Politika Zahraničné

V prípade útoku na konzulát USA v Líbyi z roku 2012 odsúdili druhého militanta

Na archívnej snímke Líbyjčania kráčajú v areáli obhoreného amerického konzulátu v Benghází 12. septembra 2012 po útoku, pri ktorom zahynuli štyria Američania, vrátane veľvyslanca Chrisa Stevensa. Zdroj: TASR / AP

NEW YORK – Líbyjského militanta odsúdili vo štvrtok na federálnom súde v Spojených štátoch na 19 rokov väzenia za účasť na útok v líbyjskom meste Benghází, pri ktorom boli v roku 2012 zabití štyria Američania vrátane veľvyslanca. Informovala o tom agentúra AP.

 

Mustafá Imám bol ešte vlani porotou uznaný za vinného zo sprisahania a podpory extrémistických milícií, ktoré spustili útoky na americké ciele. Imám dostal trest 236 mesiacov za mrežami.

Ide o druhého muža odsúdeného v prípade útokov a vraždy na veľvyslanca Chrisa Stevensa, odborníka na komunikáciu Seana Smitha a ochranárov Tyronea Snowdena Woodsa a Glena Anthonyho Dohertyho.

Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo po zverejnení verdiktu vo štvrtok povedal, že odsúdenie Mustafu Imáma “vysiela silný signál tým, ktorí by sa pokúsili spáchať podobný hrozný zločin”.

Líbyjčana Ahmada abú Chattálu odsúdili v roku 2017 v USA v súvislosti s útokom na americký diplomatický komplex v líbyjskom meste Bengházi na 22 rokov väzenia.

Útok na americký konzulát v Benghází, ku ktorému došlo 11. septembra 2012, viedol k vyšetrovaniu a sérii vypočúvaní pred americkým Kongresom. Z výsledkov vyšetrovania vyplynulo mnoho pochybení a na ich základe sa spustilo tiež vyšetrovanie pôsobenia Hillary Clintonovej, ktorá bola vtedy ministerkou zahraničných vecí.

V súvislosti s touto kauzou okrem iného vyšlo na povrch, že Clintonová v tom čase používala súkromný e-mail na vybavovanie pracovných záležitostí.