Spoločnosť Domáce

V NÚSCH v roku 2020 zrealizovali 25 transplantácií aj napriek pandémii

Ilustračná foto. Zdroj: TASR / NÚSCH

BRATISLAVA – V Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH) sa aj počas pandémie nového koronavírusu úspešne zrealizovalo 20 transplantácií srdca. V roku 2020 išlo celkovo o 25 transplantácií. Je to najvyšší počet transplantácií srdca v porovnaní s minulými rokmi. Štyri srdcia darcov boli zo susedného Česka. Pre TASR to v hodnotení roka 2020 z pohľadu národného ústavu povedala jeho hovorkyňa Soňa Valášiková.

 

Priblížila, že na Slovensku sú prví traja pacienti, ktorým v NÚSCH implantovali kardioverter-defibrilátor s bluetooth komunikáciou. “V praxi to znamená, že pacienti s arytmiou a potrebou defibrilátora môžu mať rytmus srdca a funkciu prístroja monitorované špecialistom aj na diaľku veľmi jednoducho – cez vlastný inteligentný telefón,” vysvetlila. Odborníci ústavu taktiež implantovali dvom pacientom mitrálnu chlopňu novou metódou.

Aj NÚSCH sa podľa hovorkyne musel prispôsobiť od polovice marca 2020 pandemickej situácii na Slovensku spojenej s novým koronavírusom. Pacientom sa však snažili v maximálnej miere zabezpečiť nielen akútnu, ale aj plánovanú zdravotnú starostlivosť. Valášiková vysvetlila, že zriadili špeciálnu COVID ambulanciu a COVID oddelenie.

“Všetkých pacientov pred hospitalizáciou testujeme antigénovými rýchlotestami a všetkých pacientov podstupujúcich operačný zákrok za pomoci prístroja pre mimotelový obeh testujeme PCR testami predoperačne,” priblížila s tým, že triáž pacientov sa vykonáva pri vstupe do ústavu.

Nemalou výzvou bolo pre ústav aj dokončenie a uvedenie do prevádzky novopostavených budov detského kardiocentra a diagnostického centra. V septembri uviedli do prevádzky nové priestory oddelenia zlyhávania a transplantácie srdca, ambulancie a rekondičné centrum. Pacientom so zlyhávaním srdca tak poskytujú kvalitnú zdravotnú starostlivosť a komfort v nadštandardných priestoroch.

Nasledovať bude otvorenie ďalšej časti diagnostického centra – budovy B, a to oddelenia arytmií a kardiostimulácie s novou lôžkovou časťou, špecializovanými ambulanciami a troma modernými intervenčnými operačnými pracoviskami na diagnostiku a liečbu srdcových arytmií. V NÚSCH sa začalo aj s vybudovaním MRI pracoviska. Jeho uvedenie do prevádzky predpokladajú v januári 2021. Najväčšou rekonštrukciou bolo vynovenie sociálnych zariadení na všetkých pacientskych izbách. Vykonali sa aj ďalšie potrebné rekonštrukcie v rámci celého ústavu.

Kritickú situáciu zatiaľ nemajú

Zatiaľ podľa hovorkyne v ústave nie je v súvislosti s personálom pozitívnym na nový koronavírus kritická situácia. “Je to akýsi kolobeh zdravotníkov, niektorí sú pozitívni, a teda v domácom prostredí, iní sa už vrátili do práce,” vysvetlila.

NÚSCH chce v januári otvoriť nový pavilón detského kardiocentra (DKC). Podľa Valášikovej ide o unikátne pracovisko v rámci Slovenska, kde sa dostáva pod spoločnú strechu starostlivosť o pacientov s kardiovaskulárnymi ochoreniami od narodenia až do staroby. “Prináša to množstvo medicínskych, ale aj ekonomických výhod, ako napríklad efektívnejšie využívanie drahých prístrojov, ako je CT a magnetická rezonancia,” povedala.

Poukázala na to, že v súčasnosti je počet dospelých s vrodenými chorobami srdca vyšší ako počet detí s týmito chybami, úzka spolupráca umožní kvalitatívne neporovnateľnú starostlivosť o túto náročnú skupinu pacientov. Architektonickým riešením a moderným prístrojovým vybavením má byť nové DKC jedným z najprogresívnejších zariadení tohto druhu v Európe. V roku 2021 sa uvedie do prevádzky aj špičkové MRI pracovisko.

“NÚSCH bude aj v novom roku pokračovať v obnove zdravotníckej techniky, zavádzaní nových liečebných metód v prospech pacientov, ich spokojnosti a v ochrane zdravia,” uzavrela Valášiková.