Spoločnosť Domáce

V roku 2020 sa polícia zapojila do viacerých medzinárodných operácií Europolu

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Slovenská polícia sa v roku 2020 zapojila do viacerých medzinárodných operácií pod záštitou Europolu. Týkali sa boja proti nelegálnej migrácii, obchodovaniu s ľuďmi či nelegálneho obchodu. TASR o tom informoval hovorca Prezídia Policajného zboru (PZ) Michal Slivka.

 

Jednou z nich boli spoločné akčné dni Danube 5. V nich sa policajti zamerali na boj proti nelegálnej migrácii, obchodovaniu s ľuďmi a falošným dokladom na balkánskej trase. “Počas desiatich dní operácie príslušníci úradu hraničnej a cudzineckej polície na území Slovenska a na hraničných priechodoch zadržali 19 nelegálnych migrantov, jedného prevádzača ukrajinskej štátnej príslušnosti, zaistili ukradnuté vozidlo, po ktorom bolo vyhlásené pátranie v Maďarsku,” spresnil Slivka. V 11 prípadoch bol zároveň odopretý vstup cudzím štátnym príslušníkom na územie SR a zaistené falošné doklady.

Ako ďalej informovali policajti, operácia South East Europe bola okrem boja proti nelegálnej migrácii zameraná aj na nelegálny obchod so zbraňami. “Výsledkom operácie na území SR je začaté vyšetrovanie pre trestný čin falšovania a pozmeňovania verejnej listiny. V súvislosti s operáciou sme zadržali šiestich nelegálnych migrantov,” doplnil s tým, že akcia sa konala v 22 členských štátoch EÚ a v desiatich štátoch mimo Únie.

Tretia spoločná akcia Mobile 3 bola zameraná na boj proti nelegálnej migrácii a na kradnuté motorové vozidlá a ich súčiastky. “Na území SR bola zameraná najmä na kontroly na vonkajšej schengenskej hranici s Ukrajinou,” poznamenal Slivka. Ďalej uviedol, že výsledkom spoločného postupu bolo zadržanie nelegálnych migrantov a zaistenie povolení na pobyt evidovaných v informačných systémoch ako stratené alebo odcudzené.

Polícia doplnila, že počas týchto troch operácií vykonala viac ako 500 lustrácií osôb, zbraní, telefónnych čísel a ďalších dokladov.