lokality, kde bude čistiareň stáť.

V tejto oblasti sa, navyše, v uplynulých rokoch zvýšil aj záujem o výstavbu domov, či o kúpu chát alebo chalúp. Dedina eviduje v súčasnosti okolo 600 nehnuteľností. Viac ako polovicu obývajú ľudia bez trvalého pobytu, teda chatári a chalupári.
bec sa chce o financovanie čistiarne odpadových vôd uchádzať na základe zverejnených výziev z eurofondov, prípadne iných dostupných možností. Podľa starostu v katastri Malej Lehoty sa stále nachádzajú veľké zásoby kvalitnej pitnej vody a stavba čistiarne odpadových vôd by mala zároveň zaručiť nastolený environmentálny rozmer obce.