Regióny Žilina Martin

V Martine sa konali tradičné Dožinky: Návštevníci mohli vidieť stroje na spracovanie obilia

Na snímke folklórna skupina Lubená z Poluvsia Zdroj: TASR/Erika Ďurčová

MARTIN – Zber úrody a zvyky, ktoré v minulosti sprevádzali žatvu na dedine, si v nedeľu v Múzeu slovenskej dediny v Martine pripomenula verejnosť Dožinkami. Podujatie okrem vystúpení folkloristov na slávnosti ponúklo i ukážky poľnohospodárskych prác a strojov.

 

“Dožinky sú historický sviatok, má už hlbokú indoeurópsku tradíciu a súvisel s úrodou. Vždy po žatve, podľa toho, v ktorej geografickej oblasti sa nachádzala, sa konal vždy sviatok poďakovania sa za úrodu,” načrtol kurátor múzea Martin Cirbus.

Na snímke ukážky strojov spojených so zberom obilia Zdroj: TASR/Erika Ďurčová

Súčasťou sviatku bolo podľa neho väčšinou upečenie nejakého pečiva, v minulosti koláča, respektíve v súčasnosti skôr chleba. “Tento chlieb predstavoval obradný predmet a s ním sa prišlo za gazdom, ktorému zväčša polia a úroda patrili. Bolo to také predanie plodnosti alebo úrody na ďalší rok, čo malo znamenať, že taká istá úroda, prípadne lepšia sa očakávala i v ďalšej sezóne,” priblížil.

Na snímke ukážky viatia na rajtári počas podujatia Dožinky v Múzeu slovenskej dediny Zdroj: TASR/Erika Ďurčová

Zvyky, ktoré boli v minulosti zaužívané pri poďakovaní sa za úrodu predstavila folklórna skupina Lubená z Poluvsia, do dožinkového sprievodu sa zapojil i folklórny súbor Turiec z Martina, záujemcov naučil “sečkársky” tanec. “Oba súbory predviedli dožinkový sprievod a po ňom i dožinkovú veselicu a poďakovanie za úrodu gazdovi,” doplnil Cirbus.

Okrem folklórnych vystúpení mohli podľa neho návštevníci vidieť i ukážky tradičného spracovania obilia, napríklad na kameni alebo stupe, prípadne chod mláťačky alebo čistenie nevymláteného obilia na rajtári.